Eiropadomes prezidents rosina rezervēt piecus miljardus eiro neparedzētu «Brexit» seku mīkstināšanai

Eiropadomes prezidents Šarls Mišels piektdien ierosināja izveidot piecu miljardu eiro rezervi neparedzētu "Brexit" seku mīkstināšanai Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs.

Starp Eiropas Savienību (ES) un Lielbritāniju pašlaik notiek sarunas, lai vienotos par attiecībām tirdzniecības un citās jomās pēc tam, kad 31. decembrī beigsies pārejas periods. Lielbritānija ir oficiāli noraidījusi iespēju pagarināt pārejas periodu pēc izstāšanās no bloka.

Ja vienošanās netiks panākta, gaidāms, ka vissmagāk cietīs Īrijas, kā arī Beļģijas un Francijas ziemeļdaļas ekonomika.

Šarls Mišels rosina rezervēt piecus miljardus eiro neparedzētu «Brexit» seku mīkstināšanai
00:00 / 01:04
Lejuplādēt
"Kā mēs visi zinām, "Brexit" ir ļoti sarežģīts izaicinājums mums visiem. Mēs arī zinām, ka pašlaik notiekošās sarunas nevirzās uz priekšu viegli. Visticamāk, vasaras beigās, septembrī vai oktobrī mums būs skaidrāka vīzija par to, kur mēs šajās sarunās esam. "Brexit" ar vai bez vienošanās par turpmākajām attiecībām starp ES un Lielbritāniju atstās sekas uz dalībvalstīm, tāpēc es domāju, ka ir nepieciešams lūgt Eiropas Komisijai līdz 2021.gada novembrim sagatavot novērtējumu un kritērijus par vajadzībām, kam jāpiešķir līdzekļi. Tas jādara, lai varētu atbalstīt valstis, reģionus vai sektorus, kas no "Brexit" cietīs vairāk. Es tam piedāvāju paredzēt lielu apjomu – 5 miljardus eiro. Tas ir kaut kas jauns, bet, es domāju, ka tas ir nepieciešams," sacīja Mišels.

KONTEKSTS:

Lielbritānija 31. janvārī formāli atstāja ES, taču līdz gada beigām spēkā ir pārejas periods, kura laikā uz britiem joprojām attieksies visi ES noteikumi.

Eiropas Savienības un Lielbritānijas tirdzniecības vienošanās būtu jānoslēdz līdz 2020. gada beigām. Ja tas neizdosies, tad abas puses sāks tirgoties uz Pasaules Tirdzniecības organizācijas noteikumiem, kas paredz vērā ņemamas muitas nodevas daudzām precēm un citus tirdzniecības šķēršļus.

2020. gada pavasarī jaunus sarežģījumus sarunās ienesa Covid-19 krīze, kas skar visu Eiropu.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti