Eiropa vēlas paplašināt savu kosmosa programmu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pirmdien apritēja 60 gadi, kopš padomju kosmonauts Jurijs Gagarins kļuva par pirmo cilvēku, kas veicis lidojumu kosmosā. Šis notikums kļuva par pasaules mēroga sensāciju un tobrīd ļāva Padomju Savienībai kļūt par pasaules līderi kosmosa izpētē.

Mūsdienās par nopietniem spēlētājiem kosmosa izpētes jomā var uzskatīt Krieviju, ASV un Ķīnu. Arī Eiropā ir savas kosmosa programmas, ko īsteno Eiropas Kosmosa aģentūra.

Eiropas prioritātes

Eiropa kosmosa programmās iegulda krietni mazāk līdzekļu nekā ASV, tomēr Eiropas Kosmosa aģentūras ģenerāldirektors Jozefs Ašbahers uzskata, ka arī mūsu kontinentam ir, ar ko lepoties. Par vienu no savām prioritātēm viņš ir izvirzījis lielāku privāto investoru iesaisti.

“Mainīt lietas nemaz nav tik vienkārši. Pirmkārt, Eiropā valda cita kultūra. Esmu redzējis, kā strādā uzņēmumi Silīcija ielejā. Tas ir ļoti iespaidīgi un diezgan iedvesmojoši. Bet Silīcija ieleju nevar tā vienkārši nokopēt Eiropā.

Mums ir cita mentalitāte, citi likumi, citi nosacījumi. Tomēr ir lietas, ko var darīt, lai palielinātu privātā kapitāla apjomu. Es piedāvāju fokusēt uzmanību uz trim elementiem: talantiem, pieeju naudai un lēmumu pieņemšanas ātrumu.”

Latvijas Radio korespondents Artjoms Konohovs par Eiropas kosmonautiku
00:00 / 03:09
Lejuplādēt

Eiropas Kosmosa aģentūras gada budžets ir aptuveni 6,5 miljardi eiro. Ar to sadarbojas 22 valstis, tostarp arī Latvija. Kopš 1975. gada aģentūra ir izveidojusi un nogādājusi orbītā 80 satelītus. Aģentūrā strādā 5500 darbinieku.

Vēl var pieteikties kosmonautu atlasei

Eiropas Kosmosa aģentūra ir izsludinājusi kosmonautu atlasi, kurā pirmoreiz var piedalīties arī Latvijas pilsoņi. Pieteikumus vēl var iesniegt līdz 28. maijam.

Latvijas iedzīvotājiem, kuri vēlas piedalīties atlasē, jābūt vismaz maģistra grādam dabaszinātnēs, ne mazāk kā trīs gadu pieredzei savā nozarē, perfektām angļu valodas zināšanām, kā arī izcilai veselībai.

Atlasē īpaši aicinātas pieteikties sievietes un pirmo reizi pasaules vēsturē – arī cilvēki ar invaliditāti.

Gan karjeras, gan projektu astronautu atlase notiks paralēli sešos atlases posmos, kas kopumā ilgs divus gadus un ietvers gan pretendenta motivācijas izvērtējumu, gan rūpīgu psiholoģisko un medicīnisko vērtējumu.

Šogad plānota pirmā un otrā astronautu atlases kārta, kad pretendenti tiks atsijāti pēc anketu izvērtēšanas un psiholoģiskās testēšanas. Nākamgad plānota skrupuloza medicīniskā atlase, praktiskā testēšana un intervijas. Gala lēmums ar konkrētu astronautu vārdiem tiks izziņots 2022. gada oktobrī, taču gatavošanās lidošanai kosmosā tad tikai sāksies. Reālās kosmosa misijās jaunie astronauti varētu doties pēc četriem gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti