Dienas ziņas

Ādažos un Carnikavā izveido jaunus bērnudārzus

Dienas ziņas

Taivānā vilciena avārijā desmitiem bojāgājušo

Vakcinācijas digitālie sertifikāti būs 15.jūnijā

Eiropā raisās diskusijas, vai Covid-19 sertifikātu izmantot mērķiem ārpus ceļošanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Tā dēvētā Covid-19 jeb digitālālā zaļā sertifikāta izmantošana ceļošanai šķiet loģiska, bet Eiropā ir diskusijas, vai to nākotnē vajadzētu izmantot arī citiem mērķiem, piemēram, kā “ieejas biļeti” restorānos vai kultūras pasākumu apmeklēšanai.

Tā dēvētais Covid-19 jeb digitālālis zaļais sertifikāts Eiropā nebūs obligāts – tā būs cilvēku pašu izvēle. Taču bažas, vai šis sertifikāts neradīs diskrimināciju, nav pilnībā pagaisušas.

“Es dodu priekšroku restorānam, kurā ir obligāta vakcinācija pase, kurā cilvēki būs vakcinēti - nevis tukšam restorānam. Es gribētu būt vakcinētu cilvēku kompānijā,” sacīja medicīnas profesors Žilbērs Derī.

Tehniski šo sertifikātu būtu iespējams tā izmantot, jo tā kodu var viegli nolasīt un pārbaudīt. Bet piemēram Vācijā tas var saskarties ar likuma ierobežojumiem –  restorānam vai koncerta organizatoram būtu jānodrošina datu apstrāde saskaņā ar datu aizsardzības normām.

No Eiropas valstīm pirmā īstu vakcinācijas sertifikātu izveidojusi Islande,  cerot, ka tas ļaus vakcinētiem cilvēkiem brīvi ceļot tās robežās un ārzemēs. Valdība nolēma atvieglot vakcinēto personu ieceļošanu, lai veicinātu tūrismu.

Arī Vācijas zeme Bavārija eksperimentē ar vakcinācijas pasi – bet šim dokumentam gan  ir tikai simboliska nozīme – tas pagaidām nedod nekādas īpašas tiesības.

"'Tā ir ļoti laba ideja," sertifikāta ieviešanu vērtēja kāds Bavārijas iedzīvotājs.

Tikmēr cits aptaujātais bavārietis bija šaubīgs: "Es baidos no šīs divpakāpju sabiedrības. Oficiāli vakcīna nav obligāta. Ar šo pasi tā būtu obligāta netieši. Vai es varu doties atvaļinājumā, ja neesmu vakcinēts."

Citas valstis ar vakcinācijas sertifikātu tikušās tālāk. Tas jau tiek plaši izmantots Izraēlā, piemēram – lai dotos uz sporta klubu, teātri vai viesnīcu. Šādu sertifikātu saņem visi, kas ir pilnībā vakcinēti – tātad pēc otrās potes. Te pilnībā vakcinēti vairāk nekā 50 % iedzīvotāju.

Arī Ķīnā vakcīnu uzskaite un testu rezultāti ir daļa no digitālā veselības sertifikāta, ko Ķīna sāka izsniegt pirms mēneša, tā cerot atvieglot Ķīnas pilsoņu starptautisko ceļošanu.

Digitālais zaļais sertifikāts, kas sola Eiropas iedzīvotājiem brīvību, tiks ieviests līdz 15.jūnijam, pauda Eiropas Komisija (EK) atbildīgais komisārs Tjerī Bretons.

Sertifikāts kalpos kā pierādījums, ka persona ir vakcinēta pret Covid-19, saturēs ziņas par atveseļošanos no vīrusa un negatīvu Covid-19 testa rezultātu, un tas šovasar atkal ļaus brīvi pārvietoties.

Tas būs pieejams gan vietālruņos, gan papīra formā. Sertifikātā būs personas vārds, dzimšanas datums un tas, vai viņa ir vakcinēta un ar kādu vakcīnu, savukārt Covid-19 pārslimojušajiem – antivielu klātbūtne.

“Tiem, kuriem nav bijusi ne vakcīna, ne slimība, bet kuriem lūgsim veikt testu, te jūs atradīsit testa rezultātus,” skaidroja Bretons.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti