Panorāma

Lietuvā beigusies karantīna

Panorāma

Vardarbība ģimenē: Vai varēja novērst divas nāves?

Eiropa pirks Covid-19 vakcīnu «kandidātus»

Eiropa plāno pirkt Covid-19 vakcīnu «kandidātus»

Saasinoties globālajai konkurencei par to, kurš pirmais tiks pie Covid-19 vakcīnas, Eiropas Komisija (EK) nākusi klajā ar plānu, kā aktīvi iesaistīties šajā cīņā. Brisele ierosina izmantot Eiropas Savienības (ES) līdzekļus vakcīnu iegādei, pirms tās ir pilnīgi pārbaudītas un apstiprināts lietošanai, apmaiņā pret garantētām piegādēm, ja tās darbojas.

Risks pirkt vakcīnas, pirms tās ir pilnīgi pārbaudītas, ir, jo pastāv ļoti reāla iespēja, ka neviens no atbalstītajiem vakcīnas kandidātiem nebūs veiksmīgs. Taču Eiropas Komisija atzīst šo risku un ir gatava iesaistīties. Iespējami agrāka piekļuve vakcīnai ir ļoti nozīmīga – tā izglābs dzīvības un ļaus izvairīties no tālāka ekonomiskā kaitējuma. Komisija uzskata, ka šis risks ir tā vērts. 

"Kopīga rīcība ES līmenī dos iespēju visām dalībvalstīm palielināt iespēju, ka tiks atrasta efektīva vakcīna, un nodrošināt nepieciešamo apjomu par labu cenu mūsu pilsoņiem. To darot, mēs arī izvairīsimies no kaitīgas konkurences mūsu pašu starpā un praktiski īstenosim Eiropas solidaritāti," norādīja EK prezidente Urzula fon der Leiena.

Saskaņā ar šo plānu EK risinās sarunas ar vakcīnu izstrādātājiem, lai viņiem piešķirtu finansējumu un lai nekavējoties sāktu ražot daudzsološākos vakcīnu ''kandidātus''. Apmaiņā ES valstīm tiks garantēta pieeja potenciāli miljoniem vakcīnas devu, ja tā izrādīsies droša. Vakcīnu devas tiks sadalītas starp ES valstīm proporcionāli to iedzīvotāju skaitam.

Lai to izdarītu,

šoreiz netiks veikts birokrātiska kopīgā iepirkuma procedūra, bet EK  izmantos  ārkārtas fondu, kura budžets pašlaik ir 2,7 miljardi eiro. 

Francija, Vācija, Nīderlande un Itālija pagājušas nedēļas nogalē jau noslēdza pašas savu līgumu ar farmācijas kompāniju "AstraZeneca" un Oksfordas universitāti par 300 līdz 400 miljonu vakcīnu devu iegādi. Pagaidām nav skaidrs, kā šī alianse mijiedarbosies ar EK jauno vakcīnu stratēģiju. 

Priecīgs par naudu un pagājušajā nedēļā noslēgto līgumu farmācijas kompānijas “AstraZeneca” vadītājs Paskāls Soriots paziņoja:

"Mēs esam uzsākuši ražošanu  paralēli klīniskajiem testiem. Protams, tas ir finansiāls risks.

Bet tas ir vienīgais veids, kā būt gataviem vakcīnu piegādāt oktobrī, ja klīniskie rezultāti būs pozitīvi. Mums šogad būs jāpiegādā desmitiem miljonu devu. Uz ASV, Eiropu un pārējo pasauli. Un pārējiem -  nākamā gada sākumā."

Savukārt  virusoloģijas profesors, CNRS pētniecības direktors Īvs Godāns uzsvēra, ka pagaidām nav informācijas par šo vakcīnu.

"Nav publicēts nekas, kas izskaidrotu, kāpēc šo vakcīnu var tik ātri laist tirgū," piebilda Godāns.

Bet dažās dalībvalstis ir superaktīvas – Vācija savā farmācijas kompānijā "CureVac" iepirkusi 23% akciju, Francija arī aktīvi strādā arī ar citu franču farmācijas ražotāju "Sanofi", jo tās vadītājs iepriekš bija izticies, ka pirmie viņu vakcīnu dabūšot amerikāņi. Francijas valdībai tas ļoti nepatika.

Cīņa par piekļuvi vakcīnai ir asa, solidaritāte ne vienmēr visiem ir prātā, un noprotams – katra diena ir no svara.

KONTEKSTS:

Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju pērnā gada nogalē. Pasaules Veselības organizācija 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt