Pusdiena

Pilnveidos to bērnu ēdināšanu, kas kopā ar mātēm uzturas ieslodzījumā

Pusdiena

Aprūpes namā Japānā vīrietis ar nazi nogalina 19 cilvēkus

Eiropā piedzimst pirmais «Zikas mazulis»; vīrusa izplatību tas neietekmē

Eiropā piedzimst pirmais «Zikas mazulis»; vīrusa izplatību tas neietekmē

Tas, ka Spānijā piedzimis pirmais "Zikas mazulis", vīrusa izplatību Eiropā gan neietekmē, norāda Slimību profilakses un kontroles centrā.

Šis gadījums vēlreiz atgādina iedzīvotājiem vairāk izvērtēt riskus, ceļojot uz Dienvidamerikas reģionu tieši tiem, kas plāno ģimenes pieaugumu.

Patlaban par Zikas vīrusa slimību ziņojušas 62 valstis Dienvidamerikā un Karību baseinā.

Februārī Spānija apstiprināja informāciju, ka kādai grūtniecei konstatēts Zikas vīruss. Bērns tagad nācis pasaulē ar vīrusinfekcijai raksturīgo mikrocefāliju jeb mazattīstītām smadzenēm un uzskatāms par pirmo Zikas vīrusa pataloģiju mazuli Eiropā. Sieviete ar Zikas vīrusu inficējās, ceļojot Latīņamerikā.

Slimību un profilakses kontroles centrs atgādina par drošību, kas jāievēro ceļotājiem. "Protams, ja dodas [uz Dienvidameriku], tad ir jādara viss iespējamais, lai izvairītos no odu kodumiem. Odi ir sastopami visur, kur ir lielāks mitrums. Viņi vairojas pilsētvidē, piemēram, peļķēs un lokālās ūdenskrātuvītes. Jālieto repelenti. Visefektīvākie ir dietiltoluamīdu saturošie repelenti, kas mums arī ir pieejami. (..) Ir arī vēl citi," stāsta centra epidemioloģe Antra Bormane.

Inficēties ar Zikas vīrusu iespējams arī dzimumsakaru ceļā. Infekcija vairumā gadījumu neatstāj sekas, tomēr var atstāt sekas uz grūtniecību, jo potenciāli ir saistība ar defektiem jaundzimušajiem, kas konstatēts arī Spānijā dzimušajam mazulim. Tāpēc epidemioloģe atgādināja, ka vēl pēc atgriešanās no Dienvidamerikas ceļotājiem būtu jānovēro savs veselības stāvoklis.

"Cilvēki, kuri atgriežas no Zikas vīrusa apgabala, ja sākumā vēl nenovēro Zikas vīrusa pazīmes, tad tās var parādīties astoņas nedēļas kopš atgriešanās no šī apgabala, raksta Eiropas Profilakses slimību centrs. Ja šī slimība ir tikusi apstiprināta, tad ir risks piedzimt bērnam ar mikrocefāliju sešus mēnešus pēc izveseļošanās," norāda Bormane.

Daudz diskusiju par veselības drošību bijis arī saistībā ar olimpisko spēļu norisi šogad Rio. Pasaules Veselības organizācija gan aicināja neradīt paniku un piedalīties spēlēs, jo risks inficēties ar Zikas vīrusu, ko izraisa inficēta oda dzēliens, ir minimāls.

Arī kopumā tūrisma plūsma uz slimības skartajiem reģioniem no Latvijas neesot mainījusies, vērtē Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācijas prezidente Inga Kavaca. "Latvijas tūroperatorus tas īpaši neskar, jo galamērķis ir tāls, dārgs. Tūristu plūsma nav tik liela. Mēs ņemam vērā Pasaules Veselības organizācijas rekomendēto, un tad tūroperators kopā ar cilvēku izdomā, cik tas ir riskanti vai nav," norāda Bormane.

Slimību profilakses un kontroles centrs aicina ikvienu ceļotāju iepazīties ar informāciju par Zikas vīrusu centra mājaslapā.

Ziņots, ka Zikas vīruss var nonākt Latvijā, kad mājās atgriežas inficēti ceļotāji. Taču tas Latvijā nevar izplatīties, jo infekcijas pārnēsātāji - 'Aedes aegypti' odi - nespēj izdzīvot Latvijas klimatiskajos apstākļos, iepriekš norādīja Slimību profilakses un kontroles centrs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti