Eiropa nosūta palīdzību Irānai, apejot ASV sankcijas

Eiropas valstis veikušas pirmo transakciju Irānai, nosūtot palīdzību Covid-19 apkarošanā. Šī transakcija īstenota caur īpašo sistēmu INSTEX, kas paredzēta ASV noteikto sankciju apiešanai. Eiropa cer, ka nākotnē transakciju skaits varētu palielināties. Tikmēr pašā Irānā, tuvojoties Persiešu jaunā gada svinību kulminācijai, saslimušo skaits ar Covid-19 ir pārsniedzis 44 tūkstošus.

Eiropa nosūta palīdzību Irānai, apejot ASV sankcijasUģis Lībietis

Pirms pieciem gadiem Irāna noslēdza vienošanos ar vairākām pasaules lielvarām – ASV, Ķīnu, Krieviju, Franciju, Vāciju un Lielbritāniju –, apņemoties pārskatīt savu kodolprogrammu apmaiņā pret starptautisko sankciju vājināšanu. Pēc šīs Irānas kodolvienošanās sankcijas tiešām tika atceltas, un pastiprinājās aicinājumi veicināt tirdzniecību ar 80 miljonu iedzīvotāju lielo ekonomiku. Šo iespēju ar lielu interesi uzņēma daudzi Eiropas uzņēmumi. Taču 2018. gadā ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja par izstāšanos no šīs vienošanās un par  sankciju atjaunošanu. Viņš arī piedraudēja ar jaunām ekonomiskām sankcijām tiem eiropiešiem, kuri turpinās sadarboties ar Teherānu.

Lai censtos glābt kodolvienošanos un atbalstītu savus uzņēmējus, daudzi no kuriem atteicās no kopējiem projektiem ar Irānu, lai izbēgtu no Vašingtonas sankcijām, pagājušā gada janvārī tika izveidots īpašais tirdzniecības atbalsta instruments jeb INSTEX. Tā mērķis ir veicināt norēķinus ārpus ASV dolāriem un ārpus SWIFT sistēmas, tādējādi apejot ASV sankcijas. Un sākotnēji šī instrumenta mērķis bija darboties humāniem mērķiem, proti, iegādājoties arī citādi embargo pakļauto pārtiku un medikamentus.

Lai arī jau kādu laiku tiek uzsvērts, ka šī Eiropas sistēma nedarbojas, otrdien Francija, Vācija un Apvienotā Karaliste kopīgi paziņojušas, ka INSTEX ir veiksmīgi izpildījis pirmo veiksmīgo transakciju, nosūtot no Eiropas uz Irānu medicīnisko aprīkojumu. Iepriekš tika ziņots, ka Irānai ir piedāvāta 5 miljonu eiro liela palīdzība, kas iekļautu arī medicīniskos materiālus, laboratoriju testus, aizsargājošo apģērbu un cimdus. Šāds ekipējums ir nepieciešams Teherānas cīņā pret Covid-19.

Līdz šim Irānā ir konstatēti vairāk nekā 44 tūkstoši saslimšanas gadījumu, un diennakts laikā šis skaits ir palielinājies par 3000. Arī bojā gājušo skaits ir palielinājies par 141, sasniedzot gandrīz 3000. Tā kā ASV sankciju dēļ palīdzību no ārvalstīm saņemt ir grūti, darījums caur INSTEX varētu būt liels atspaids Teherānas mediķiem. Eiropas valstis jau ir paziņojušas, ka šī darījuma veiksmīgais iznākums ļaus drīzumā veikt arī citas transakcijas.

Irānas varas iestādes sākotnēji kavējās ar stingru karantīnas pasākumu ieviešanu, taču pagājušajā trešdienā tika pieņemts lēmums līdz 8. aprīlim aizliegt starppilsētu satiksmi. Varas iestādes ir atkārtoti aicinājušas irāņus palikt mājās un, tuvojoties Persiešu jaunā gada brīvdienu kulminācijai, šo aicinājumu otrdien atkārtojis arī Irānas prezidents Hasans Rouhani. Viņš atzinīgi novērtējis sabiedrības rīcību, ievērojot distancēšanās prasības un slēdzot mazāk svarīgos uzņēmumus, taču vienlaicīgi paziņojis, ka drīzumā tiks slēgti visi parki, lai ierobežotu ģimenēm iespējas rīkot piknikus tradicionālajā 13. brīvdienā. Rouhani aicinājis iedzīvotājus atlikt svinības uz kādu vēlāku laiku vai arī rēķināties ar soda sankcijām. Tāpat Irānā uz laiku aizliegta drukātās preses izdošana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti