Sadaļas Sadaļas

Pasaules panorāma

Baltkrievija un Latvija padziļinās sadarbību

Pasaules panorāma

Princis Harijs ar Meganu zaudēs karaliskos titulus

Eiropas Savienība plāno vienotu demogrāfijas politiku

Eiropa izmirst. ES plāno vienotu demogrāfijas politiku

 “Par klimata izmaiņām runājām, līdz tās tiešām pienāca, un tagad redzam to smagumu. Ar demogrāfiju ir tāpat,” tā saka Eiropas Komisijas (EK) viceprezidente Dubravka Šuica. Viņas pārziņā ir Eiropas demogrāfijas jautājumi, kurus pirmo reizi Brisele ir iecerējusi risināt ar vienotu politiku. Cilvēku trūkumu izjūt gan vecās, gan jaunās valstis. Vai to var glābt ar lielāku naudas atbalstu vai neizbēgami - ar migrāciju? 

ĪSUMĀ:

  • Eiropā iedzīvotāju skaits samazinās, vecums – pieaug.
  • ANO: Eiropa - vienīgais pasaules reģions, kur iedzīvotāju skaits vēl 30 gadus kritīsies.
  • Eiropā jau tagad iedzīvotāji pārceļas uz bagātākām valstīm.
  • Katra Eiropas Savienības (ES)valsts demogrāfijas problēmas risina pa savam.
  • EK pirmo reizi ir par demogrāfiju atbildīgais – komisāre Šuica.
  • Šuica līdz marta beigām veidos visas ES demogrāfijas karti.
  • Pēc tam dalībvalstīm plāno piedāvāt palīdzību ES līmenī.
  • Vienotas pabalstu sistēmas ES līmenī, visticamāk, nebūs.
  • EK aplēses – migrācija visas problēmas neatrisinās.

Eiropa visai pamatoti nes Vecās pasaules daļas nosaukumu, jo, salīdzinājumā ar citiem  kontinentiem – īpaši Āziju, Āfriku un Latīņameriku - iedzīvotāju skaita pieaugums te ir krietni zemāks un vidējais vecums -  augsts.

Saskaņā ar ANO pētījumiem Eiropa ir vienīgais pasaules reģions, kurā iedzīvotāju skaits vēl nākamos trīsdesmit gadus kritīsies.

Eiropa jau tagad cieš ne tikai no zemas dzimstības, bet arī no tā, ka mazāk turīgo valstu iedzīvotāji pārceļas dzīves un darba meklējumos uz bagātākajām, kas svārsta pašas Eiropas kuģi un iztukšo Centrālo, Austrumeiropu un Balkānu valstis.

Eiropas Komisija pirmo reizi vēsturē ir izveidojusi demokrātijas un demogrāfijas portfeli, par ko atbildēs horvātiete Dubravka Šuica, lai saprastu, kā Eiropas Savienība visās šajās jomās var palīdzēt.

“Daudzas dalībvalstis saskaras ar demogrāfijas problēmu, īpaši jaunās dalībvalstis. Pārmaiņas notiek kopienu iekšpusē, kad cilvēki no lauku rajoniem pārceļas uz pilsētām, vai Eiropas līmenī, kad Austrumeiropas iedzīvotāji pārceļas uz rietumvalstīm, un cilvēki sāk vainot demokrātiju šajās demogrāfiskajās izmaiņās.

Viņi vairs nevēlas piedalīties demokrātiskos procesos, neuzticas demokrātiskām institūcijām, un tas nav pareizi,” saka Dubravka Šuica.

Par dzimstības samazināšanos Eiropas Savienība sūdzas jau gadiem, un katra valsts to cenšas risināt pēc saviem ieskatiem. Piemēram, Itālijā, kur ir viens no viszemākajiem dzimstības rādītājiem, par katru jaundzimušo izmaksā 800 eiro lielu pabalstu, tiesa, tas būtiski situāciju nav mainījis.

Savukārt Francijā, kur skaitās salīdzinoši labi dzimstības rādītāji, darbojas pat vesela ģimeņu ministrija, kas rūpējas par pabalstiem, nodokļu atvieglojumiem un citiem ieguvumiem ģimenēm. Bet Ungārija premjerministra Viktora Orbana personā sola sniegt bezmaksas  apaugļošanas ārstēšanu pāriem valsts pārvaldītās klīnikās.

Pirmo reizi vēsturē Eiropas Savienība domā par kopēju demogrāfijas politiku.

“Es cenšos izveidot karti, lai redzētu, kāda situācija ir katrā dalībvalstī. Tai ir jābūt gatavai līdz marta beigām. Tā kalpos par pamatu mūsu rīcībai nākotnē. Mēs piedāvāsim virkni pasākumu, lai palīdzētu valstīm, kurām ir šī problēma. Kā risināt demogrāfiskās izmaiņas, tā, protams, ir dalībvalstu kompetence, taču arī mēs, Eiropas Savienības līmenī, varam palīdzēt,” pauda Šuica.

Visticamāk, Eiropas Komisijas plānos nebūs visām 27 valstīm vienota pabalstu sistēma, kas nebūtu iespējams valstu dažādās labklājības dēļ.

“Šai problēmai ir daudz slāņu. Tas nav tikai finansiālais atbalsts. Protams, ģimenes ir jāatbalsta, taču vissvarīgākā lieta ir infrastruktūra, kas nozīmē, celt bērnudārzus, palīdzēt sabalansēt darba un privāto dzīvi, lai cilvēki būtu droši par ģimenes veidošanu,” norādīja Šuica.

Vai galu galā imigrācija neizbēgami varētu būt īstais plāksteris, kas  būs nepieciešams, lai salabotu Eiropas kuģa demogrāfisko sūci? Eiropas Komisijas aprēķini liecina, ka nebūtu. Tas palielinātu darbaroku skaitu, taču nesamazinātu Eiropas novecošanos.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt