Eiropā bargi kritizē Polijas likumu par medijiem; poļi negrasās mainīt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Polijas parlaments pieņēmis likumu par sabiedrisko mediju reformēšanu. Līdzšinējā mediju vadība atzīta par nelojālu, un valdošajai partijai ''Likums un taisnīgums'' tagad ir iespējams amatos iecelt sev labvēlīgi noskaņotus cilvēkus. Šis ir kārtējais Polijas politiķu lēmums, kurš izsaucis Eiropas Savienības neapmierinātību un bažas par demokrātisko vērtību ievērošanu. Taču ministru līmenī paziņots, ka Polija īsteno atbildīgu un konstruktīvu Eiropas Savienības politiku un ne šie, ne kādi citi viedokļi par Polijas iekšpolitikas lēmumiem Varšavas nostāju nemainīs.

Kopš konservatīvās partijas „Likums un taisnīgums” nākšanas pie varas pagājušā gada oktobrī, jaunā Polijas vadība ne reizi vien izpelnījusies asu kritiku gan pašmājās, gan starptautiski par visai pretrunīgu lēmumu pieņemšanu. Tā, piemēram, pagājušās nedēļas sākumā Polijas prezidents Andžejs Duda parakstīja Eiropas Komisijas asi kritizēto likumu par izmaiņām Konstitucionālajā tiesā, apgrūtinot tribunāla iespējas pieņemt lēmumus vai tos noraidīt.

Jau pirms parlamenta vēlēšanām partija „Likums un taisnīgums” bija paziņojusi, ka uzvaras gadījumā tā plāno reformēt arī sabiedriskos medijus, lai pārorientētu poļu sabiedrību par labu tradicionālajām vērtībām. Partijas piedāvātais reformu plāns paredz atcelt no amata līdzšinējos Polijas sabiedriskā radio un televīzijas vadītājus, aizstājot tos ar trīs personu valdēm, kuras iecels un atlaidīs Finanšu ministrija. Valdes atradīsies ministrijas pakļautībā līdz brīdim, kamēr netiks nodibinātas jaunas nacionālo mediju organizācijas.

Likumprojekta autori norādījuši, ka valdības mērķis ir atklāti aizvietot pašreizējos nelojālos medijus ar nacionālu raidorganizāciju, kas atbildīs Polijas nacionālajām interesēm un sabiedriskos medijus padarīs tuvākus vienkāršajiem poļiem. Partijas ''Likums un taisnīgums'' parlamenta deputāte Izabela Koca pat paziņojusi, ka parlamentārā demokrātijā nav pieņemams, ka sabiedriskais medijs atklāti kritizē valdības darbību.

Polijas valdības jaunāko iniciatīvu asi kritizējis Eiropas Komisijas viceprezidents Franss Timmermanss, nosūtot brīdinājuma vēstules Polijas ārlietu un tieslietu ministriem. Savā vēstulē Timmermanss pieprasījis izskaidrot, kā jaunais likums atbilst Eiropas Savienības likumiem par vārda brīvību, kas noteikti Eiropas Savienības līguma 2. punktā, pamattiesību hartas 11. punktam un 2010. gadā Eiropas Savienības pieņemtajai direktīvai par audiovizuālajiem pakalpojumiem. Komisijas viceprezidents arī uzsvēris, ka mediju plurālisms un brīvība ir ārkārtīgi svarīgi plurālistiskās sabiedrībās, kas balstās uz Eiropas Savienības dibināšanas pamatprincipiem.

Fransa Timmermansa kritiku atbalsta arī Eiropas Drošības un sadarbības organizācija, Eiropas Žurnālistu federācija, Eiropas Raidorganizāciju savienība, Eiropas Žurnālistu asociāciju, ''Reportieri bez robežām'' un Komiteja žurnālistu aizsardzībai. Kopīgajā vēstulē vēl pirms strīdīgā likuma pieņemšanas žurnālistu organizācijas norādīja, ka likuma pieņemšana radīs regresīvu režīmu, kāds nav piedzīvots nevienā citā Eiropas Savienības valstī. Tāpat norādīts, ka ieviestās pārmaiņas apdraudēs sabiedrisko raidorganizāciju neatkarības pamatprincipus, objektivitāti un taisnīgumu. Savukārt pašreizējais nacionālās raidorganizāciju Padomes vadītājs Jans Dvoraks vēstulē Seima spīkeram bija norādījis, ka piedāvātais likumprojekts paredz atgriešanos pie pagātnes modeļa, kad valsts mediji bija pilnībā pakļauti valdībai. Gan Dvoraks, gan citi aktīvisti atgādinājuši, ka līdz pat 1989. gadam Polijā mediji tika izmantoti kā komunistiskās diktatūras propagandas līdzekļi, tāpēc gan konstitucionālā, gan mediju reforma rada bažas par pilsonisko brīvību nākotni valstī.

Reaģējot uz šiem paziņojumiem, Polijas ārlietu ministrs Vitolds Vaščikovskis norādījis, ka Fransa Timmermansa vēstuli viņš nav saņēmis. Savukārt Polijas Eiropas Savienības lietu ministrs Konrāds Šimanskis uzsvēris, ka Polija īsteno atbildīgu un konstruktīvu Eiropas Savienības politiku un ne šie, ne kādi citi viedokļi par Polijas iekšpolitikas lēmumiem Varšavas nostāju nemainīs.

Savukārt „Likuma un taisnīguma” partijas līderis, bijušais premjerministrs Jaroslavs Kačiņskis izspēlējis iecienītu un bieži izmantotu kārti, apgalvojot, ka pēdējā laika notikumu negatīvais atspoguļojums ir skaidrojams ar to, ka vairums Polijas mediju pašlaik atrodas Vācijas īpašnieku rokās un aizstāv priviliģēto sistēmu, kurā medijiem ir pārāk liela ietekme uz sabiedrisko dzīvi.

Jaunais mediju reformu likums gan vēl jāapstiprina Polijas parlamenta augšpalātai un jāparaksta prezidentam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti