Panorāma

LNSO sāk jauno sezonu

Panorāma

Atjaunota kocertzāle LZA augstceltnē

Kā notiks V.Dombrovska klaušināšana?

Eirokomisāru noklausīšanās – zināšanu un politiķa prasmju smaga pārbaude

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Jaunajā Eiropas Komisijā bijušajam Latvijas premjeram Valdim Dombrovskim („Vineotība”) ticis viens no grūtākajiem amatiem – viceprezidents ar atbildību par eiro un sociālo dialogu. Pozīcija ir prestiža un viceprezidenta alga mēnesī ir aptuveni 23 000 eiro mēnesī, bet Dombrovskim vēl priekšā visai grūts pārbaudījums pirms viņš pie šī darba tiek – komisāru noklausīšanās.  

Atšķirībā no ministriem valdībā visiem eirokomisāriem ir jāiztur nopietns zināšanu un politisko prasmju pārbaudījums, ko pirms balsošanas rīko Eiropas Parlaments. Vispirms katram komisāram liek sagatavot rakstiskas atbildes uz pieciem jautājumiem, un tas jāpaveic salīdzinoši īsā laikā - līdz 26.septembrim. Topošo komisāru atbildes tiks vērtētas, tāpat kā arī viņu finansiālā situācija.

Tam sekos trīs stundu gara noklausīšanās, kas būs redzama arī interneta tiešraidē. Deputāti no atbildīgajām komitejām vēlēsies dzirdēt katra komisāra redzējumu par savu jomu un pat  apsolījumu par konkrētām darbībām. Dombrovska kārta būs  6.oktobra pēcpusdienā. Pēc tam Komitejai 24 stundu laikā būs jāveic topošā komisāra novērtējums

„Tas ir nopietnākais pārbaudījums mūža garumā, izturēt šos jautājumus un atbildes. Tur tiek pārbaudīta ne tikai profesionālā sfēra, bet arī politiskās iemaņas, kā tu spēj runāt ar dažādu politisku strāvojumu cilvēkiem un viņus pārliecināt,” stāstīja Eiropas Tautas partijas frakcijas viceprezidente Sandra Kalniete.

Trīs stundu ilgā darba intervija Dombrovskim var būt visai karsta. Kareivīgi noskaņoti ir  parlamenta sociālisti, kuru nostāja sociālos jautājumos principiāli atšķiras no Dombrovska pārstāvētās tautas partijas grupas.

„Man stāv manā kabinetā uz galda virkne vēstuļu no arodbiedrībām, no lieliem uzņēmumiem, uz ko  Domobrovskis vispār neatbildēja vai atbildēja ar kaut kādu atrakstīšanos. Tāds bija Dombrovskism  premjera sociālais dialogs, vai turpinās tādā stilā būdams komisārs?” jautā  EP deputāts no S&D grupas deputāts no Latvijas Andrejs Mamikins („Saskaņa”).

Tomēr neoficiāli zināms, ka daudz lielākas nepatikšanas gaida citus komisāru kandidātus - visriskantākajā situācijā atrodas Slovēnijas komisāre Bratušeka.

Lai gan EP balso par visu komisiju kopumā, nevis par atsevišķiem komisāriem, tomēr tam ir iespēja neatbilstošus kandidātus aizsūtīt mājās. Tā 2004.gadā Ingrīda Ūdre tika nomainīta ar Piebalgu, jo toreizējam komisijas vadītājam Barrozu bija bažas, ka tādu viņa komandu parlaments neapstiprinās. 2010.gadā tika nomainīta komisāra kandidāte no Bulgārijas.

Parlamenta balsojums par Žana Kolda Junkera vadīto jauno Eiropas Komisiju un tās programmas prezentācija paredzēta Strasbūrā 22.oktobrī. Komisiju apstiprinās uz pieciem gadiem.

Lai gan tas netiek afišēts, Dombrovska un citu viceprezidentu uzdevums būs visai revolucionārs – panākt saskanīgāku Eiropas Komisijas darbu.

„Nedaudz pārvarēt to sadrumstalotību, kas ir Eiropas Komisijā, kad katra struktūrvienība strādā ar saviem jautājumiem, un Eiropas Komisijas viceprezidenta pienākums ir nodrošināt šo koordināciju,” savus nākotnes pienākumus skaidroja Dombrovskis.

Jau ziņots, ka 10.septembrī nākamais EK prezidents Žans Klods Junkers beidzot oficiāli paziņoja, kurām dalībvalstīm ticis kurš komisāra portfelis. Nozīmīga izmaiņa jaunajā Komisijā būs viceprezidentu loma. Šoreiz viņi ir septiņi, starp tiem Valdis Dombrovskis. Un paredzēts, ka viņiem būs jākoordinē citu komisāru darbs attiecīgajās jomās. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti