Panorāma

Plusi un svītrojumi EP vēlēšanās

Panorāma

Vai politiķi gatavojas palielināt nodokļus?

Kā izvēlēsies jaunos eirokomisārus?

Eirokomisāru izvēle – politiskās konsultācijas, garās pārrunas un EP komiteju vērtējums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti ievēlēti, un nākamie soļi ir Eiropas Savienības augstāko amatpersonu izvēle, tostarp Eiropas Komisijas (EK) prezidenta noskaidrošana. Taču katrai dalībvalstij ne mazāk būtiski tikt pie ietekmīga eirokomisāra portfeļa.

Līdz ar jauna EP ievēlēšanu tiek izvēlēts arī jauns EK vadītājs, augstais pārstāvis ārlietās un 26 eirokomisāri, kas turpmākos piecus gadus būs sava veida dažādu jomu Eiropas ministri. Katrai dalībvalstij tiek pa vienam komisāra krēslam.

Vispirms ir jāievēl jaunais komisijas vadītājs, kas varētu notikt jūlija vidū. Viens no reālākajiem prezidenta amata kandidātiem ir vēlēšanās uzvarējušās Eiropas Tautas partiju grupas virzītais Žans Klods Junkers. Viņš iepriekš izteicies, ka savas ievēlēšanas gadījumā Valdim Dombrovskim (V) nodrošinās kādu no ietekmīgākajiem komisāra amatiem.

Tomēr, lai tiktu pie kārotā amata, jāiziet pamatīga pārbaužu sērija. Vispirms dalībvalstu līderiem un jaunievēlētajam EK vadītājam būs jāvienojas par nozaru sadali starp valstīm un jāizvirza kandidāts katram no komisāra amatiem. Iekarojamākie portfeļi būs monetāro lietu komisāra amats, tāpat enerģētika, jo ES meklē enerģijas avotus, kas nebūtu saistīti ar Krieviju. Ļoti nozīmīgs būs konkurences portfelis, arī tirdzniecības, īpaši starptautiskās tirdzniecības.

Tālāk kandidātus nodod EP vērtējumam. Katram kandidātam jāstājas par savu jomu atbildīgās Eiropas Parlamenta komitejas priekšā un jāiztur gan rakstiska, gan vairāku stundu gara iztaujāšana klātienē. Izvirzītos komisāru kandidātus Eiropas Parlaments vērtēs septembrī un, ja viss noritēs bez aizķeršanās, viņus apstiprinās oktobrī, bet reāli strādāt jaunā komisija sāks pēc – novembrī.

Par to, ka komiteja kandidātu var arī neatzīt par gana labu, Latvija pārliecinājās jau pašā pirmajā komisāra izvirzīšanas mēģinājumā 2004.gadā, kad izklaušināšanas testu neizturēja uz Muitas un nodokļu komisāra vietu pretendējošā Ingrīda Ūdre. Vēlāk no Latvijas darbam tika apstiprināts Andris Piebalgs. Pirmos piecus gadus viņš ieņēma nozīmīgo enerģētikas komisāra amatu, bet kopš 2010.gada ir attīstības komisārs.

Jau ziņots, ka premjere Laimdota Straujuma (V) otrdien piedalās Briselē notiekošajā Eiropas Savienības valstu līderu neformālajā sanāksmē, kur tiek apspriesti vēlēšanu rezultāti un jaunā EK vadītāja izvēles kārtība. Konkrēti iespējamā prezidenta vai komisāru kandidātu uzvārdi un pārraugāmo nozaru sadale gan vismaz oficiāli otrdien netikšot cilāta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti