Labrīt

Bauskas iedzīvotāji sašutuši par dārgu un nesaskaņotu jaunu slidotavu pilsētā

Labrīt

EK ierosina jaunu banku reformu un stingrākas drošības prasības globāli ietekmīgām bankām

Eirokomisāram Etingeram pārmet Ungārijas atomreaktora projekta pārbaudes ietekmēšanu

Eirokomisāram Etingeram pārmet Ungārijas atomreaktora projekta pārbaudes ietekmēšanu

Jau gandrīz mēnesi nerimst skandāli ap Eiropas Savienības (ES) digitālo lietu komisāru Ginteru Etingeru. Sākumā daudzus šokēja viņa izteikumi par ķīniešiem, bet vēlāk tam klāt nāca aizdomīgs nekur nedeklarēts lidojums Krievijai draudzīgajam miljonāram Klausam Mangoldam piederošajā privātajā lidmašīnā. Iespējams, komisārs Etingers varētu būt ietekmējis Eiropas Komisijas veikto pārbaudi par jaunā Ungārijas atomreaktora celtniecības projekta iepirkumu likumību, jo Mangolds ir viens no šī projekta aizstāvjiem.

Arvien jaunas aizdomas nāk gaismā par Eiropas Savienības digitālo lietu komisāra Gintera Etingera rīcību. Ir atklājies, ka viņš ir izmantojis miljonāram Klausam Mangoldam piederošo privāto lidmašīnu, lai nokļūtu uz Ungārijas valdības rīkoto pasākumu Budapeštā.

Eiropas Komisijas noteikumi paredz, ka visām komisāru sanāksmēm un profesionāliem kontaktiem ir jābūt atspoguļotiem viņu kalendārā. Turklāt lobētājiem ir jābūt reģistrētiem īpašajā reģistrā. Tomēr informācija par lidojumu kopā ar Mangoldu viņam piederošajā lidmašīnā līdz šim publiski nebija pieejama.

Komisijas runasvīrs Aleksandrs Vinteršteins uzskata, ka šī nebija tikšanās, bet gan tikai lidojums, ko organizēja Ungārijas valdība. Turklāt lidmašīnā neesot apspriesti ar komisāra pienākumiem saistītie jautājumi:

“Ungārijas valdība, kas organizēja šo pasākumu, bija plānojusi nosūtīt kādu no valdības lidmašīnām. Tomēr tajā brīdī neviena no tām nebija pieejama. Tādēļ viņi ir organizējuši lidojumu, par kuru mēs pašlaik runājam. Tāds ir Ungārijas valdības skaidrojums, kas pilnībā saskan ar Etingera kunga teikto.”

Pat ja Etingers un Mangolds nav runājuši par digitālo attīstību, nav izslēgts, ka Maskavai draudzīgais lobētājs ir mēģinājis bilst kādu vārdu par jauno Ungārijas atomreaktora projektu “Pakš 2”. Tā īstenošana tika bez konkursa uzticēta Krievijas uzņēmumam “Rosatom”. Un Mangolds ir galvenais Ungārijas valdības padomdevējs šajā projektā.

Reaģējot uz sūdzību, Eiropas Komisija pērn bija ierosinājusi pārbaudi par to, kādēļ varas iestādes Budapeštā bez iepirkuma nolēma uzticēt tik apjomīgu projektu Krievijas valsts kompānijai. Tomēr aizvadītajā nedēļā šī lieta tika klusi izbeigta.

Komisija noliedz, ka Etingers būtu mēģinājis iejaukties šajā pārbaudē un, kā norāda preses sekretāre Lusija Kodē, lēmums ir pamatots ar tehniskiem faktoriem.

“Galvenie iemesli, kādēļ šāds lēmums ir pieņemts, balstās vairākos faktoros: tas ir gan atomreaktora izmērs, gan Ungārijas elektrosistēmas īpatnības, gan arī nepieciešamība izpildīt visas nacionālās un Eiropas drošības prasības. Izsverot visus šos faktorus, mūsu atomenerģijas un atomdrošības eksperti ir secinājuši, ka visas nepieciešamās prasības tik tiešām var izpildīt tikai izvēlētais uzņēmums,” skaidro Kodē.

Tomēr, kā norāda portāls ''EurActiv'', vēlāk Ungārijas valdība pieprasīja “Rosatom” būtiski mainīt sākotnējo projektu, lai nodrošinātu atbilstību visām prasībām. Tas met vēl lielāku aizdomu ēnu uz apgalvojumiem, ka jaunais reaktors ir tik specifisks, ka neviens cits uzņēmums pasaulē to nebūtu varējis izpildīt. To apgāž arī uzņēmums “Westinghouse Electric Company”, kas ir viens no vadošajiem atomreaktoru ražotājiem pasaulē. Kompānija bija gatavojusies piedalīties konkursā, bet bija pārsteigts, ka tāda beigu beigās nemaz nebija.

Vairāki Eiropas Parlamenta deputāti ir pauduši asu kritiku par Eiropas Komisijas lēmumu atomreaktora jautājumā. Savukārt portugāļu izcelsmes sociāldemokrāte Anna Gomeša skaidri atzina, ka Etingeram šāda uzvedība tiek piedota tikai tādēļ, ka viņš nāk no Vācijas – ietekmīgākās Eiropas Savienības valsts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti