Ēģiptieši ir neapmierināti ar tiesas spriedumu Mubarakam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 7 mēnešiem.

Ēģiptes gāztais prezidents Hosni Mubaraks vakar tika atzīts par vainīgu vairāk nekā 800 cilvēku bojāejā masu demonstrāciju laikā pagājušā gada sākumā. Liela daļa Ēģiptes sabiedrības bija cerējusi, ka bijušās amatpersonas saņems nāvessodu.

Vakar bijušajam Ēģiptes prezidentam Hosni Mubarakam tika piespriests mūža ieslodzījums par līdzdalību demonstrantu slepkavībās. Taču vairāki viņa līdzgaitnieki tika attaisnoti un šāds tiesas lēmums izraisījis neapmierinātību Ēģiptes sabiedrībā. Ielās izgājuši tūkstošiem cilvēku. Demonstranti paziņojuši, ka pagājušajā gadā aizsāktā revolūcija turpinās un tā varētu ilgt līdz pat mēneša vidū gaidāmajām prezidenta vēlēšanām.

*

Ēģiptes gāztais prezidents Hosni Mubaraks vakar tika atzīts par vainīgu vairāk nekā 800 cilvēku bojāejā masu demonstrāciju laikā pagājušā gada sākumā. Mubaraks un bijušais iekšlietu ministrs Habibs al Adli par šiem noziegumiem tika notiesāti uz mūžu ieslodzījumā. Taču liela daļa Ēģiptes sabiedrības bija cerējusi, ka abas bijušās amatpersonas saņems nāvessodu. Tiesnesis gan uzskatīja, ka nav pietiekamu pierādījumu, ka Mubaraks un Al Adli būtu devuši tiešas pavēles šaut uz demonstrāciju dalībniekiem. Tāpat netika atrasts pietiekami daudz pierādījumu tam, ka iedzīvotāju nogalināšanā bija iesaistīti seši augstu stāvoši policijas un armijas virsnieki.

Vakar pasludināto tiesas spriedumu kritizējusi Arī starptautiskā cilvēktiesību aizsardzības organizācija "Amnesty International". No vienas puses tā atzīst, ka spriedums ir uzskatāms par nopietnu soli uz priekšu, cīņā ar gadu desmitiem ilgušo nesodāmību Ēģiptē, taču virsnieku attaisnošana joprojām liekot šaubīties par taisnu tiesu.

Šis spriedums ir izraisījis pamatīgu neapmierinātību arī Ēģiptes sabiedrībā. Jau tiesas zālē pēc sprieduma pasludināšanas izcēlās sadursmes starp Mubaraka atbalstītājiem un tiem, kas cerēja uz viņa sodīšanu ar nāvi. Vēlāk šīs sadursmes izplatījās arī Kairas, Aleksandrijas, Suecas un Mansuras ielās. Vairumā gadījumu iedzīvotāji gan pulcējušies mierīgās demonstrācijās, taču atsevišķās vietās izcēlušās arī sadursmes ar policiju. Vislielākā demonstrācija notikusi Kairas Tahrira laukumā, kur vakarā sapulcējās aptuveni 20-mit tūkstoši cilvēku, liela daļa no kuriem šeit pavadīja arī visu nakti. Protestētāji norāda, ka sajūtas esot ļoti līdzīgas kā pagājušā gada sākumā, kad Tahrira laukums kļuva par vienu no Arābu pavasara protestu simboliem.

Kā ziņo ārvalstu preses pārstāvji, protestētāji vakar izdemolējuši bijušā Mubaraka premjerministra Ahmeda Šafika priekšvēlēšanu štābu, bet šorīt vairākus viņa birojus arī citos valsts reģionos. Kā jau esam ziņojuši, Šafiks jūnija vidū piedalīsies Ēģiptes prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā, sacenšoties ar Musulmaņu brālības kandidātu Mohammedu Musri. Daudzi no protestētājiem uzskata, ka Šafikam ir diezgan lielas izredzes tikt ievēlētam un tas varētu nozīmēt līdzšinējās varas saglabāšanos, kā arī novest pie tā, ka Hosni Mubaraku un viņa līdzgaitniekus tomēr varētu attaisnot.

Tieši tāpēc demonstrāciju dalībnieki ir apņēmības pilni savas protesta akcijas turpināt. Uz to aicinājusi gan ietekmīgā Musulmaņu brālība, gan citas demokrātiskās kustības, norādot, ka Ēģiptes revolūcija nav beigusies - tieši otrādi, tā vai nu turpināsies, vai arī būs jauna revolūcija. Kā prognozē britu raidsabiedrības BBC eksperti, jaunās protesta akcijas varētu turpināties līdz 16-jā un 17-jā jūnijā gaidāmajām prezidenta vēlēšanām vai pat pēc tām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti