Ēģiptes tiesas spriedums «Al Jazeera» žurnālistiem raisa sašutumu un nosodījumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ar nosodījumu un sašutumu uztverta ziņa par Ēģiptes tiesa spriedumu piemērot cietumsodu trim televīzijas kanāla „Al Jazeera” žurnālistiem, viņu vidū arī latviešu izcelsmes reportierim Pēterim Grestem. Patlaban Greste atrodas Austrālijā, taču cietumā Ēģiptē joprojām ir divi viņa kolēģi.

Visi trīs televīzijas kanāla „Al Jazeera” žurnālisti - Pēteris Greste, Muhameds Fahmi un un Bahers Muhameds – savu vainu apsūdzībās par sadarbību ar aizliegto islāmistu kustību "Musulmaņu brālība" un melīgu ziņu pārraidīšanā noliedz.

"Tas mani vienkārši satrieca," intervijā "Al Jazeera" atzina Greste, kurs vienīgais patlaban ir brīvībā, sakot, ka viņam sāp sirds par saviem kolēģiem, kuri joprojām atrodas ieslodzījumā

„Es nevarēšu pārsūdzēt šo spriedumu, jo tad man fiziski ir jāatrodas valstī, bet mēs meklēsim citus likumīgus ceļus. Tas viss ir nepareizi, negodīgi, neētiski, amorāli, tas nedrīkst tā palikt. Mēs darīsim visu, lai cīnītos pret šo spriedumu, lai attaisnotu savus vārdus – mēs neesam teroristi, mēs nesadarbojāmies ar organizācijām, mēs nepārraidījām melīgas ziņas,” uzsvēra Greste.

Raidorganizācija "Al Jazeera" paziņojusi, ka spriedums nepakļaujas nekādai loģikai un veselajam saprātam".

„Es esmu šokā, jūtu riebumu un skumjas par šo tiesas spriedumu. Šos žurnālistus apcietināja, pamatojoties uz melīgiem apvainojumiem, viņus notiesāja bez jebkādiem pierādījumiem. Vairāk nekā gadu viņi bija cietumā un tagad atkal viņi tur atgriežas. Tas ir pazemojoši, tas ir pretīgi, mēs esam šokā,” komentēja „Al Jazeera” izpilddirektors Žails Tranduli.

Sašutumu par spriedumu paudusi arī Austrālijas ārlietu ministre Džulija Bišopa. Viņa esot jau runājusi ar Gresti un sola izmantot visus diplomātiskos līdzekļus, lai panāktu viņa attaisnošanu.

Par nosodāmu Ēģiptes tiesas spriedumu nosaucis arī Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Vienotība"). Šis ir tiešs uzbrukums mediju brīvībai un neapšaubāmi, ka ir jādara viss, lai šis spriedums tiktu atcelts. Protams jāskatās gan uz politiskiem, gan juridiskiem aspektiem, arī Ēģiptes tiesas sistēmas īpatnībām. Mēs darīsim visu, lai būtu gan politisks spiediens uz Ēģiptes pusi, šis spiediens tiktu pārskatīts, gan arī iespēju robežās, kā to paredz diplomātiskās etiķetes protokola un Vīnes konvencijas lietas, mēs varētu atbalstīt,” LTV raidījumam "Panorāma" norāda Rinkēvičs.

Ministrs solīja, ka arī no Latvijas redzesloka šis jautājums nepazudīs: „Šis jautājums jāuztur Eiropas Savienības un Ēģiptes attiecībām. Tas nepazudīs arī no mūsu divpusējām attiecībām.”

„Al Jazeera” žurnālistu lietai ilgstoši līdzi seko ar starptautiskas cilvēktiesību un mediju organizācijas, kuras arī paudušas nosodījumu un sašutumu.

Vēstīts, ka „Al Jazeera” žurnālistu tiesāšanas stāsts ilgst jau teju divus gadus. Gresti un viņa kolēģus aizturēja 2013.gada 29.decembrī Ēģiptē, Kairā, un sākotnēji tiesa Grestem un Fahmi piesprieda septiņu gadu, bet Muhamedam - desmit gadu cietumsodu.

Janvārī apelācijas tiesa šo spriedumu atcēla un uzdeva lietu izskatīt no jauna. Februārī pēc milzīga starptautiska spiediena Grestem, kurš bija ieguvis arī Latvijas pilsonību, atļāva no Ēģiptes izbraukt.

Tagad atkārtotajā prāvā viņš tika tiesāts aizmuguriski, bet uz apsūdzēto sola tiesas zālē bija abi viņa kolēģi Fahami un Muhameds. Tiesa šoreiz paziņojusi, ka pēc vispusīgas lietas izskatīšanas konstatēts - trijotne esot izplatījusi nepatiesas ziņas un ka viņi neesot nekādi žurnālisti, jo darbojušies bez jebkādām varasiestāžu atļaujām un licencēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti