Ēģiptes tiesa nolemj atbrīvot «Al-Jazeera» žurnālistus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ēģiptes tiesa ceturtdien uzdevusi līdz galīgā sprieduma pieņemšanai atbrīvot divus joprojām ieslodzījumā esošos televīzijas kanāla „Al-Jazeera” žurnālistus, kas pērn tika notiesāti kopā ar savu kolēģi, nu jau atbrīvoto Austrālijas latvieti Pīteru (Pēteri) Gresti. 

  • Vienam no atbrīvotajiem jāiemaksā drošības nauda. 
  • Greste kolēģus apsveicis, bet piebilda, viss vēl nav beidzies.  
  • Tiesnesim paziņojot par žurnālistu atbrīvošanu pret drošības naudu, zālē esošie uzgavilēja.

„Al Jazeera” angļu redakcijas Kairas biroja vadītājs Muhameds Fahmi un producents Bahers Muhameds pagājušā gada jūnijā tika notiesāti uz vairākiem gadiem cietumā līdz ar savu kolēģi, latviešu izcelsmes žurnālistu no Austrālijas Pīteru Gresti.

Ēģiptes varasiestādes viņus arestēja 2013.gada beigās un apsūdzēja par valstī aizliegtās kustības „Musulmaņu brālība” atbalstīšanu un melīgu ziņu izplatīšanu. Žurnālisti to kategoriski noliedza, un tiesas process izraisīja plašu starptautisku nosodījumu prezidenta Abdelfatahu al Sisi režīmam.

Janvārī Kasācijas tiesa lēma, ka lieta jāiztiesā no jauna. Bet februāra sākumā Ēģipte atbrīvoja un deportēja Gresti - saskaņā ar prezidenta dekrētu tas bija iespējams, jo viņam ir ārvalstu, šajā gadījumā Austrālijas un arī Latvijas pilsonība.

Ceturtdien jaunais tiesas process, kurā joprojām apsūdzēti Fahmi un Muhmeds, atsākās. Bet tiesa uzdeva abus atbrīvot līdz galīgā sprieduma paziņošanai.

Fahmi nesen atteicās no Ēģiptes pilsonības, paturot Kanādas pasi, kas varētu ļaut viņu deportēt līdzīgi kā Gresti. Fahmi jāiemaksā drošības nauda 250 tūkstošu Ēģiptes mārciņu apmērā, kas ir aptuveni 29 tūkstoši eiro. Savukārt Muhameds, kam ir tikai Ēģiptes pilsonība, atbrīvots bez drošības naudas.

Greste pēc jaunu ziņu saņemšanas apsveica abus kolēģus, tviterī paziņojot, ka „šis ir liels solis uz priekšu”. Viņš tomēr piebilda, ka viss vēl nav beidzies. Bet Kanāda, kuras pilsonis ir Fahmi, apsveica viņa atbrīvošanu, bet tajā pašā laikā žurnālista tiesāšanu nosodīja kā „nepieņemamu,” norādot, ka turpinās pieprasīt nekavējošu atbrīvošanu.

Šī prāva Ēģiptes prezidenta, bijušā ģenerāļa Sisi režīmam radījusi nopietnus sarežģījumus uz starptautiskās skatuves. Īpaši laikā, kad Kaira izpelnās nosodījumus arī par masu prāvām pret „Musulmaņu brālības” un pirms pusotra gada gāztā prezidenta Mohmeda Mursi atbalstītājiem.

Pats Fahmi ceturtdien tiesas zālē paziņoja, ka tā nebija viņa iniciatīva atteikties no Ēģiptes pilsonības, paturot tikai Kanādas. Saskaņā ar žurnālista teikto, pie viņa ieradās drošības dienestu pārstāvis un prasīja, lai viņš atsakās no pilsonības. Jo Ēģiptes „valsts vēlējās izbeigt šo lietu, tas bija kļuvis par murgu”, piebilda Fahmi.

Jau ziņots, ka Pēteris Greste februāra sākumā deportēts no Ēģiptes, kuras tiesa iepriekš piesprieda cietumsodus trim Kataras telekompānijas "Al Jazeera" žurnālistiem. Viņi bija apsūdzēti aizliegtās islāmistu kustības "Musulmaņu brālība" atbalstīšanā.

Grestem un Fahmi bija piespriests septiņu gadu cietumsods, bet producentam Baheram Mohamedam - divi cietumsodi ar septiņu un trīs gadu termiņiem, kopā desmit gadi. Trīs gadu cietumsods Mohamedam piespriests par neatļautu munīcijas glabāšanu, lai gan pēc "Al Jazeera" sniegtās informācijas, šī apsūdzība viņam izvirzīta, jo pie viņa atrasta patronas čaulīte, kuru viņš paņēmis protestu vietā kā suvenīru.

Greste, Fahmi un Mohameds, kuri tika aizturēti 2013.gada decembrī Kairā, savu vainu tiesā neatzina. Viņi uzsvēra, ka godprātīgi darījuši žurnālista darbu un noraidīja apsūdzības, ka būtu safabricējuši materiālus ar nolūku graut Ēģiptes nacionālo drošību un radīt iespaidu, ka valsts ir uz pilsoņu kara sliekšņa.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti