Ēģiptes pretterorisma likumi varētu samazināt vārda brīvību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ēģiptes prezidents Abdulfatahs al Sisi ir apstiprinājis jaunus pretterorisma likumus, lai varētu vēl efektīvāk cīnīties pret islāmistu kustības draudiem valstī.

Taču tas savukārt rada bažas cilvēktiesību pārstāvjos, ka ar šī jaunā likuma palīdzību valdošā elite varētu ne tikai izvērst dažādas kampaņas pret potenciālajiem teroristiem un to grupējumiem, bet vērsties arī pret politiskās opozīcijas līderiem.

Tie uzsver, ka jaunais pretterorisma likums ievērojami paplašina dažādu institūciju pilnvaras, ko tās var izmantot, lai apspiestu pašreizējā režīma oponentus un kritiķus, tostarp arī paredz sodīt medijus par nepatiesas informācijas atspoguļošanu.

Al Sisi jauno pretterorisma likumu apstiprināja svētdien, tādējādi tuvākajā laikā tas tiks arī īstenots. Jaunā kārtībā paredz izveidot īpašas terorisma tiesas, palielināt policistu un karavīru pilnvaras, kas izpaudīsies lielākā to aizsardzībā, ja tie būs izmantojuši fizisku spēku.

Tāpat ir pieņemti daudz bargāki sodi par jebkāda veida līdzdalību kādā no organizācijām, kuras ir atzītas par teroristiskām. Ikvienam, kurš būs izveidojis šādu grupējumu vai arī to vada tiks piešķirts nāvessods. Savukārt tiem, kuri finansiāli atbalstīs teroristiskās organizācijas ir jārēķinās ar mūža ieslodzījumu cietumā, kas ir līdz 25 gadiem cietumā.

Savukārt tie, kuri būs pievienojušies kādai no šiem grupējumiem, var draudēt līdz pat 10 gadiem cietumā. Turklāt sodīt varēs arī par kūdīšanu uz vardarbību, kā arī par dažādu interneta vietņu izveidošanu, kurās tiks izplatīti terorisma ziņojumi un par šo darbību veikšanu var nākties uzturēties cietumā no pieciem līdz septiņiem gadiem.

Arī medijiem var nākties ievērot lielāku bijību veidojot rakstus par situāciju Ēģiptē, jo jaunā likuma redakcija paredz žurnālistiem piemērot naudassodus līdz pat 25 tūkstošiem dolāru (tas ir aptuveni 22 ar pus tūkstoši eiro) par nepatiesas informācijas sniegšanu, kas nesakrīt ar oficiālo informāciju par teroristu uzbrukumiem.

Tiesa gan, sākotnēji Ēģiptes valdība vēlējās žurnālistiem piespriest cietumsodus par atspoguļoto informāciju, kas nesakrīt ar valdības oficiālo. Taču pateicoties Ēģiptes medijiem un daudzajiem kritiķiem, izdevās panākt kompromisu, kas aprobežojas ar naudassoda piemērošanas.

Arī cilvēktiesību aizsardzības grupas jau norādījušas, ka Ēģiptes prezidents Abdulfatahs al Sisi ar jaunā likuma palīdzību, to varētu izmantot, lai apspiestu savus oponentus, izolēt opozīciju, nemaz nerunājot par to, ka šis likums klaji apspiež vārda brīvību.

Tomēr kā pats Ēģiptes prezidents un valdības pārstāvji norāda, tad stingrāki noteikumi cīņā pret terorismu ir pieņemti, jo pēdējos divos gados ir palielinājusies vardarbību, ko veicina islāmistu kustības grupējumi. Tādā veidā tā cer mazināt arī politiskās kustības „Musulmaņu brālība” ietekmi un apkarot jaunu draudu radīšanu, kas vērsti pret valsts vienotību.

Pirms neilga laika tika atbrīvoti trīs „Al-Jazeera” žurnālisti, tostarp bija arī Pēteris Greste, kurš ir Austrālijas latvietis. Šie trīs žurnālisti tika apsūdzēti nepatiesas informācijas sniegšanu, „apmelojot” Ēģiptes valdību, kā arī par to, ka tie it kā bija sadarbojušies ar "Musulmaņu brālību", ko valdošā elite Ēģiptē uzskata par teroristisku organizāciju. Tomēr pirms žurnālisti tika atbrīvoti, tie visu laiku atradās apcietinājumā un tikai pateicoties Latvijas un Austrālijas varasiestāžu spiedienam, Ēģiptes valdība viņus atbrīvoja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti