Ēģiptē vēl prezidentu; pie varas varētu nonākt bijušais armijas virspavēlnieks al Sisi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ēģiptē pirmdien sākušās prezidenta vēlēšanas. Sagaidāms, ka pēc tām pie varas nonāks bijušais armijas virspavēlnieks Abdels Fatahs al Sisi, kurš savulaik spēlēja izšķirošu lomu pirmā demokrātiski ievēlētā prezidenta Muhammeda Mursi gāšanā. Al Sisi gaidāmā ievēlēšana jau izraisījusi asus protestus daļā Ēģiptes sabiedrības, kas bažījas par autoritāra režīma atgriešanos valstī.

Divu dienu ilgajās Ēģiptes prezidenta vēlēšanās piedalīties var vairāk nekā 53 miljoni balsstiesīgo valsts iedzīvotāju.

Kā norāda ārvalstu informācijas aģentūras, šīs prezidenta vēlēšanas faktiski var uzskatīt par cīņu starp tiem, kuri sola stabilitāti valstī, un tiem, kuri Arābu pavasara revolūcijas laikā un pēc ilggadējā prezidenta Hosni Mubaraka gāšanas solīja īstenot valstī plašas reformas. Taču solīto reformu vietā valsti pašlaik ir pārņēmuši plaši nemieri, bet ekonomikā novērojama pamatīga lejupslīde.

Par vēlēšanu galveno favorītu tiek uzskatīts bijušais Ēģiptes armijas feldmaršals Abdels Fatahs al Sisi, kurš pārņēma varu valstī pēc tam, kad no amata tika gāzts Musulmaņu brālības pārstāvis Muhameds Mursi. Viņš amatā pavadīja tikai gadu, taču par spīti tam, viņš pēdēja pusgadsimta laikā ir bijis vienīgais demokrātiski ievēlētais valsts vadītājs.

Al Sisi tagad ir kļuvis par tā dēvētās Ēģiptes vecās politiskās elites kompromisa kandidātu. Daudzi politiķi atzīst, ka pašlaik valstij ir vajadzīgs līderis ar stingru roku.

Savas priekšvēlēšanu kampaņas laikā al Sisi paziņojis, ka patiesas demokrātijas ieviešanai valstī būs nepieciešami gadu desmiti, solot neiecietīgi vērsties pret jebkādiem nemieriem, kas apdraud ekonomiku.

Viņš arī solījis pilnībā iznīcināt jau tā aizliegto "Musulmaņu brālību". Un šie, visticamāk, nav tikai vārdi, jo kopš jūlija, vēršoties pret brālības atbalstītājiem, ir nogalināti jau vairāk nekā 1400 cilvēki, bet aptuveni 16 tūkstoši ir apcietināti.

Al Sisi cīņā par prezidenta krēslu pretī stājies tikai viens konkurents - kreisi noskaņotais disidents Hamdīns Sabbahi. Viņš paziņojis, ka tādi bijušā diktatora Hosni Mubaraka valdīšanas ēras simboli kā korupcija un despotisms nedrīkst atgriezties Ēģiptes dzīvē. Taču al Sisi iespējamā uzvara daudziem ir radījusi bažas, ka represijas varētu būt vēl plašākas nekā pat Mubaraka laikā.

Šādu pašu bažu dēļ savu dalību vēlēšanās atsauca arī vairāki citi prezidenta amata kandidāti, kas tagadējo balsojumu nosaukuši par farsu, ņemot vērā gan valsts mediju, gan varas iestāžu pārliecinošo atbalstu al Sisi.

Šīs vēlēšanas nolēmusi boikotēt ne tikai „Musulmaņu brālība”, bet arī 6. aprīļa jauniešu kustība, kas spēlēja nozīmīgu lomu Hosni Mubaraka gāšanā, taču kuras līderi tagad ir ieslodzīti. Nepiedalīties vēlēšanās aicinājis arī ietekmīgais garīdznieks un Musulmaņu brālības atbalstītājs Jusefs al Karadavi, kurš paziņojis, ka al Sisi no galvas līdz kājām mirkst nevainīgu iedzīvotāju asinīs.

Kā ziņo britu izdevums "Independent", atsaucoties uz Ēģiptē veiktajām sabiedriskās domas aptaujām, aptuveni 54% vēlētāju dotu priekšroku stabilitātei, nevis demokrātijai valstī. Cita aptauja liecina, ka par Hamdīnu Sabbahi ir izlēmuši balsot vien divi procenti vēlētāju. Taču daudz kas būs atkarīgs arī no vēlētāju aktivitātes - ja tā būs liela, jaunais prezidents varēs ar pārliecību apgalvot, ka viņa pozīciju atbalsta lielākā sabiedrības daļa. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti