Ēģiptē sprādzienos kristiešu baznīcās vismaz 45 bojāgājušie

Svētdien, 9.aprīlī Ēģiptē divos sprādzienos kristiešu baznīcās dzīvības ir zaudējuši 45, bet ievainoti vairāk nekā 100 cilvēki. Tā ziņo Ēģiptes amatpersonas. Terorakti notikuši, kad cilvēki bija pulcējušies baznīcās uz Pūpolsvētdienas dievkalpojumiem.

Pirmā eksplozija notika Svētā Jura baznīcā valsts ziemeļu pilsētā Tantā. Tā atrodas apmēram 100 kilometru no galvaspilsētas Kairas. Tur bojā gāja vismaz 29 cilvēki un vairāk nekā 70 cilvēki guva ievainojumus.

Otrā eksplozija nogranda Svētā Marka katedrālē Ēģiptes otrajā lielākajā pilsētā Aleksandrijā. Šajā sprādzienā zaudējuši dzīvību vismaz 16 un ievainoti vairāk nekā 30 cilvēki. 

Par abiem sprādzieniem uzņēmies atbildību islāmistu ekstrēmistu grupējums "Daīš".

Terorakti plānoti brīdī, kad baznīcas bijušas cilvēku pilnas un pulcējušies uz Pūpolsvētdienas dievkalpojumiem. Svētā Marka katedrālē atradies arī koptu kristīgās baznīcas galva Pāvests Tavadros II, taču viņš, saskaņā ar Ēģiptes medijiem, nav cietis.

Aleksandrijā policists centies apturēt teroristu pašnāvnieku, abi gājuši bojā, bet Tantā joprojām nav skaidrs, vai bumbu kāds aktivizējis sev pie jostas, vai tā bijusi ienesta jau iepriekš, jo eksplozija notikusi tuvu altārim.

Ēgiptes drošības spēki visā valstī ir paaugstinātā trauksmes gatavībā. Ēģiptes Ārlietu ministrija paziņojusi, ka par spīti traģiski zaudētajām dzīvēm notikušais nesalauzīs valsts vienotību.

 Vēlākā svētdienas vakarā Ēģiptes prezidents Abdelfatahs al Sisi valstī izsludināja trīs mēnešu ilgu ārkārtas stāvokli.

Latvijas Ārlietu ministrijas pārstāvis Raimonds Jansons uzsver, ka nav ziņas par cietušiem Latvijas valsts piederīgajiem Ēģiptē.

Latvijas Ārlietu ministrijas pārstāvis Raimonds Jansons norāda, ka nav ziņu par Latvijas valsts piederīgajiem Ēģiptē

  Koptu pareizticīgo baznīca ir lielākā kristiešu baznīca Ēģiptē, un tai ir vismaz miljons biedru arī ārpus valsts.  Kopti ir aptuveni 10% no visiem Ēģiptes aptuveni 80 miljoniem iedzīvotāju.

  Iepriekš ilgajā Ēģiptes prezidenta Hosni Mubaraka valdīšanas laikā koptus vajāja un diskriminēja, un arī pēdējie gadi kopienu nav saudzējuši. Desmitiem koptu kristiešu ir zaudējuši dzīvību reliģiska rakstura sadursmēs un uzbrukumos visā Ēģiptē, īpaši pēc tam, kad atbalstīja prezidenta islāmista Mohammeda Mursi gāšanu, ko 2013.gadā īstenoja armija tagadējā prezidenta Abdelfatāha al Sisi vadībā.

  Šī nebūt nav pirmā reize, kad koptu baznīcas piedzīvo uzbrukumus. Plaši notika arī aizvadītā gada decembrī svētdienas mises laikā baznīcā netālu Svētā Marka katedrālei. Toreiz bojā gāja 25 cilvēki. Sākotnēji neviens atbildību neuzņēmās, bet „Daīš” cildināja notikušo interneta sociālajās vietnēs.

  Sprādzieni Ēģiptes baznīcās notikuši tikai neilgi pēc tam, kad ar Ēģiptes prezidentu Abdelfatāhu al Sisi ticies ASV prezidents Donalds Tramps.

  Teroraktu Ēģiptē nosodījušas daudzas pasaules valstis, arī Romas katoļu baznīcas galva Romas pāvests Francisks un kristīgās draudzes daudzās pasaules valstīs.

  Līdzjūtību Latvijas vārdā izteicis arī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti