Ēģiptē sestdien sākas referendums par izmaiņām valsts konstitūcijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ēģiptē sestdien sākās referendums par izmaiņām konstitūcijā, kas ļautu pašreizējam valsts prezidenta, Abdelfataham al Sisi palikt pie varas līdz 2030. gadam.

Šāds balsojums kļuvis iespējams pēc tam, kad šīs izmaiņas nedēļas sākumā apstiprināja parlaments, tādējādi nostiprinot militārā režīma varu. Cilvēktiesību aktīvisti bažījas, ka izmaiņas konstitūcijā varētu pastiprināt režīma vēršanos pret dažādām pilsoniskajām brīvībām.

Pašreizējais Ēģiptes vadītājs Abdelfatahs al Sisi prezidenta amatā stājās 2014. gadā, neilgi pēc tam, kad militāra apvērsuma laikā tika gāzts valsts pirmais demokrātiski ievēlētais prezidents Mohameds Morsi. Atkārtoti viņš amatā tika apstiprināts pērn un pašreizējās pilnvaras beigsies 2022. gadā.

Vien šīs nedēļas sākumā Ēģiptes parlaments apstiprināja izmaiņas konstitūcijā, kas pagarinātu prezidenta pilnvaras par diviem gadiem un ļautu al Sisi ieņemt amatu vēl uz vienu termiņu.

Ēģiptē sākas referendums par izmaiņām valsts konstitūcijā
00:00 / 02:35
Lejuplādēt

Tas nozīmētu, ka 2024. gadā Al Sisi varētu pretendēt uz pārvēlēšanu un, ņemot vērā viņa popularitāti, faktiski varētu palikt amatā līdz 2030. gadam. Dienu pēc šī parlamenta balsojuma tika ierosināts sarīkot arī vispārēju referendumu, kurš notiks trīs dienas.

Jauno konstitūcijas izmaiņu apstiprināšanas gadījumā prezidentam tiktu piešķirtas pilnvaras izvēlēties ģenerālprokuroru, kā arī citus augsta līmeņa prokurorus.

Šie prokurori, savukārt uzdotu bruņotajiem spēkiem rūpēties par Ēģiptes valsts, demokrātijas un konstitūcijas aizsardzību.

Kā uzskata pašreizējā prezidenta atbalstītāji, izmaiņas konstitūcijā nepieciešamas, lai dotu prezidentam vairāk laika pabeigt vairākus nozīmīgus attīstības projektus, kā arī īstenot ekonomiskās reformas.

Tāpat nepieciešams pastiprināt drošību un stabilitāti reģionā, īpaši Sinajas pussalā, kas joprojām brīžiem tiek pakļauta džihādistu uzbrukumiem.

Taču pretējs viedoklis ir opozīcijas pārstāvjiem, kas zvana trauksmes zvanus par valsts virzīšanos pretī autoritāram pārvaldes stilam.

Pilsoniskie aktīvisti norāda, ka pašreizējās Ēģiptes varas iestādes pēdējo gadu laikā ir ļoti aktīvi apspiedušas jebkādu sabiedrības neapmierinātību ar pašreizējo režīmu. Turklāt tas tiek darīts gan pret islāmistiem, gan pret sekulārām personām. Pastiprinātai kontrolei ir pakļauti arī dažādi mediji un sociālās saziņas vietnes.

Tieši tāpēc nākotnē var prognozēt vēl lielāku pilsonisko brīvību apspiešanu. Opozīcijas pārstāvji arī uzskata, ka piedāvātās konstitūcijas izmaiņas nav pietiekami plaši apspriestas ar plašām sabiedrības grupām, taču varas iestādes apgalvo pretējo.

Kā aģentūrai Reuters norādījusi domnīcas “Chatham House” Tuvo Austrumo un Ziemeļāfrikas programmas vadītāja Lina Khatiba, ar šo referendumu un izmaiņām konstitūcijā Abdelfatahs al Sisi faktiski nostiprina varas sagrābšanu.

Tas noteikti atstās negatīvu iespaidu uz demokrātijas attīstību Ēģipti vidējā termiņā, kā arī apgrūtinās alternatīvu politisku balsu iespējas apstrīdēt varu ilgākā termiņā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti