Ēģiptē piespriež nāvessodu «Musulmaņu brālības» līderim un viņa līdzgaitniekiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ēģiptes tiesa piespriedusi nāvessodu kustības „Musulmaņu brālība” līderim un vēl 13  personām. Mohammeds Badī un viņa līdzgaitnieki tiek apsūdzēti vardarbības un haosa radīšanā valstī. 

Notiesātie savu vainu kategoriski noliedz, apsūdzot jaunās varas iestādes mēģinājumos apspiest jebkāda veida opozīciju.  

Kopš pirmā demokrātiski ievēlētā Ēģiptes prezidenta Mohameda Mursi gāšanas no amata 2013.gada jūlijā viņa vadītā “Musulmaņu brālība” ir pasludināta par teroristu organizāciju un ir kritusi jauno varas iestāžu nežēlastībā.

Pēc Mursi gāšanas pie varas nāca pašreizējais prezidents Abdel Fatahs al Sisi, un kopš tā laika tiesai ir nodoti vairāki tūkstoši “Musulmaņu brālības” atbalstītāju. Al Sisi ir paziņojis, ka brālība rada nopietnus draudus valsts drošībai, solot šo grupējumu pilnībā iznīcināt. Pēc prezidenta vārdiem, valsts ekonomikas atveseļošanai ir nepieciešams panākt stabilitāti.

Sestdien Ēģiptes tiesa piespriedusi nāvessodu Muhamedam Badī un vēl 13  augstu stāvošām grupējuma amatpersonām, ieskaitot divas personas, kurām no valsts ir izdevies aizbēgt.

Visi notiesātie ir atzīti par vainīgiem musināšanā uz vardarbību un haosu, izveidojot vadības grupu, kurai bija jākoordinē uzbrukumi pret valsti.

Citās krimināllietās Muhamedam Badī jau ir piespriesti četri mūža ieslodzījumi. Arī šīsdienas spriedumu ir iespējams pārsūdzēt kasācijas tiesā, kas, starp citu ir noraidījusi vairākus nāves spriedumus, tostarp pašam Badī piespriesto.

Tāpat tiesa sestdien piespriedusi mūža ieslodzījumu 39 personām par “Musulmaņu brālības” atbalstīšanu un nepatiesu ziņu izplatīšanu. Starp notiesātajiem ir arī ASV un Ēģiptes dubultpilsonis Mohameds Soltans, kura tēvs, savukārt ir brālības garīdznieks Salahs Soltans, kurš arī notiesāts uz nāvi. 27 gadus vecais Kanzasas štatā dzimušais miera aktīvists Soltans ir ieguvis milzu popularitāti sociālajos tīklos. Soltans 14 mēnešus ir turpinājis badastreiku un šajā laika posmā vairākkārt ir ievietots slimnīcā.

Paši “Musulmaņu brālības” līderi pret viņiem izvirzītās apsūdzības ir kategoriski noraidījuši, uzsverot, ka “Musulmaņu brālība” tagad ir mierīgu aktīvistu grupa, kurai ar vardarbību valstī nav nekāda sakara.

Viņu apgalvojumus stiprina fakts, ka par daudziem no asiņainākajiem uzbrukumiem, kuru rīkošanā tiek vainota “Musulmaņu brālība”, atbildību ir uzņēmies ar grupējumu „Al Qaeda” saistīts grupējums Sinajas pussalā.

Pret “Musulmaņu brālību” izvērstie tiesas procesi un Ēģiptes varas iestāžu vēršanās pret liberāli domājošo opozīciju ir izraisījuši starptautiskās sabiedrības nosodījumu.

Taču nosodījumu ir izpelnījušās arī, piemēram, Amerikas Savienotās Valstis, kuras ir izlēmušas atjaunot militārās palīdzības sniegšanu Kairai. Cilvēktiesību aktīvisti apgalvo, ka Vašingtona šajā situācijā ir uzgriezusi muguru cilvēktiesībām, savukārt Savienotās Valstis savu lēmumu “atsaldēt” palīdzības sniegšanu pamato ar nacionālās drošības interesēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti