Ēģiptē jaunais gads sākas nemierīgi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Nemierīgi 2014. gads iesācies Ēģiptē, kur turpinās gāztā prezidenta Muhameda Mursi atbalstītāju un pretinieku sadursmes. Ēģiptes varas iestādes paziņojušas, ka Mursi un vēl vairāk nekā 100 cilvēkiem janvāra nogalē būs jāstājas tiesas priekšā, par apvērsuma rīkošanu 2011. gadā. Arī Mursi vadītā „Musulmaņu brālība" pasludināta par teroristisku organizāciju, un valstī turpinās represijas pret tās biedriem.

Pēc vēl vasarā notikušā apvērsuma Ēģiptē, kura laikā gāza pirmo demokrātiskās vēlēšanās iecelto prezidentu Muhamedu Mursi, valsts joprojām atrodas nemieru viļņos. Arī pēdējās dienās valstī notikušas protesta akcijas un vardarbīgi incidenti. Ir bojā gājušie un ievainotie policijas sadursmēs ar gāztā prezidenta Muhameda Mursi atbalstītājiem.

Ēģiptes varas iestādes paziņojušas, ka jau janvāra nogalē Mursi un vēl vairāk nekā 100 personas stāsies tiesas priekšā par vairāku gadu seniem notikumiem - 2011. gada sacelšanos pret toreizējo Ēģiptes varu, kuras laikā nogalināja arī vairākus drošības sargus un policistus, mēģinot ieņemt cietumus un atbrīvot ieslodzītos.

Tā būs vēl viena no apsūdzībām pret gāzto prezidentu Muhamedu Mursi, kuru vaino arī centienos izrēķināties ar opozīciju viņa gada valdīšanas laikā. Vēl pagājušajā nedēļā Ēģiptes pagaidu valdība Mursi vadīto „Musulmaņu brālību" ir pasludinājusi par teroristisku organizāciju, vainojot to sprādziena sarīkošanā galvaspilsētas Kairas ziemeļos, kur bojā gāja vairāk nekā 10 cilvēku.

Lai gan brālība to ir stingri noliegusi un atbildību ir uzņēmies kāds Sīnāja džihādistu grupējums, Ēģiptes jaunā pagaidu valdība par vainīgu uzskata tieši Musulmaņu brālību. Jau arestēti aptuveni 2000 Musulmaņu brālības biedru, kā arī visa organizācijas vadība. Aptuveni tūkstotis pārstāvju ir nogalināti, un paredzams, ka valstī represijas turpināsies. Apcietinātajiem draud bargi sodi - vai nu ilgstošs ieslodzījums vai pat nāvessods.

Nemieru dēļ Ēģipte ir kļuvusi arī par vienu no aizvadītā gada pasaules karstākajiem punktiem, un pēc Starptautiskās Žurnālistu federācijas datiem ierindota pirmajā bīstamāko valstu desmitniekā, kur dzīvību ir zaudējuši arī septiņi žurnālisti no dažādām pasaules valstīm.

Joprojām ieslodzījumā Ēģiptē atrodas arī trīs raidorganizācijas „Al Jazeera" žurnālisti, par kuru stāvokli un situāciju medijs paudis bažas arī televīzijas pārraidēs un mājas lapā. „Al Jazeera" Bernards Smits stāstīja, ka žurnālistiem Ēģiptē strādāt kļūst arvien grūtāk.

Kopš augusta protesta akcijām Kairā īpaši ārvalstu žurnālistu darbs Ēģiptē ir kļuvis sarežģīts. Vietējie mediji lielākoties simpatizē militāristu atbalstītajai pagaidu valdībai un ārvalstu žurnālistus nereti uzskata par ārzemju aģentiem, kuru varas neatbalsta Mursi gāšanu. Līdz ar to žurnālisti no citām valstīm ir kļuvuši par mērķiem.

Vasarā, 3.jūlijā, Ēģiptē notika armijas apvērsums, kurā tika gāzts pēc Arābu pavasara pirmais demokrātiskās vēlēšanās ievēlētais prezidents Muhamends Mursi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti