EDSO pozitīvi novērtē Gruzijas prezidenta vēlēšanu pirmo kārtu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) novērotāji pozitīvi novērtējuši Gruzijas prezidenta vēlēšanu pirmo kārtu. Pārkāpumi nebija nopietni un galvenokārt saistīti ar administratīvo resursu izmantošanu.

“Vēlēšanās  bija nodrošināta brīva konkurence, un tās bija profesionāli organizētas. Kandidātiem bija iespēja brīvi rīkot kampaņu, un vēlētājiem bija nodrošināta patiesa izvēle. Tomēr bija administratīvo resursu ļaunprātīgas izmantošanas gadījumi, un amatpersonas no valdošās partijas bija iesaistītas kampaņā. Bija vērojama arī būtiska ziedojumu nelīdzsvarotība un pārmērīgi augstie tēriņu ierobežojumi.”

EDSO novērotāji uzsvēra, ka prezidenta vēlēšanu pirmā kārta liecina par demokrātijas briedumu un vairo cerības par pozitīvu notikumu attīstību nākotnē.  Tomēr partijām vajadzētu izvairīties no polarizējošiem tematiem, negatīvisma un skaļām apsūdzībām starp valdošās un opozīcijas partiju kandidātiem priekšvēlēšanu laikā.

Tikmēr vietējie mediji atturas prognozēt vēlēšanu otrās kārtas rezultātus. Bijušie ārlietu ministri - valdošās partijas “Gruzijas sapnis” kandidāte Salome Zurabišvili, un eksprezidenta Mihaila Saakašvili partijas “Vienotā nacionālā kustība” atbalstītais Grigols Vašadze balsojumā saņēma apmēram  38% procentus balsu.  Žurnālisti arī norāda, ka šīs ir pēdējās tiešās Gruzijas prezidenta vēlēšanas, jo pēc tām sāksies pāreja uz parlamentārās republikas modeli un nākamo prezidentu 2024. gadā izraudzīs īpaša elektoru kolēģija. Tiks ievērojami samazinātas arī prezidenta pilnvaras, un par ietekmīgāko personu valstī kļūs premjerministrs.

Arī Latvijas Ārlietu ministrija (ĀM) atzinīgi novērtējusi Gruzijā notikušās vēlēšanas. Tās bijušas profesionāli administrētas, tajās tika ievērotas pamatbrīvības, pastāvēja politiskā konkurence, kā arī kandidātiem tika nodrošināta iespēja brīvi īstenot vēlēšanu kampaņu. ĀM aicina Gruziju turpināt sadarbību ar EDSO un Demokrātisko institūciju un cilvēktiesību biroju (ODHIR), lai pilnveidotu vēlēšanu procesu. Vēlēšanu novērošanā piedalījās pārstāvji no Saeimas, ĀM un Centrālās vēlēšanu komisijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti