Pasaules panorāma

Lukašenko dusmīgs uz Krieviju robežas slēgšanas dēļ

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

EDSO balva baltkrievu «Pavasarim»

EDSO apbalvo baltkrievu cilvēktiesību grupu

Eiropas Drošības un sadarbības organizācija (EDSO) savu atzinību – prēmiju "Demokrātijas aizstāvis" – šogad piešķīrusi prominentai baltkrievu cilvēktiesību grupai “Visna”. Tā darbojas jau 24 gadus, lai gan pēdējos 17 gadus Baltkrievijas varas iestādes atsakās piešķirt tai nevalstiskās organizācijas statusu. Pret cilvēktiesību centru tikušas vērstas represijas un aktīvisti sēdējuši cietumā par uzdrīkstēšanos un pūlēm veicināt demokrātiskas sabiedrības veidošanos Baltkrievijā.

Aļess Beļackis ir viens no prominentākajiem baltkrievu cilvēktiesību aktīvistiem. Disidents un bijušais politieslodzītais. Prezidenta Aleksandra Lukašenko režīma kritiķis. 2011. gadā viņam piesprieda četrarpus gadus cietumā. Eiropas Savienība stingri pieprasīja atbrīvot politieslodzītos, un pēc trīs gadiem Beļacki amnestēja.

Aļess Beļackis vada cilvēktiesību centru “Visna” – tulkojumā “Pavasaris”. Organizācija jau 24 gadus cīnās par pilsoņu brīvībām un tiesībām. Palīdz cilvēkiem, kuri cietuši no politiskas vajāšanas, uzņemas aizstāvību tiesas prāvās, kas ierosinātas pret protestu dalībniekiem, pieprasa uzlabot Baltkrievijas vēlēšanu sistēmu, ko starptautiskie novērotāji atzīst par negodīgu.

Kā atzīst Beļackis, pēdējā laikā varas iestādes daudz uzmanīgāk izturas pret cilvēktiesībām: “Nav vairs tādas patvaļas, kā bija pirms 10 - 15 gadiem. Mums kļuvis nedaudz vieglāk. Mūsu “Vesna” joprojām nav reģistrēta organizācija. Mēs strādājam puspagrīdes režīmā, pelēkajā zonā. Varas iestādes atsakās mūs reģistrēt. Taču, no otras puses, mūs neaiztiek. Par to, ka neesam reģistrēti, mūs var saukt pie administratīvās atbildības. Nesen atcēla kriminālatbildību par nereģistrētu organizāciju darbību.

Ietekmes sviras un represīvie mehānismi ir palikuši, bet varas izturēšanās kļuvusi maigāka.

Lai gan labi saprotam, ka jebkurā mirklī situācija var pasliktināties. Jo parasti vara represijas sāk izvērst brīžos, kad aktivizējas sabiedriski politiskā dzīve. Ja redz, ka situācija var iziet ārpus varas kontroles, tad režīms beidz lūkoties Rietumu virzienā un sāk valdīt ar dzelzs roku.”

Beļackis uzskata, ka EDSO atzinība “Visnai” ir skaidrs signāls baltkrievu varas iestādēm, ka nepieciešamas nopietnas reformas, lai būtiski uzlabotu cilvēktiesību stāvokli. “Ir jāsaprot, ka politisko manipulāciju virtuvi Baltkrievijā labi izprot tikai tā sabiedrības daļa, kura lasa alternatīvos informācijas avotus. Bet tādi mums ir tikai internetā, jo Baltkrievijā televīzija un radio ir pilnīgā valsts kontrolē. Pēdējā laikā ir sācies spiediens uz interneta blogeriem. Viņus izsauc uz miliciju, brīdina prokuratūra. Sācies spiediens uz viņiem, lai viņi mazāk dalītos ar informāciju, lai ziņas nedotu iemeslu masu prasībām.”

Baltkrievijā drīz sāksies prezidenta vēlēšanu kampaņa. Varas iestādes nepieļaus kritiku prezidenta Aleksandra Lukašenko virzienā un pastiprināti uzmanīs opozīcijas rindas un to, ko raksta prese.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt