ECT: valsts pienākums ir nodrošināt viendzimuma pāriem iespēju reģistrēt attiecības; Krievija ignorēs šo spriedumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) otrdien nolēma, ka Krievijai ir pienākums nodrošināt arī viendzimuma pāriem iespēju oficiāli reģistrēt savas attiecības. Krievijas amatpersonas jau izteikušās, ka Maskava ignorēs šo ECT spriedumu, jo tas ir pretrunā Krievijas konstitūcijai.

ĪSUMĀ:

  • ECT uzskata, ka Krievijai ir jāsniedz iespēja arī viendzimuma pāriem oficiāli reģistrēt savas attiecības.
  • Krievija iebilst, ka sabiedrības vairākums ir pret viendzimuma attiecību legalizāciju.
  • ECT noraida šo argumentu, uzsverot, ka mazākuma tiesības nedrīkst būt atkarīgas no vairākuma akcepta.
  • Krievijas amatpersonas likušas noprast, ka Krievija negrasās pildīt šo spriedumu.

ECT savā lēmumā secina, ka Krievija, liedzot viendzimuma pāriem iespēju reģistrēt attiecības, ir pārkāpusi Eiropas Cilvēktiesību konvencijas 8. pantu, kas ikvienam nodrošina tiesības uz savas privātās un ģimenes dzīves neaizskaramību.

Diskriminācija seksuālās orientācijas dēļ

Tādēļ Krievijas pienākums būtu radīt likumdošanas bāzi, lai arī viendzimuma pāru attiecības tiktu atzītas un aizsargātas ar likumu.

ECT neprasa legalizēt viendzimuma laulības, jo katrai valstij ir tiesības pašai izlemt, kādā veidā nodrošināt viendzimuma pāru aizsardzību; daudzas valstis to paveikušas ar partnerattiecību likuma palīdzību. Šāds likums ir spēkā Igaunijā, bet Latvijā un Lietuvā, tāpat kā Krievijā, viendzimuma pāru attiecības oficiāli netiek atzītas.

ECT izskatīja sūdzību, ko pret Krievijas valsti bija iesnieguši trīs viendzimuma pāri (divi lesbiešu pāri un viens geju pāris). Viņi bija vērsušies pie varasiestādēm ar lūgumu reģistrēt savas attiecības, bet saņēma atteikumu, jo Krievijā likums sniedz iespēju reģistrēt laulību tikai starp vīrieti un sievieti.

Prasības iesniedzēji uzskata, ka tikuši diskriminēti viņu seksuālās orientācijas dēļ, jo valsts viņiem nesniedz nekādu iespēju oficiāli reģistrēt savas attiecības: ne ar laulības noslēgšanu, ne kādā citā veidā.

Mazākuma tiesības nedrīkst būt atkarīgas no vairākuma akcepta

Krievijas valsts pārstāvji tiesā norādīja, ka 80% Krievijas iedzīvotāju ir pret viendzimuma laulībām.

ECT noraidīja šo argumentu, uzsverot, ka “mazākuma piekļuve tiesībām nevar būt atkarīga no vairākuma akcepta”.

Pēc tiesas domām, šo argumentu nevar izmantot, lai ievērojamai sabiedrības daļai liegtu tiesības uz privātās un ģimenes dzīves neaizskaramību.

ECT norāda, ka Eiropas Cilvēktiesību konvencijas 8. pants neuzliek par pienākumu valstīm atzīt viendzimuma partnerattiecības, tomēr valstu pienākums ir rast līdzsvaru starp sabiedrības interesēm un viendzimuma pāru interesēm.

ECT secina, ka viendzimuma pāri, tāpat kā pretējo dzimumu pāri, var veidot stabilas attiecības, tādēļ arī viņiem ir nepieciešams, lai valsts atzītu un aizsargātu šīs attiecības.

ECT norāda, ka likums neaizliedz viendzimuma pāriem dzīvot kopā un veidot ģimenes dzīvi, bet, tā kā valsts neatzīst šīs attiecības, viendzimuma pāriem nākas saskarties ar virkni ierobežojumu: viņiem ir ierobežotas mantojuma tiesības, ierobežotas iespējas apmeklēt slimnīcā nonākušo partneri, viņiem ir liegta iespēja izmantot krimināllikumā garantētās tiesības neliecināt pret savu dzīvesbiedru utt. ECT secina, ka tas viss var radīt būtiskas neērtības viendzimuma pāru ikdienas dzīvē.

Viendzimuma attiecību atzīšana neapdraud tradicionālo laulību

ECT arīdzan norāda, ka viendzimuma pāru tiesību atzīšana neradītu nekādu risku “tradicionālai laulībai”, jo pretējo dzimumu pāriem netiek liegta iespēja stāties laulībā un baudīt laulības dzīves labumus.

Krievijai kā Eiropas Padomes loceklei būtu jāpilda šis ECT spriedums, bet Krievijas amatpersonas likušas noprast, ka Maskava negrasās to darīt.

Krievija pagājušogad pieņēma likumu grozījumus, saskaņā ar kuriem varasiestādēm nav jāpilda starptautisko orgānu lēmumi un starptautisko tiesību normas, ja tās ir pretrunā Krievijas konstitūcijai.

Krievijas konstitūcijā ir iekļauts punkts, kas laulību definē kā savienību starp vīrieti un sievieti. Krievijas prezidenta pārstāvis Dmitrijs Peskovs norāda, ka tādēļ Krievija nevarēs izpildīt ECT spriedumu.

Viendzimuma attiecību statuss

Eiropas Cilvēktiesību tiesa vēsta, ka viendzimuma laulības ir atļautas 16 Eiropas valstīs: Austrijā, Beļģijā, Dānijā, Somijā, Francijā, Vācijā, Islandē, Īrijā, Luksemburgā, Maltā, Nīderlandē, Norvēģijā, Portugālē, Spānijā, Zviedrijā un Lielbritānijā. Vēl 14 valstīs viendzimuma pāriem ir iespēja oficiāli reģistrēt savas partnerattiecības: Andorā, Horvātijā, Kiprā, Čehijā, Igaunijā, Grieķijā, Ungārijā, Itālijā, Lihtenšetinā, Monako, Melnkalnē, Sanmarīno, Slovēnijā un Šveicē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti