Džonsons nostiprina pozīcijas otrajā balsojumā par nākamo britu premjeru

Lielbritānijas Konservatīvo partijas otrajā balsojumā par tās nākamā līdera un līdz ar to britu premjerministra amata kandidātiem pārliecinoši uzvarējis Boriss Džonsons, kurš arī pirmajā balsojumā ieguva vislielāko atbalstu, ziņo britu raidsabiedrības BBC.

Līdz ar Džonsonu šī posma barjeru pārvarējuši vēl četri kandidāti: ārlietu ministrs Džeremijs Hants, vides ministrs Maikls Govs, starptautiskās attīstības ministrs Rojs Stjurats un iekšlietu ministrs Sadžids Džavids. Savukārt atsijāts tika bijušais “Brexit” ministrs Dominiks Rābs.

Lielbritānijas premjerministra amata kandidātiem nav vienprātības par “Brexit” termiņu. Tas bija redzams otrdien, 18.jūnijā, vakarā notikušajās televīzijas debatēs, kurās atšķirībā no iepriekšējām šoreiz piedalījās arī galvenais favorīts – Boriss Džonsons.

Viņš uzsvēra, ka izstāšanās no Eiropas Savienības līdz 31. oktobrim, kā to paredz pašreizējā vienošanās ar Briseli, esot “ārkārtīgi iespējama.” Savukārt citi kandidāti bija skeptiskāki.

Bijušais “Brexit” lietu ministrs Maikls Govs un ārlietu ministrs Džeremijs Hants uzsvēra, ka Lielbritānijai, iespējams, būs vajadzīgs ilgāks laiks.

Paredzēts, ka trešdien un ceturtdien, 19. un 20. jūnijā, notiks nākamie balsošanas posmi, kuros tiks izslēgti no cīņas pa vienam kandidātam. Kad no pretendentiem būs palikuši divi kandidāti, pie balsošanas ķersies aptuveni 160 tūkstoši Konservatīvo partijas biedru.

Konservatīvo partija balsojuma uzvarētājs Lielbritānijas premjera krēslā nomainīs Terēzu Meju, kura par atkāpšanos no partijas vadītājas amata paziņoja, kad viņas panāktā vienošanās par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) tika trīsreiz noraidīta parlamentā un arī sarunas ar opozīcijā esošajiem leiboristiem nenesa gaidīto kompromisu. 

Saskaņā ar Konservatīvo partijas plāniem jauns britu premjers varētu būt zināms jūlija beigās. Līdz tam laikam Meja vēl turpinās pildīt premjerministres pienākumus.

KONTEKSTS:

Lielbritānijas nākamajam premjerministram nāksies uzraudzīt “Brexit” procesu, kam būtu jānoslēdzas ar oficiālu izstāšanos no Eiropas Savienības ne vēlāk par 31. oktobri. Tas iespējams gan ar vienošanos, gan bez. Premjerministres Terēzas Mejas laikā panāktā izstāšanās vienošanās ar Briseli britu parlamentā tika noraidīta trīs reizes.

Daļa kandidātu uzskata, ka Lielbritānija varētu panākt labāku vienošanos, lai gan Brisele norādījusi, ka oficiālās sarunas par to ir izbeigtas un netiks atsāktas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti