Džonsons jauno vienošanos parlamentam prezentē kā labāko iespējamo «Brexit» risinājumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Lielbritānijā sestdien gaidāms parlamenta balsojums par Eiropas Komisijas un premjera Borisa Džonsona panāktās "Brexit" vienošanās ratificēšanu. Lai gan Džonsons paudis pārliecību, ka vienošanās tiks apstiprināta, balsojuma rezultātu ir ļoti grūti prognozēt. Parlamentā joprojām norisinās debates, kuru sākumā ar runu uzstājās premjers. Viņš uzsvēra, ka jaunā vienošanās abām pusēm piedāvā „jaunu ceļu uz priekšu” un tā ir „labākais iespējamais risinājums”.

„Mums priekšā ir liela vienošanās, kas jāpieņem. Ir pienācis brīdis šo lietu beidzot paveikt," teica Džonsons. "Es saku visiem deputātiem, sanāksim kopā kā demokrāti, lai izbeigtu naidu, kas novājina. Sanāksim kopā kā demokrāti, lai nostātos šīs vienošanās pusē. Šī piedāvājuma pusē, kas apmierina vairākuma vēlmes, bet reizē arī ļauj savest kopā divas mūsu nācijas puses." 

Lielbritānijā parlaments balsos par jauno «Brexit» vienošanos
00:00 / 01:01
Lejuplādēt

Džonsons aicināja balsošanā atbalstīt viņa virzīto piedāvājumu.

"Balsosim par vienošanos, kas var dziedēt šo valsti un ļaus mums saglabāt ciešākās draudzības un sadarbības saites ar mūsu kaimiņiem," sacīja britu premjers. "Šī vienošanās mums ļauj veidot dalītu likteni kopā ar viņiem, bet ļauj arī pašiem noteikt savus likumus un nākotni, lai atkārtoti dotu mums iespēju sev noticēt kā atvērtai, dāsnai, globālai uz āru vērstai un brīvā tirdzniecībā esošai Apvienotajai Karalistei. Tas ir tas, ko šī vienošanās piedāvā un šo vienošanos parlamentam es iesaku atbalstīt.”

Debatēm nav noteikts laika ierobežojums, tādēļ nav zināms, cikos varētu notikt balsošana, kuras rezultātu ir ļoti grūti prognozēt. Ja parlaments sestdien ratificēs vienošanos, tam būs ātri jāpieņem likums par vienošanās ieviešanu, lai Lielbritānija varētu oficiāli izstāties no bloka 31.oktobrī. Ja parlaments vienošanos noraida, tad saskaņā ar likumu Džonsonam līdz sestdienas vakaram jānosūta vēstule Eiropas Savienībai, lūdzot pagarināt izstāšanās termiņu. Džonsons paziņojis, ka viņš to nedarīs, taču valdības juristi tiesā atzinuši, ka premjers plāno pildīt likumu.

Britu parlaments pulcējies uz sanāksmi sestdienā, kas ir ļoti rets gadījums Lielbritānijas politikā. Šī ir tikai piektā britu parlamenta sestdienas plenārsēde kopš 1939. gada – toreiz to sasauca, jo sākās Otrais pasaules karš. Sestdienā britu deputāti pulcējušies arī 1956. gadā Suecas krīzes dēļ, bet pēdējo reizi kas tāds piedzīvots pirms 37 gadiem – toreiz sākās Folklendu karš.

Tikmēr pilsētu ielās sestdien notiek demonstrācija, kuru rīko organizācija „People’s Vote” jeb „Tautas balsojums”. Tā līdzīgas akcijas organizējusi arī iepriekš, un tajās piedalījušies simtiem tūkstoši cilvēki. Galvenais gājiens paredzēts Londonā, bet mītiņi plānoti arī citās pilsētās visā valstī.

KONTEKSTS:

Pašreiz noteiktais "Brexit" datums ir 31. oktobris, un Boriss Džonsons, kurš vasarā Lielbritānijas premjera amatā nomainīja Terēzu Meju, aktīvi uzstāj, ka šajā datumā Lielbritānijas izstāsies no Eiropas Savienības (ES) ar vai bez vienošanās. Iepriekšējo vienošanos britu parlaments noraidīja.

2 oktobrī Džonsons piedāvāja izmaiņas izstāšanās līgumā – Ziemeļīrija paliek Eiropas Savienības vienotajā preču tirgū, bet izstājas no muitas savienības, muitas pārbaudes notiktu nevis uz robežas, bet citos punktos vai elektroniski.

Lai gan Eiropas Parlamenta "Brexit" koordinācijas grupa kategoriski noraidīja jaunākos Lielbritānijas valdības priekšlikumus, 17. oktobrī tika paziņots par vienošanos par jaunu līguma variantu. Tajā paša vakarā "zaļo gaismu" tam deva Eiropadome, kas pulcē visu ES dalībvalstu vadītājus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti