Džons Kerijs: Krievijai nāksies maksāt augstu cenu, ja tā turpinās uzbrukumus Ukrainai

Krievijai nāksies maksāt augstu cenu, ja tā turpinās uzbrukumus Ukrainai. Ar šādu brīdinājumu klajā nācis ASV Valsts sekretārs Džons Kerijs, solot sniegt Ukrainai nepieciešamo palīdzību. Krievija savukārt šādam spiedienam nav gatava pakļauties. Vienlaicīgi kļuvis zināms, ka no Krievijas Ukrainā iebraucis kārtējais humānās palīdzības konvojs, bet Eiropas Drošības un Sadarbības organizācijas (EDSO) novērotāji pieprasījuši sev neierobežotu pieeju visai Krievijas un Ukrainas robežai, lai nepieļautu jaunas bruņojuma piegādes.

Pirms svētdien, 8.februārī, gaidāmās Krievijas, Francijas, Vācijas un Ukrainas līderu telefonsarunas par situācijas stabilizēšanu Ukrainas austrumos joprojām nav skaidri zināms, kādi tieši būs Eiropas līderu miera iniciatīvas piedāvājumi.

Francijas prezidents Fransuā Olānds gan sestdien, 7.februārī, paziņojis, ka jaunais miera plāns paredz izveidot 50 līdz 70 kilometru plašu demilitarizētu zonu, kā arī piešķirt Ukrainas austrumu reģioniem visai plašu autonomiju. No otras puses Olānds norādījis, ka šie cilvēki ir savā starpā karojuši un būs ļoti grūti panākt viņu mierīgu līdzāspastāvēšanu.

No savas puses Ukrainas prezidents Petro Porošenko norādījis, ka Krievijas federācijai nevajadzētu izvirzīt nekādas savas prasības, bet gan bez ierunām parakstīt pamieru.

Situāciju Ukrainā 7.februārī Minhenes drošības konferences kuluāros apsprieduši arī ASV Valsts sekretārs Džons kerijs un Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs. Kerijs esot visai skarbā formā brīdinājis, ka Krieviju turpmāk vērtēs pēc tās darbībām, un gadījumā, ja uzbrukumi turpināsies, Krievijai nāksies maksāt augstu cenu. Kerijs arī uzsvēris, ka Ukrainai tiks sniegta gan finansiāla, gan cita veida palīdzība.

Uz šādiem izteikumiem Sergejs Lavrovs atbildējis, ka konfrontācijas palielināšana ar mērķi uzspiest sankcijas Krievijai ir bezperspektīva, jo Krievija neatkāpsies no savām nacionālajām interesēm un savas pozīcijas principiāli svarīgajos jautājumos. Vienlaicīgi Krievija esot gatava konstruktīvi sadarboties ar ASV, risinot globālās stabilitātes jautājumus.

EDSO pieprasījusi, lai tai tiktu nodrošināta neierobežota piekļuve visai Krievija sun Ukrainas robežai. Par to paziņojis organizācijas ģenerālsekretārs Lamberto Zanjers. Intervijā vācu izdevumsm "Welt" Zanjers norādījis, ka ukraiņu varas iestādes nekontrolē aptuveni 400 kilometru garu robežas posmu un novērotāju misija ir gatava uzsākt ikdienas kontroles misija. Tas ļautu ierobežot ieroču un bruņutehnikas plūsmu vai arī apturēt baumas par to.

Tikmēr kļuvis zināms, ka svētdien, 8.februārī, Ukrainas un Krievijas robežu šķērsojis jau 13. Krievijas humānās palīdzības konvojs, kas dodas uz Doņecku un Lugansku. Krievijas amatpersonas paziņojušas, ka kravas ir izgājušas robežkontroli Rostovas apgabalā. Kopumā vairāk nekā 170 automašīnas Donbasa iedzīvotājiem ved gandrīz 2000 tonnu lielu palīdzību - pārtikas produktus, celtniecības materiālus un citas preces.

Iepriekš ukraiņu puse ne reizi vien paziņojusi, ka šīs humānās palīdzības kravas nav likumīgas, jo tās neizplata Starptautiskā Sarkanā krusta pārstāvji, to apskatē nepiedalās ukraiņu muitnieki, turklāt ir izskanējušas ziņas, ka patiesībā bieži vien Ukrainā tiek nogādāts arī bruņojums. Oficiāli šādiem apgalvojumiem gan nav pierādījumu.

Savukārt vācu izdevums "Frankfurter Allgemeine Zeitung", atsaucoties uz avotiem vācu specdienestos, pieļauj, ka Ukrainas austrumos bojā gājušo skaits jau sasniedz aptuveni 50 000 cilvēku. Tas ir aptuveni desmit reižu vairāk, nekā liecina oficiālie dati. Eksperti izdevumam norādījuši, ka oficiāli atspoguļotie dati ievērojami atšķiras no pašiem konservatīvākajiem aprēķiniem.

Kā vēstīts, svētdien, 8.februārī, plānota Vācijas, Francijas, Krievijas un Ukrainas prezidentu telefonsaruna, kuras laikā varētu panākt vienošanos par jauno miera iniciatīvu Ukrainas konflikta izbeigšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti