Pasaules panorāma

Somijā sasparojas eiroskeptiķi

Pasaules panorāma

Vai Vācijas atbildēs Francijai?

Igauņi atgriežas mājās no Somijas

Dzīvot Igaunijā atgriežas uz Somiju aizbraukušie un pārceļas arī somi

Arvien vairāk igauņu, kas dzīvo Somijā, sāk atgriezties mājās Igaunijā. Turklāt uz Igauniju tagad pārceļas arī vairāk somu. Iemesls tam slēpjas Igaunijas ekonomikā, kas patlaban attīstās straujāk nekā tās ziemeļu kaimiņvalstī.

Kopīga kultūra un kopīga nākotne. Tā var īsumā raksturot mūsu ziemeļu kaimiņu – Igaunijas un Somijas – attiecības. Abām valstīm ir atšķirīga vēsture, taču tās vieno radniecīgas valodas, kopīgs ģenētiskais fons un arī vērtības, bet mūsdienās – nopietni starpvaldību projekti. Igaunija un Somija ir pirmās divas nācijas Eiropā, kas izveidoja kopīgu datu apmaiņas sistēmu, apvienojot dažādus elektroniskos pakalpojumus – no komercreģistra līdz pat e-veselības sistēmai.

Tādēļ, ciemojoties viens pie otra, igauņi un somi jūtas gandrīz kā mājās, un bieži vien darba meklējumos izvēlas pārcelties pie kaimiņiem. Vēsturiski to vairāk darīja tieši igauņi.

2006. gadā uz Somiju pārcēlās par 3800 vairāk igauņu nekā somu uz Igauniju. Pēc tam Igaunijas spēcīga ekonomikas izaugsme sāka palēnināt migrāciju, un 2009. gadā uz Somiju emigrēja tikai par pusotru tūkstoti vairāk igauņu nekā somu uz Igauniju. Globālā finanšu krīze un recesija šo situāciju mainīja, un 2012. gadā igauņu imigrantu skaits Somijā atkal pieauga. Pozitīvs migrācijas neto Somijā bija 4400 igauņu.

Kopš tā laika vidējais atalgojums Igaunijā gandrīz dubultojies, un tas radījis vēl nepieredzētu situāciju.

2017. gadā pirmo reizi uz Igauniju pārcēlās vairāk somu nevis otrādi, kā tas bijis līdz šim.

Lai gan Somijā vidējā mēnešalga ir 3000 eiro, kas joprojām ir aptuveni divreiz vairāk nekā Igaunijā (1300 eiro), dzīve Igaunijā ir daudz lētāka. Somijā ir lielāks nodokļu slogs, dārgāka izglītība, veselības aprūpe un dzīve kopumā.

“Kad algas aug, Igaunijā vidējais atalgojums patlaban ir aptuveni 1300 eiro. Un kad starpība starp algām Igaunijā un Somijā ir tikai kādi daži simti eiro, tu sāc domāt par izmaksām Somijā, par ģimenes problēmām. Un, ja dzīve Igaunijā ir mierīgāka un tu nopelni gandrīz tikpat, kādēļ lai tu dzīvotu Somijā?” saka Igaunijas vēstnieks Somijā Harri Tīdo.

Ziemeļu kaimiņvalsts par igauņu ieceļotāju sarukumu nemaz nepriecājas, jo Somijai tas nozīmē būtisku darbaspēka samazinājumu un lielākus ieguldījumus darba tirgū. “Līdz šim mums bija viegli. Mums bija daudz igauņu, kas labi adaptējušies mūsu valsts darba tirgū un, iespējams, arī sabiedrībā valodas līdzības dēļ. Tagad esam nonākuši situācijā, kad integrācija mums prasīs vairāk resursu,” atzīst Helsinku pilsētas domes pārstāvis Peka Vuori.

Taču taisnības labad jāpiebilst, ka Somija nav vienīgā, kurai igauņi uzgriež muguru. Pašmāju ekonomiskās izaugsmes dēļ no Igaunijas aizbraukušie patlaban atgriežas mājās arī no citām valstīm visā Eiropā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt