Dzinējspēks latvietības kopšanai. Kanādā noslēgusies «2x2» latviešu jauniešu nometne

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Noslēgusies “2x2” vasaras jauniešu nometne Kanādā, kas pēdējo reizi Kanādā tika organizēta 1988. gadā. Jaunieši no 26. jūnija līdz 3. jūlijam piedalījās dažādos projektos un diskusijās saistībā ar latviskumu, Latvijas un latviešu vēsturi un latviešu vērtībām, uzturot latviešu identitāti jauniešos, kuriem ne katram ir saskarsme ar Latviju ikdienā. Kā atzīst nometnes dalībnieks Ēriks Vidžups, nometnē gūtās idejas un atziņas palīdzēs virzīties tālāk, nekad neaizmirst mūsu identitāti un būs kā dzinējspēks latvietības tālākai izzināšanai, kopšanai un izplatīšanai.

Saulainā 26. jūnija pēcpusdienā Saulaines latviešu centrā iegriezās divi dzelteni skolas autobusi, vedot sešdesmit septiņus pozitīvi noskaņotus "2x2" nometnes dalībniekus – latviešus no visām pasaules malām, kurus tūlīt ar priecīgu dziesmu sagaidīja organizatori. Tam sekoja svinīga Latvijas un Kanādas karogu pacelšana un Latvijas himnas dziedāšana.

“Jau iebraucot Saulaines teritorijā, tā uzreiz atgādināja Latviju - gar ceļa malu sastādīti bērzi, pagalms apjozts ar koka sētu, bet  turpat, lejup pa kalniņu, sākas pļava. Pļavā zied pīpenes un sajūta, ejot uz upi, gluži kā ejot pa Gaujas vai citas Latvijas upes senleju – ir pļava, ir urdzoša upe un otrā pusē mežs, pāri upei – smilšains stāvkrasts,” – tā Saulaini raksturo nometnes dalībnieks Ēriks Vidžups, kurš nometnē ieradās no Latvijas.

“2x2” nometnes rīta tradīcija – dalībnieki sastājušies aplī ap diviem karogu mastiem un dzied Latvijas himnu. Spītējot odiem, nometnes dalībnieki otro dienu pavadīja darbīgi – ievirzēs mācījās par eneagrammām, līderību, apguva filmēšanas teorētiskās zināšanas, sagatavoja audumu izšūšanai, mācījās veidot ugunskuru, dejoja un vēl daudz ko citu, lai pelnīti noslēgtu vakaru ar filmu “Četri balti krekli”.

Trešajā dienā - pēc uzņēmējdarbības, video, tautas dejām, “blogosfēras” un daudzām citām “ievirzēm” - dalībnieki sanāca kopā, lai pārrunātu latvietību jeb to, kā to uzturēt, ja apkārtējā vide nav latviska. Kad saule norietēja, latvieši ļāva dvēselei vaļu veidā, kā latvieši to vislabāk prot, – dziedāja dziesmu karos.

Katra nometnes diena iesākās ar kādu vārdu, kas deva vielu pārdomām – ceturtās dienas vārdi bija “vecāki un bērni” – paaudzēs nodotā gudrība, spēks un mīlestība. Lai arī diena bija mākoņaina, gaismu deva dalībnieku pozitīvisms un enerģija. “Ievirzēs” tika aizdegts Līgo ugunskurs, pīti vainagi un tulkoti “Europanto” valodas teksti, dienai noslēdzoties ar “Talantu/Beztalantu” šovu, kurā dziesma “Pūt, vējiņi!” klātesošo sirdīm lika pabūt Latvijā.

“Es domāju, ka šī sajūta bija mums visiem, bet vēl jo īpašāka tā bija diasporas latviešiem, kam ne tik bieži sanāk satikt tik daudz latviski runājošus cilvēkus vienuviet,” intervijā saka Ēriks.

Piektā diena tika pavadīta peldoties “Nottowasage” upē – tieši blakus Saulaines teritorijai, kā arī “nozieguma” atšķetināšanā, dalībniekiem iejūtoties detektīvu ādā.

Pēdējā nometnes diena paskrēja ātrāk, nekā dalībnieki to vēlētos. Pēc “ievirzēm” dalībnieki pulcējās uz sarunu pēcpusdienu “Spuldzīte”, festivāla “Lampa” variantu, ar tēmām par vēsturi, mākslu, politiku, latviešu gadskārtām un daudzām citām. Nometnes noslēgums notika ap sakurtu ugunskuru, sprakšķot ugunij un degot lāpām, visiem baudot dažādus priekšnesumus un latvisku kopā būšanu.

“Tās idejas un atziņas palīdzēs mums virzīties tālāk ikdienā, nekad neaizmirst mūsu identitāti un būs kā dzinējspēks mūsu latvietības tālākai izzināšanai, kopšanai un izplatīšanai citiem ārpus “2x2” nometnes,” norāda Ēriks.

Jau vēstīts, ka no 26. jūlija līdz 2. augustam seminārs "2x2" notiks arī Latvijā, Latgalē, atpūtas kompleksā "Virogna".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti