Dramaturgs un režisors Viripajevs aicina Krievijā nevardarbīgi mainīt varu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pēc Maskavas tiesas lēmuma uzlikt režisoram Kirilam Serebreņņikovam mājas arestu dramaturgs un režisors Ivans Viripajevs, ar kura izrādēm pazīstama arī Latvijas teātru publika, publicējis atklātu vēstuli, kurā aicina Krievijas kultūras darbiniekus nevardarbīgi pretoties varai. Portāls "Satori" šo vēstuli pārpublicējis, iztulkotu latviski. 

Kā raksta "Satori", vēstule, kura publicēta naktī uz 25. augustu autora blogā portālā snob.ru, sākotnēji tikusi izņemta, tad padarīta redzama tikai portāla abonentiem un vēlāk atjaunota publiskai pieejai ar redakcijas komentāru

Vēstulē Viripajevs kritizē Krievijas kultūras darbinieku piekāpību, sakot - lai gan viņi protestē pret Serebreņņikova arestu, nav gaidāms, ka tam būs jebkādi rezultāti, turklāt šie darbinieki paši turpina saņemt naudu no pastāvošās varas.

"[..] tajā pašā laikā lielākā jūsu daļa turpina uzņemt savas filmas, uzvest izrādes un saņemt dotācijas no Kultūras ministrijas. Tā vai citādāk, sadarbojoties ar šo varu un domājot, ka ar savu daiļradi vai pilsonisko pozīciju mēs varam kaut ko mainīt šajā valstī vai sniegt savu ieguldījumu šajās pārmaiņās, mēs kārtējo reizi mānām paši sevi un savu zemi," viņš raksta.

Viripajevs uzskata, ka Krievijas pašreizējā vara ir vardarbīgās 1917.gada boļševiku sacelšanās ideālu pārmantotāja un ka "Vladimirs Ļeņins un Josifs Staļins nepārprotami ir noziedznieki un pelnījuši tikai vienu – vispārēju nosodījumu". 

Viņaprāt, sabrūkot Padomju savienībai, nav nodefinētas nepārprotamas attiecības starp PSRS un tā mantinieci - Krieviju. Tāpat netiek atzīts boļševisma ļaunums. Tas sarežģījot iekšpolitisko situāciju un attiecības ar citām valstīm. 

"Galvenā problēma ir tā, ka Krievijas iedzīvotāju un daudzu kultūras darbinieku apziņā "boļševisms" nelīdzinās fašismam. Un tur, manuprāt, ir galvenā Krievijas problēma gan tās iekšējā sabiedrības iekārtojumā, gan komunikācijā ar citām valstīm, it īpaši Eiropā."

Viripajevs arī aicina kultūras darbiniekus izmantot savu autoritāti, lai samazinātu Putina reitingus.

"Tiklīdz esošais prezidents zaudēs kontroli pār masām, viņš kļūs nevajadzīgs pat saviem vistuvākajiem draugiem: paskatoties uz viņu sejām, kļūst skaidrs, kādas ir to vērtības – tikai pragmatiskas. Nomainīt varu Krievijā ir iespējams nevardarbīgā ceļā, un tam pat nav nepieciešams iet uz mītiņiem."

Viņš min nevardarbīgu pretošanos kā vēsturiski efektīvu varas maiņas līdzekli, piesaucot Indijas pacifistu līderi Mahatmu Gandiju. 

"Vardarbība, revolūcijas, valsts apvērsumi – tas viss mūs nepadarīs laimīgus un nepadarīs pasauli labāku, bet atteikšanās atbalstīt vardarbību garantēti nesīs pozitīvu rezultātu, kā piemērs tam ir Indija un dižā Gandija ceļš."

Ar pilnu vēstules tekstu iepazīsties portālā "Satori"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti