Panorāma

Ierobežota satiksme uz Vanšu tilta

Panorāma

Botāniskais dārzs pārceļas uz jauno oranžēriju

Vai mediji Krievijā spēj "peldēt pret straumi"?

«Doždj» galvenā redaktora vietniece intervijā LTV: Par peldēšanu pret propagandas straumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ko nozīmē neglaudīt pa spalvai Krievijas varai, uz savas ādas pagājušogad izbaudīja arī vairāki  kaimiņvalsts mēdiji, viens no tiem telekanāls „Doždj TV”. Pēc Krimas notikumiem tas kā daudz objektīvākas informācijas avots kļuva atpazīstams arī Baltijā.

Kanāla vēlme nepeldēt vispārējā propagandas straumē tam lika gandrīz bankrotēt. Par to un par peldēšanu pret propagandas straumi intervijā LTV „Panorāmai” stāstīja Marija Makejeva.

No dibināšanas brīža pirms pieciem gadiem līdz nesenam laikam telekompānija „Doždj” mitinājās kvartālā „Krasnij Oktjabr” (Sarkanais oktobris). Marija Makejeva stāstīja, ka nupat tur ir noņemta izkārtne ar telekompānijas nosaukumu.

Telekompānija deva vārdu opozīcijai, aktīvām pilsoniskām kustībām, ātri kļuvusi populāra, nonāca zem varas lupas. Un tad pirms Soču olimpiādes kādā raidījumā tika uzdots jautājums par Otro pasaules karu un Ļeņingradas blokādi:  “Vai nevajadzēja ļaut vāciešiem ieņemt Ļeņingradu, lai glābtu tūkstošiem dzīvību?”  Daudziem tas likās pretvalstiski un televīzija piedzīvoja asu reakciju.

„Es uzskatu , ka tas bija tikai iegansts, mūs izsekoja, un tai brīdī, kas likās vispiemērotākais, mums uzgāzās virsū visa varas mašinērija, mūs izslēdza no četriem lielākajiem kabeļoperatoriem, mēs vienā mirklī zaudējām 80% skatītāju un apmēram tikpat daudz reklāmdevēju. Likās, ka mēs dzīvojam pēdējās dienas,” atceras Marija Makejeva.

„Doždj” un tā īpašniece Natālija Sindejeva ķepurojās, sāka vākt ziedojumus, ieviesa abonentmaksas principu.

Tad Valsts dome pieņēma likumu par reklāmas aizliegumu maksas kanālos, faktiski tas bija vērsts pret „Doždj”.

"Tas, kas notiek ar „Doždj”, ir lēna slepkavība. Viņi mūs nogalina tikai lēnām. Ir tāda paruna: kaķi uzreiz nenogalināja - vispirms asti nogrieza, pēc tam - ķepiņas... Tam jāizskatās pēc tā, ka mēs mirstam ekonomisku iemeslu pēc. Es negribu skaidrot, kas notiek. Kam vajag, tas saprot, muļķi tāpat neticēs...” saka Makejeva. "- Tātad Kremlis to dara ? - Es nelietoju vārdu Kremlis, es nelietoju, tu to teici! Man nav nekādas sajēgas, teiksim tā. Kas nojauš, tas nojauš, bet pierādījumu nav nekādu! [Krievijas prezidents Vladimirs] Putins maijā teica, ka "Doždj" ir ļoti interesants jauneklīgs kanāls. Vai tas kaut ko mainīja mūsu liktenī?  Absolūti neko!"

Tad telpu saimnieki paziņoja, ka līgums pagarināts netiks, un „Doždj” meklēja jaunas telpas.

„Pirmais, ko darīja jauno telpu īpašnieks, teica, ka vajag pakonsultēties. Tātad - pats vēlas iet un konsultēties! Es uzsveru, nezinu ar ko - ar Kremli vai kas tie ir par cilvēkiem, kam jāprasa padoms, bet telpu īpašnieki paši prasa atļauju, vai drīkst izīrēt telpas „Doždj” telekanālam,” stāsta Makejeva.

Ar telpām joprojām problēmas, un tagad „Doždj” raida no kāda darbinieka dzīvokļa, pirmo raidījumu vadīja tieši Marija.

Viņa uzskata, ka Krievijas varā ir arī cilvēki, kam „Doždj” liekas simpātiski vai vismaz izdevīgi opozīcijas tvaika nolaišanai, taču virsroku šobrīd gūstot kareivīgākā daļa, kas gatava kanālu iznīcināt.

Globāli raugoties, Makejeva uzskata, ka sankcijas pret Krieviju nav produktīvas.

„Paskatieties uz Irānu, kur sankcijas bija daudz nopietnākas nekā pret mums. Ko tas deva? Irāņi apvienojās ap savu līderi. Tāpēc es uzskatu , ka ar sankcijām Eiropa un Amerika ir atbalstījusi Krievijas Federācijas prezidentu Vladimiru Putinu, tāpat kā viņu atbalsta 84 procenti iedzīvotāju,” skaidro Makejeva.

Kā tad bija jārīkojas Eiropai, viņai neesot savas receptes. Šogad viņas ģimene iegādājusies dzīvokli Rīgā.

„Pēc tam, kad tika pievienota Krima, ar vīru parunājām un izlēmām veidot tādu kā ekonomisku bāzi, mūsu ietaupījumus pārlikt citā groziņā. Jo mūsu algas šeit paliek nevērtīgākas,” atzīst Makejeva.

„Daudzi krievi, īpaši no radošās inteliģences, ir pievērsuši uzmanību, cik patīkami ir laiku pa laikam pavadīt laiku Rīgā. Var Maskavā dzīvot un strādāt, bet uz Rīgu atbraukt pavadīt brīvdienas," saka Marija Makejeva.

"Manam vīram vecāmamma ir latviete, man ir cits stāsts - visu skolas laiku, 10 gadus mani  mamma veda uz Pabažiem pie Saulkrastiem. Mēs tur pansionātā pavadījām divas nedēļas gadā, vienmēr to laiku atceros ar lielu mīlestību,” stāsta „Doždj” pārstāve.

Pagaidām Makejevu ģimenei vēl nav termiņuzturēšanās atļaujas, un vismaz tagad viņi vēl negrasās emigrēt uz Latviju. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti