Ceturtdien tiešsaistē norisinājās miljardiera Bila Geitsa dibinātās "GAVI" vakcīnu alianses rīkota starptautiska līdzekļu vākšanas konference, kurā piedalījās aptuveni 50 valstis, starptautiskās organizācijas, uzņēmumi un privātie mecenāti. Konferences mērķis bija savākt 7,4 miljardus dolāru, lai nākamos piecus gadus 300 miljoniem bērnu visā pasaulē nodrošinātu vakcīnas pret tādām slimībām kā poliomielīts, masalas un difterija.
"GAVI" vakcīnu alianses paziņoja, ka pasākuma laikā ir izdevies savākt 567 miljonus dolāru, lai nākotnē iegādātos vakcīnas pret Covid-19. Kad izstrādes stadijā esošās vakcīnas būs gatavas, "GAVI" tās iegādāsies, lai imunizētu veselības aprūpes darbiniekus un vīrusa vairāk apdraudētos cilvēkus pasaules nabadzīgākajās valstīs. Organizācija arī vēlas nodrošināties ar vakcīnu rezervēm. Apvienotās Karalistes premjerministrs Boriss Džonsons, kurš vadīja virtuālo konferenci, pasākuma noslēgumā neslēpa prieku par savāktajiem līdzekļiem. Viņš norādīja, ka pasaulei ir jāsadarbojas, lai uzveiktu Covid-19 un labāk sagatavotos slimību uzliesmojumiem nākotnē.
"Mums ir militāras alianses, piemēram, NATO, kurās valstis sadarbojas, lai uzlabotu kolektīvo drošību. Tagad mums ir nepieciešams tāds pats sadarbības līmenis, lai kolektīvi aizsargātos pret kopīgo ienaidnieku – slimību. Tam būs nepieciešama padziļināta starptautiskā sadarbība, lai iegūtu informāciju un dalītos ar to. Tas ieliktu pamatu globālai brīdināšanas sistēmai, lai mēs varētu ātri reaģēt uz slimību uzliesmojumiem nākotnē. Kopā mēs centīsimies izpildīt sava mūža lielāko uzdevumu – izcīnīt cilvēces uzvaru pār slimību," sacīja Džonsons.
Koronavīrusa Covid-19 globālās pandēmijas rezultātā visā pasaulē ir pārtrauktas imunizācijas programmas, kas palielina risku tuvākajā laikā piedzīvot citu bīstamu infekcijas slimību uzliesmojumu.
Pasaules Veselības organizācija un ANO Bērnu fonds apgalvo, ka Covid-19 ierobežojumu dēļ vakcinācija ir pārtraukta gandrīz 70 valstīs, bet nepieciešamās vakcīnas nav saņēmuši aptuveni 80 miljoni bērnu vecumā līdz gadam.
KONTEKSTS:
Jaunais "Covid-19" koronavīruss sāka izplatīties 2019. gada nogalē Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pasaules Veselības organizācija 2020. gada martā paziņoja, ka "Covid-19" sasniedzis globālās pandēmijas līmeni.
Daudzās valstīs pandēmijas ierobežošanai tika ieviesti stingri pulcēšanas ierobežojumi un noteikta karantīna, bet, situācijai uzlabojoties, dažas valstis ierobežojumus pamazām atceļ.
Pasaulē ar jauno vīrusu inficējušies vairāk nekā 6,6 miljoni cilvēku, bet vairāk nekā 390 000 miruši.