Doņeckas un Luhanskas separātisti draud pārtraukt dalību miera procesā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Prokrievisko separātistu pašpasludināto Doņeckas un Luhanskas tautas republiku pārstāvji piedraudējuši pārtraukt savu dalību miera procesā, ja netiks uzsākts nopietns darbs pie krīzes noregulēšanas. Pašus kaujiniekus gan joprojām turpina apsūdzēt pamiera noteikumu pārkāpšanā. 

Tikmēr lielu devu kritikas pēdējās dienās saņem Ukrainas premjerministrs Arsēnijs Jaceņuks un viņa valdība, ko apsūdz korupcijā.  

Februārī, kad Minskā tika parakstīta vienošanās par pasākumu kompleksu situācijas stabilizēšanai Ukrainas austrumos, puses apņēmās izveidot vairākas darba grupas, kas nodarbotos ar svarīgāko jautājumu risināšanu. Galvenokārt bija plānots pievērsties ekonomiskajiem jautājumiem un infrastruktūras atjaunošanai, bēgļu jautājumiem un humānās palīdzības sniegšanai, kā arī politiskajiem un drošības jautājumiem.

Tagad pašpasludināto Doņeckas un Luhanskas tautas republiku līderi paziņojuši, ka Ukrainas puse Minskas vienošanās prasības neievēro un paredzētās darba grupas tā arī nav izveidotas.

Abu republiku pārstāvji Deniss Pušiļins un Vladislavs Deinego paziņojuši, ka gadījumā, ja drīzumā darba grupas savu darbu nesāks, miera process pārvērtīsies par farsu un separātistu pārstāvji šādā farsā vairs nevarēšot piedalīties.

Intervijā Doņeckas ziņu aģentūrai Pušiļins un Deinego norādījuši, ka faktiski tas nozīmēs izstāšanos no miera sarunām, jo separātisti jutīšoties apmānīti.

Tāpat tiek uzsvērts, ka līdz darba grupu darbības sākumam tiks pārtraukta apmaiņa ar karagūstekņiem.

Iepriekš Ukrainas valdība pieņēma lēmumu par īpašā statusa piešķiršanu atsevišķu Luhanskas un Doņeckas apgabalu rajoniem ar noteikumu, ka šajos reģionos notiek vietējās vēlēšanas. Ukrainas vadība ne reizi vien ir skaidri likusi noprast, ka sarunās iesaistīsies tikai ar oficiāli ievēlētām amatpersonām. Gan separātistu līderi, gan arī Krievija šādus uzstādījumus gan sauc par Minskas vienošanos pārkāpumiem.

Ukrainas pretterorisma operācijas vadība savukārt otrdien norādījusi, ka „Minskas vienošanās” punktus pārkāpj paši kaujinieki, kas regulāri rīko provokācijas un tā arī nav pildījuši savus solījumus par smagā bruņojuma atvilkšanu no frontes līnijas.

Tikmēr pati Ukrainas valdība otrdien arī nonākusi visai neērtā situācijā. Rīta pusē pie parlamenta ēkas protestētāji pieprasīja izveidot pagaidu izmeklēšanas komisiju, lai izmeklētu daudzmiljardu korupcijas shēmas valdībā. Tāpat tika pieprasīts atbrīvot no amata premjerministru Arsēniju Jaceņuku.

Kustības „Brīvība” deputāti mēģinājuši bloķēt arī parlamenta tribīni. Pret šādām iniciatīvām asi iestājušies citi deputāti. Tostarp prezidenta Petro Porošenko bloka  frakcijas līderis Jurijs Lucenko norādījis, ka premjerministra atstādināšana uz izmeklēšanas laiku kara apstākļos nav nepieciešama, jo izmeklēšanu var veikt tāpat.

Savukārt Porošenko otrdien parakstījis līgumu par sabiedriskās televīzijas un radio izveidošanu. Pēc prezidenta vārdiem, šie jaunie mediji ir gaidīti vairāk nekā 20 gadus un ir izveidojušies, pateicoties diviem Maidaniem. Porošenko uzsvēris, ka ir jādod iespēja jaunā sabiedriskā medija vadību izveidot žurnālistiem, lai tie paši nestu atbildību par kvalitāti un par neatkarību, kā arī par nepakļaušanos politiķu un uzņēmēju ietekmei. Premjerministrs Jaceņuks norādījis, ka pilnvērtīgai apraidei būtu jāsākas līdz nākamajam gadam, uzsverot, ka sabiedriskajai televīzijai kvalitātes ziņā ir jābūt BBC un CNN līmenī.

Jau ziņots, ka  prokrieviski noskaņotie separātisti kontroli par Donbasa rajoniem sāka pārņemt pērn aprīlī drīz pēc tam, kad Krievija anektēja Krimu. Ukraina uzsāka pretterorismu operāciju un kaujās gājusi bojā vairāki tūkstoši cilvēku. Starptautiskā sabiedrība vairākkārt mēģināja panākt mierīgo krīzes noregulējumu. Pēdējā tā dēvētā "Minskas-2" vienošanās panākta 12.februāri un abas puses sāka atvilkt smago bruņojumu no frontes līnijas, tomēr ik pa laikam izskan ziņas par apšaudēm un sadursmēm. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti