Dombrovskis Ukrainā izvirza Kijevai jaunas prasības cīņai ar korupciju

Ukrainai ir izvirzītas jaunas prasības cīņā par korupcijas apkarošanu, lai tā varētu cerēt uz nākamo Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Ar šādu vēstījumu šajās dienās Ukrainā uzturas Eiropas Komisijas viceprezidents Valdis Dombrovskis.

Piektdien, 1. martā, Dombrovskim paredzēta viesošanās Dienvidukrainā, lai meklētu veidus, kā Eiropas Savienība varētu palīdzēt krīzē cietušajiem reģioniem.

Eiropas Komisijas viceprezidenta Valda Dombrovska vizīte Ukrainā notiek ļoti trauksmainā laikā. Vēl pirms nedaudz vairāk kā nedēļas Ukraina atzīmēja piekto gadadienu kopš Maidana Kijevas centrā. Ir nedaudz norimušas kaislības ap Ukrainas atteikšanos piedalīties šī gada Eirovīzijas dziesmu konkursā, bet jau pēc mēneša ukraiņu vēlētāji dosies pie vēlēšanu urnām, lai izraudzītos jauno valsts vadītāju.

Dombrovskis Ukrainā izvirza Kijevai jaunas prasības cīņai ar korupciju
00:00 / 04:16
Lejuplādēt

Bet pēc nepilniem trijiem mēnešiem notiks arī Eiropas Parlamenta vēlēšanas, kurās no “Jaunās Vienotības” saraksta kandidēs arī Valdis Dombrovskis.

Viesojoties Kijevā un tiekoties ar Ukrainas premjerministru Volodimiru Groismanu un finanšu ministri Oksanu Markarovu, ceturtdien apspriests Ukrainas paveiktais dažādu reformu ieviešanā. Šādu diskusiju mērķis ir sagatavoties nākamajam Eiropas Savienības maksājumam esošās makrofinanšu atbalsta programmas ietvaros.

Iepriekšējo 600 miljonu eiro lielo maksājumu Ukraina no Eiropas Savienības nesaņēma, jo nebija izpildīti visi reformu nosacījumi. Tagad gan šie trūkumi ir novērsti, un, kā norāda Valdis Dombrovskis, Ukrainai ir izvirzītas jau nākamās prasības.

“Pašreiz jau ir jauni nosacījumi gan attiecībā uz to, kā tiek turpināts darbs pie korupcijas apkarošanas, gan attiecībā uz jautājumiem, kas skar nodokļu iekasēšanas uzlabošanu. Tāpat arī jautājumi, kas saistīti ar naudas atmazgāšanu un izvairīšanos no nodokļu nomaksas. Faktiski arī pievienoties vairākām starptautiskajām konvencijām  naudas atmazgāšanas jomā, lielā mērā īstenojot ietvaru, kas ir atbilstošs Eiropas Savienības likumiskajam ietvaram,” pastāstīja Dombrovskis.

Dombrovska vizīte gan notiek arī laikā, kad Ukraina ir izpelnījusies asu kritiku par Konstitucionālās tiesas šonedēļ pieņemto lēmumu, ar kuru tiek atcelts krimināllikuma pants par nelikumīgu līdzekļu iegūšanu. Šāds lēmums gan Ukrainas politiskajās aprindās, gan sabiedrībā tiek vērtēts ļoti pretrunīgi.

Piemēram, protestējot pret šādu lēmumu, no Petro Porošenko bloka parlamentā izstājušies trīs deputāti, izskanējuši apgalvojumi, ka faktiski šāds tiesas lēmums ir pilnīgā pretrunā tiem principiem, par kuriem pirms pieciem gadiem cilvēki stāvēja Maidanā.

Savukārt starptautiskā cilvēktiesību organizācija “Transparancy International” savā paziņojumā norādījusi, ka šis Konstitucionālās tiesas lēmums faktiski pielīdzina nullei līdz šim īstenoto pretkorupcijas reformu. Eiropas Komisijas vārdā arī Valdis Dombrovskis paudis satraukumu par šādu tiesas lēmumu, vien norādot, ka ir nepieciešama rūpīgāka izpēte, lai noskaidrotu, kā šāds lēmums varētu ietekmēt turpmāko cīņu pret korupciju.

Piektdien Dombrovskis dosies uz Dienvidukrainas pilsētu Berdjansku. Šī ir viena no ostām, kura visvairāk ir cietusi pēc Krievijas agresīvajām darbībām Azovas jūrā.

Klātienē novērtējot situāciju, Eiropas Savienības pārstāvji, tostarp arī pārstāvji no Eiropas Investīciju bankas, plāno meklēt veidus, kā visefektīvāk palīdzēt krīzē cietušajiem reģioniem.  

“Faktiski ir iezīmēti trīs virzieni. Pirmais ir saistīts ar infrastruktūras sakārtošanu, jo, ņemot vērā, ka daļu no teritorijas kontrolē prokrieviskie spēki, ir pārrāvumi infrastruktūrā, ūdensapgādē un transportā. Tā ir pirmā situācija, kas ir jākoriģē. Otrs ir reģiona uzņēmējdarbības atbalstīšana, jo reģionā mainās arī ekonomikas struktūra. Un trešais ir palīdzība sociālajā jomā – tātad palīdzēt tiem cilvēkiem, kurus šīs problēmas reāli skar, kā arī labas pārvaldības un pilsoniskās sabiedrības jomā,” pastāstīja Dombrovskis.  

Šī nebūt nav pirmā Eiropas Komisijas viceprezidenta Dombrovska vizīte Ukrainā un, kā noprotams, šādi Eiropas Komisijas centieni tiek novērtēti arī Kijevā. To apliecina arī fakts, ka vakar Valdis Dombrovskis no Ukrainas prezidenta Petro Porošenko rokām saņēma vienu no Ukrainas augstākajiem apbalvojumiem – Jaroslava Gudrā otrās šķiras ordeni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt