Dodoties no Nepālas, Latvijas ceļotāji lidostā piedzīvo vēl vienu zemestrīces grūdienu

Zemestrīcē Nepālā gājis bojā viens Igaunijas pilsonis, bet Latvijas valsts piederīgo cietušo vidū nav. Tādēļ nav bijis arī nepieciešamības organizēt evakuāciju, paziņojusi Latvijas Ārlietu ministrija. Lai gan daļa no Nepālā apzinātajiem Latvijas valsts piederīgajiem maina biļetes, lai atgrieztos dzimtenē agrāk, pārējie turpinās uzturēties šajā Himalaju valstī atbilstoši sākotnējiem ceļojuma plāniem. Pirmdien Latvijā atgriezās pirmie divi ceļotāji no Nepālas.

Nepālā zemestrīces laikā atradās 43 personas no Latvijas. Neviens nav gājis bojā, nedz arī guvis nozīmīgas traumas. Teorētiski tas neizslēdz iespēju, ka par kāda ceļotāja gaitām vienkārši nekas nav zināms.

No šīm 43 personām tikai trīs ceļotāji klausījuši nemitīgajam Ārlietu ministrijas atgādinājumam – reģistrēties brīvprātīgajā konsulārajā reģistrā. Tātad par 40 ceļotājiem ziņas sniedza viņi paši, vai draugi un piederīgie Latvijā.

Ārkārtas evakuācija nav bijusi nepieciešama. Turklāt Katmandu lidosta strādā, tādēļ tālākie ceļojuma plāni ir pašu ceļinieku ziņā, proti, viņiem pašiem jāparūpējas par nonākšanu lidostā un biļešu nomaiņu, ja ir vēlme pamest zemestrīces skarto valsti agrāk.

Iļja Dubovskis un Ļubova  Bezana atgriezušies mājās no Nepālas pirmdien. Nepārsteidz, ka viņu sagaidītāju vidū lielākā daļa bija žurnālistu. Zemestrīces brīdī bijuši autobusā ārpus Katmandu un sākotnēji nav sapratuši, kas notiek.

„Pēc sajūtām domājām, ka varbūt maksimums četras balles stipruma. Pēc tam internetā lasījām, ka bija vairāk. Bet jau kad iebraucām Katmandu, tad bija saprotams, ka nopietna lieta,” stāsta Ļubova.

Ceļotājiem nācies piedzīvot vēl vienu zemestrīces grūdienu arī lidostā. „Gandrīz tajā brīdī, kad mums bija jāiet uz geitu, bija vēl viens zemestrīce. Cilvēki izgāja uz lidlauku. Pēc tam domājām, ka neaizlidosim,” stāsta Iļja. Lai gan Katmandu lidostā tika traucēta gan elektroapgāde, gan radiosakari, tomēr skrejceļš nebija bojāts un lidojumi varēja atsākties, veicot iekāpšanas dokumentu pārbaudi tieši pie trapa.

Latvijai nav savas vēstniecības Nepālā, tādēļ konsulāro palīdzību nepieciešamības gadījumā Latvijas valstspiederīgajiem sniegtu Somijas, Dānijas, Vācijas, Francijas vai Apvienotās Karalistes vēstniecībās. Par to Eiropas Savienības valstu diplomāti vienojās tikšanās gaitā, kas notika kaimiņvalstī Indijā. Šādu palīdzību paredz sadarbības mehānisms, kas pastāv starp Eiropas Savienības dalībvalstīm. Bet pilnvērtīgu juridisku ietvaru tas iegūs, stājoties spēkā attiecīgajai Eiropas Savienības direktīvai. 

Jau vēstīts, ka Nepālas teritorijā sestdien, 25. aprīlī, notikusi 7,8 magnitūdu zemestrīce, kuras epicentrs atradās nepilnus 80 kilometrus no valsts galvaspilsētas Katmandu. Bojāgājušo skaits postošajā zemestrīcē pārsniedzis četrus tūkstošus, bet vēl 7,5 tūkstoši iedzīvotāju tika ievainoti. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti