Dienvidkorejas prokuratūra korupcijas skandāla izmeklēšanā vēlas iztaujāt valsts prezidenti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Dienvidkorejas prokuratūra plāno nedēļas laikā iztaujāt valsts prezidenti Paku Geunhji saistībā ar korupcijas skandālu, kura dēļ plašos protestos tiek pieprasīta viņas atkāpšanās, svētdien vēstīja Dienvidkorejas ziņu aģentūra "Yonhap".

"Mums ne vēlāk kā otrdien vai trešdien ir jāiztaujā prezidenti," ziņu aģentūra citēja kādas Seulas prokuratūras amatpersonas teikto, norādot, ka prokuratūra ir nosūtījusi paziņojumu prezidentes birojam un gaida atbildi.

Pakas preses pārstāvis paziņoja, ka viņa atbildi varētu sniegt jau otrdien, kad būs iecēlusi advokātu, kas viņu pārstāvēs. Detalizētāku informāciju viņš nesniedza.

Ja Paka piekritīs, viņa kļūs par pirmo Dienvidkorejas prezidentu, kuru, atrodoties amatā, iztaujās prokuratūra. Iepriekš viņa paziņoja, ka neizmantos prezidenta tiesisko neaizskaramību, ja viņai lūgs sniegt liecību.

Paka ir iesaistīta skandālā saistībā ar apgalvojumiem, ka viņa ļāvusi senai draudzenei, kurai nav politiska amata, iejaukties valsts lietās, tostarp ministru iecelšanā un Pakas runu rediģēšanā.

Prezidentes draudzene Čoja Sunsila, kuras tēvs bija izvairīgs garīdznieks, kurš līdz nāvei 1994.gadā bija Pakas mentors, tiek apsūdzēta par sakaru ar prezidenti izmantošanu, lai piespiestu vietējās kompānijas ziedot miljoniem eiro vērtas summas diviem bezpeļņas fondiem, kurus 60 gadus vecā Čoja pēc tam izmantoja sava labuma gūšanai.

Tiek vēstīts, ka jūlijā notika sanāksme, kurā Paka izdarīja spiedienu, lai lielie konglomerāti ziedotu Čojas fondiem. Izskanējis, ka šo sanāksmi apmeklēja arī Dienvidkorejas rūpniecības grupas "Samsung" mantinieks Lī Džejons un autobūves grupas "Hyundai Motor" valdes priekšsēdētājs Čons Mongu.

"Yonhap" vēstīja, ka prokuratūra Čonu iztaujāja nedēļas nogalē, bet pašlaik iztaujā arī Lī.

Arī divi bijušie Pakas palīgi ir aizturēti aizdomās par ļaunprātīgu amata pilnvaru izmantojumu vai krāpšanu apsūdzībās par sadarbošanos ar Čoju, lai izspiestu naudu no uzņēmumiem vai noplūdinātu viņai sensitīvus valsts dokumentus.

"Ziedojumi" Čojas fondiem sasnieguši 70 miljonus ASV dolāru (64 miljonus eiro), tostarp 20 miljardus vonu (16 miljonus eiro) ziedoja "Samsung" un 12,8 miljardus vonu - "Hyndai".

Atsevišķā lietā "Samsung" tiek apsūdzēts par miljoniem eiro piedāvāšanu Čojai, lai viņas meita Vācijā varētu iziet jāšanas apmācības.

Šis skandāls ir iedragājis pilsoņu uzticību prezidentei, un atbalsts viņai noslīdējis līdz 5%, kas ir rekordzems līmenis amatā esošam Dienvidkorejas prezidentam.

Lai atgūtu uzticību savai administrācijai, Paka ir nomainīja premjerministru un vēl divus ministru kabineta locekļus.

Jaunākajā demonstrācijā sestdien piedalījās viens miljons cilvēku, liecina organizatoru sniegtā informācija. Tas ir lielākais sabiedrības protests Dienvidkorejā nepilnu 30 gadu laikā.

Neskatoties uz protestiem, maz ticams, ka Paka atkāpsies no amata, kurā viņai paredzēts atrasties līdz 2018.gada februārim, kad beidzas Dienvidkorejas konstitūcijā paredzētais vienīgais prezidenta amata termiņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti