Dienvidkorejas prezidents apžēlojis savu priekšgājēju

Dienvidkorejas prezidents Muns Džēins ir apžēlojis savu priekšgājēju šajā amatā Paku Gunhjē. Viņa tika notiesāta uz vairāk nekā 20 gadiem cietumā par korupciju. Pašreizējais Korejas vadītājs cer, ka apžēlošanas lēmums palīdzēs saliedēt sabiedrību.

Dienvidkorejas prezidents apžēlojis savu priekšgājēju šajā amatā
00:00 / 02:52
Lejuplādēt

Bijusī Dienvidkorejas prezidente Paka Gunhjē kļuva ne tikai par pirmo sievieti šīs Āzijas valsts vadītājas amatā, bet arī par pirmo prezidenti mūsdienu Korejas vēsturē, ko parlaments atcēla no amata impīčmenta prāvā. Dažus gadus vēlāk viņa tika notiesāta par korupciju un vēlēšanu likuma pārkāpumiem.

Pieņemot lēmumu par Pakas apžēlošanu, pašreizējais Dienvidkorejas prezidents Muns Džēins pauda cerību, ka tas palīdzēs saliedēt sabiedrību.

Pirms koronavīrusa pandēmijas Pakas atbalstītāji gandrīz katru dienu protestēja, pieprasot viņas atbrīvošanu. Turklāt Muns ir spēris šo soli, kaut arī iepriekš ir sacījis, ka negrasās apžēlot korupcijā notiesātos.

Par pretrunīgu sabiedrības attieksmi pret šo lietu liecina arī socioloģisko aptauju dati. Tie parāda, ka aptuveni puse korejiešu neiebilst pret bijušās prezidentes izlaišanu no cietuma.

Muna pārstāvji norādīja, ka Paka ir pavadījusi cietumā jau aptuveni piecus gadus. Turklāt 69 gadus vecās sievietes veselības stāvoklis ir sācis krasi pasliktināties. Šogad Paka vairakkārt ir hospitalizēta un arī pašlaik atrodas slimnīcā. Amnestija stāsies spēkā 31. decembrī.

Paka izplatītajā paziņojumā ir izteikusi dziļu pateicību pašreizējam Korejas prezidentam un valdībai par amnestiju, kas piešķirta par spīti daudzām grūtībām.

Pakas korupcijas lieta bija ļoti skaļa. Apsūdzības tika izvirzītas ne vien gāztajai valsts prezidentei, bet arī vairāku lielu uzņēmumu vadītājiem. To vidū bija arī pazīstamā koncerna "Samsung Electronics" faktiskais vadītājs un ražošanas impērijas mantinieks.  Šā gada sākumā viņam piespriesti divarpus gadi cietumā.

Kompānijas ir maksājušas prāvas summas Pakas draudzenes Čojas Sunsilas vadītajiem labdarības fondiem apmaiņā pret draudzīgu attieksmi no prezidentes un citām amatpersonām.

Tiesa uzskatīja, ka Paka ir faktiski izspiedusi no kompānijām līdzekļus. Savukārt viņas draudzene varēja brīvi rīkoties ar labdarības organizāciju naudu pēc saviem ieskatiem. Turklāt Paka ir pieļāvusi arī to, ka viņas draudzene varēja nelikumīgi jaukties valsts lietās.

Šis skandāls pamatīgi iedragāja Pakas reputāciju. Viņa uzauga pārtikušā ģimenē ar plašām politiskām saiknēm. Viņas tēvs bija diktators, kas vadīja Dienvidkoreju gandrīz divas desmitgades, līdz pat brīdim, kad 1979. gadā viņu nogalināja.

Dienvidkorejas bijušie prezidenti ne reizi vien ir nonākuši cietumā pēc tam, kad pie varas tika viņu politiskie oponenti. Tādēļ izskan arī versijas, ka ar Pakas apžēlošanu Muns mēģina mazināt varbūtību pašam nonākt cietumā pēc martā gaidāmajām vēlēšanām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti