Pusdiena

Bijušais Katalonijas premjers Karless Pudždemons atkal ir uz brīvām kājām

Pusdiena

Pusdiena 07.04.2018

Bijusī Dienvidkorejas prezidente Paka notiesāta uz 24 gadiem cietumā par korupciju

Dienvidkorejas eksprezidentei piespriež 24 gadu cietumsodu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Bijušajai Dienvidkorejas prezidentei Pakai Gunhjei piešķirts 24 gadu cietumsods, vēsta raidorganizācija BBC.

Paka atzīta par vainīgu korupcijā, varas ļaunprātīgā izmantošanā un spiediena izdarīšanā. Viņai piespriests arī 18 miljardu vonu jeb 14 miljonu eiro naudas sods. 

Lieta tika skatīta 10 mēnešus. Tiesa atzina, ka Paka kopā ar draudzeni Čoju Sunsilu saņēmusi vai pieprasījusi kukuļus vairāk nekā 23 miljardu vonu jeb 18 miljonu eiro apmērā.

Kā teikts tiesas spriedumā, eksprezidente ir apzināti piespiedusi kompānijas ziedot diviem fondiem vairākus desmitus miljonus eiro, piebilstot, ka šie fondi ir atradušies viņas draudzenes Čojas Sunsilas kontrolē. Tiesa norādīja, ka apsūdzētā ir izpildījusi savas draudzenes lūgumus, nelikumīgi izmantojot savas amata pilnvaras, turklāt viņa arī atļāvusi savai bērnības draudzenei kontrolēt šos fondus un jaukties valsts lietās.

Eksprezidente pati nebija ieradusies tiesā, lai noklausītos spriedumu. Viņa arī iepriekš boikotējusi tiesas sēdes un norādījusi, ka tiesa ir aizspriedumaina pret viņu. Tiesas lēmums piektdien tika translēts televīzijā, kas ir nebijis gadījums.

Piespriestais sods gan nav tik bargs, kā bija prasījusi prokuratūra – viņai tika prasīts 30 gadu cietumsods, kā arī vismaz sešas reizes lielāks naudas sods. Apsūdzētās advokāti pauduši neizpratni, kādēļ piespriestais sods ir tik bargs, un norādījuši, ka iesniegs apelāciju Augstākajā tiesā.

66 gadus vecā Paka, kura ir noslepkavotā Dienvidkorejas militārā līdera un prezidenta Paka Čonhi meita, kopš pagājušajā gada marta tika atstādināta no prezidentes amata, kurā stājās 2013.gadā.

Skandāls izpelnījies plašu sabiedrības nosodījumu par korumpētību un draudzīgajām attiecībām, kas var pastāvēt starp augsta līmeņa amatpersonām un ģimenes vadītajiem konglomerātiem jeb lielajiem uzņēmumiem.

Tāpat eksprezidentei ir atbalstītāji, kuri nav apmierināti ar spriedumu. Viņi devušies Seulas ielās, lai protestētu pret tiesas lēmumu, pieprasot nekavējoties atbrīvot bijušo prezidenti.

"Mēs gaidījām, ka viņai tiks piespriests cietumsods, bet šis jau ir pārāk traki. Liela daļa dienvidkorejiešu teiks, ka viņas impīčments un negodīgais tiesas process ir antikonstitucionāls. Tādēļ mēs nepiekrītam šim lēmumam," saka bijušās prezidentes atbalstītājs Kims Honsu.

Paka kļuvusi jau par trešo bijušo Dienvidkorejas līderi, kura pēc atstādināšanas no amata ir saukta pie kriminālatbildības. Pašlaik notiek izmeklēšana arī par Pakas priekšgājēju Dienvidkorejas prezidenta amatā, pārbaudot apsūdzības korupcijā.

Analītiķis no Seulas Hankūkas pētījumu centra norādījis, ka Paka ne ātrāk kā pēc diviem gadiem var cerēt uz apžēlošanu. Iepriekš divi citi Dienvidkorejas prezidenti, kuri tika apsūdzēti korupcijā, jau tikuši apžēloti.

KONTEKSTS:

Valsts parlaments pagājušajā gadā nobalsoja par Pakas atstādināšanu no amata, un šo lēmumu vēlāk apstiprināja arī Dienvidkorejas Augstākā tiesa. 

Pakas draudzenei Čojai jau februārī tika piespriests 20 gadu cietumsods. Dienvidkorejas mediji Čojas ietekmi uz Paku salīdzinājuši ar mistiķa Grigorija Rasputina ietekmi Krievijas cara galmā pār imperatori. Tiesa arī uzskata, ka tieši Čoja uzstājusi un pārliecinājusi Paku par naudas izspiešanu no lielajiem uzņēmumiem, tostarp kompāniju „Samsung” un „Lotte”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti