Dienvidķīnas jūrā saduras Ķīnas un Vjetnamas kuģi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Saasinoties Ķīnas un Vjetnamas nesaskaņām par salu grupu piederību Dienvidķīnas jūrā un ķīniešu tur uzstādīto naftas platformu, netālu no tās nogrimis vjetnamiešu zvejas kuģis. Tas sadūries ķīniešu kuģi. Abu pušu versijas par to, kurš vainīgs, atšķiras. Pēdējās nedēļās sadursmēs naftas platformas rajonā bijuši iesaistīti desmitiem kuģu. Japāna, kuri ir pašai savas nesaskaņas ar Ķīnu, incidentu nodēvējusi par „ārkārtīgi bīstamu”, un ir gatava Vjetnamai palīdzēt.

Ķīniešu mediji ziņo, ka Vjetnama speciāli sūta savus kuģus, lai traucētu Ķīnas naftas platformas būvniecībai. Tikmēr Vjetnama uzsvērusi, ka ķīniešu kuģis ar nolūku taranējis tās zvejas kuģi.

Konflikts starp abām valstīm izcēlies maija sākumā, kad Pekina sāka būvēt naftas platformu Paraselu arhipelāga ūdeņos, uz kuriem pretendē arī Vjetnama. Strīdīgās teritorijas nav lielas, taču tām ir būtiska nozīme attiecībā uz klātbūtni reģionā. Gan Ķīna, gan Vjetnama tās uzskata par savām suverēnajām zemēm.

Par notikušo incidentu abas puses vaino viena otru.

Saskaņā ar Vjetnamas versiju, zvejas laivu aplenkuši  40 ķīniešu kuģi un to taranējuši. Tas noticis 17 jūras jūdžu attālumā no Ķīnas naftas urbšanas platformas, saistībā ar kuras uzstādīšanu netālu no Paraselu salām, uz kuru teritoriālas pretenzijas ir gan Pekinai, gan Hanojai, kopš maija sākuma strauji saasinājušās abu pušu attiecības.

Vjetnamiešu kuģis nogrimis, bet uz tā esoši zvejnieki vēlāk izglābti un atrodas drošībā.

Pekina savukārt vainoja Vjetnamas kuģi, paziņojot, ka tas „ar spēku ielauzies” zonā, kur atrodas naftas platforma, un apgāzies pēc tam, kad sadūrās ar ķīniešu zvejas laivu. Ķīnas valsts ziņu aģentūra „Xinhua” otrdien apgalvoja, ka Vjetnama „vairākkārt uz reģionu nosūtījusi dažādus kuģus, kur vienīgais mērķis ir traucēt ķīniešu uzņēmumiem.”

Bet neskatoties uz to, kurā pusē ir taisnība, šis incidents, visticamāk, saasinās jau tā saspringtās attiecības. Starp Ķīnu un Vjetnamu pastāv ilgstoši teritoriāli strīdi par Dienvidķīnas jūrā esošajām Paraselu, kā ar Spratli salām. Kopš Ķīna maija sākumā uzstādīja naftas ieguves platformu šajā rajonā, pie tās ir notikušas sadursmes, kurās iesaistīti vairāki desmiti šo valstu kuģu, tostarp daudzi civilie un zvejas kuģi. Šī tiek uzskatīta par pirmo reizi, kad šīs konflikta epizodes laikā kāds kuģis ir nogrimis.

Maijā sākoties nesaskaņām Vjetnamā sākās vardarbīgi protesti pret Ķīnu saistībā ar naftas urbšanas platformas uzstādīšanu. Tostarp protestētāji dedzināja fabrikas,  kuras uzskatīja par Ķīnas firmām piederošām.

Savs vārds par notiekošo ir sakāms arī Japānai, kurai ar Ķīnu ir pašai savs teritoriālais strīds par arhipelāgu, ko Tokija dēvē par Senkaku, bet Pekina- par Djaoju salām. Runājot par Vjetnamas zvejas kuģi, Japānas valdība norādīja- ja ziņa par notikušo ir patiesa, tad tā ir „ļoti bīstama rīcība”. Tokija uzsvēra, ka „ir svarīgi, lai attiecīgās valstis atturētos no vienpusējām darbībām, kuras palielina saspīlējumu.”

Tikmēr Japānas premjers Sindzo Abe paziņojis, ka cer izvērst Tokijas palīdzību Vjetnamai jūras aizsardzības jomā. Par to vēsta laikraksts „Wall Street Journal”, kuram Abe sniedza interviju. Izdevums norāda, ka Japāna jau sniedz palīdzību reģiona valstīm, kurām ir teritoriāli konflikti ar Ķīnu, piemēram, Filipīnu krasta apsardzei piegādāti desmit patruļkuģi. Šādu palīdzību Japānas premjers ir gatavs sniegt arī Vjetnamai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti