Dienvidaustrumāzijā izaicina ASV intereses

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

ASV prezidenta Baraka Obamas vizīte Āzijā turpinās ar Laosā notiekošā Dienvidaustrumāzijas valstu samita apmeklējumu. Šis ir kārtējais izaicinājums nozīmīgajā vizītē šajā reģionā, kas iezīmēts kā stratēģiski svarīgs ASV nākotnei. Laosa ir vissmagāk bombardētā valsts pasaulē. Vēl aizvien civilpersonas iet bojā vai tiek sakropļotas ar ASV nesprāgušo munīciju.

ASV intensīvi bombardēja Laosu no gaisa tā dēvētajā "slēptajā karā" nepilnu desmit gadu garumā no 1964. gada līdz 1973. gadam. "Slēptajā" tādēļ, ka ASV sabiedrība zināja par Vjetnamas karu, bet informācija par Laosu tika noklusēta.

Cenšoties nepieļaut komunistu nākšanu pie varas, šī nelielā Dienvidaustrumāzijas valsts piedzīvoja vislielāko bombardēšanu cilvēces vēsturē, pārsniedzot pat to, ko Otrajā pasaules karā pieredzēja Vācija un Japāna.

Vismaz trešā daļa kasešu bumbu palikušas nesprāgušas.

Gan džungļi, gan lauksaimniecībā izmantojamās zemes ir pilnas ar nesprāgušo munīciju. Ik gadus papildinās arī bojā gājušo un sakropļoto cilvēku statistika. Obamam, apmeklējot Venčanā notiekošo Dienvidaustrumāzijas valstu samitu, nācās aci pret aci stāties pretim šim neērtajam pagātnes mantojumam. Baltā nama saimnieks viesojās rehabilitācijas centrā un apsolīja turpmāk vairāk tērēt nesprāgušās munīcijas meklēšanai un likvidācijai.

"Gandrīz desmit gadu garumā ASV ir nometusi vairāk bumbu Laosā, nekā Japānā un Vācijā Otrā pasaules kara laikā.

Ap 270 miljoniem kasešbumbu nomests šajā laikā," uzrunā Laosā atzina Obama. "Laosas ļaudīm karš nebeidzās tad, kad beidza krist bumbas. 80 miljoni kasešbumbu neuzsprāga. Tās nonāca aramzemēs, džungļos, ciemos un upēs," viņš norāda.

Vēl pirms ASV vadītāja lidmašīnas nolaišanās Vjenčanā, organizācijas vadītāja, kas nodrošina pacientus ar bumbu sprādzienos zaudēto locekļu protēzēm uzsvēra, ka Laosas sabiedrība Baraka Obamas ierašanos sagaida bez naida. "Varētu teikt, ka mēs piedodam. Mēs neesam dusmīgi ļaudis. Ir jāiet uz priekšu. Mēs nevaram palikt pagātnē," sacīja Ortožu un protēžu kooperatīva vadītāja Bunlana Phenbuna.

Āzijas tūre Obamam sākās ar incidentu Ķīnā, kur tikai ASV līderim netika nodrošināts traps un sarkanais celiņš. Taču atklātu aizvainojumu viņam veltīja Filipīnu prezidents. Uz žurnālista jautājumu, ko viņš darītu, ja Obama kritizētu Filipīnu vadītāju par cilvēktiesību pārkāpumiem cīņā ar teroristiem un narkobiznesu, skandalozais Duterte paziņoja, ka nosauktu Obamu par "padauzas dēlu". Līdz ar to nenotika plānotā ASV un Filipīnas vadītāju divpusējā tikšanās.

Vairāk bažu gan rada pat ne pazemojošais epitets laikā, kad ASV loma pasaulē tiek izaicināta, bet tas, ka Filipīnas līdz ar to vēl vairāk distancējas no ASV.

Manila norādījusi, ka arī jautājumu par interešu sfērām Dienvidķīnas jūrā risinās vienpusējās sarunās ar Pekinu. Bet Savienotajām Valstīm vieta pie šī sarunu galda ir svarīga nākotnes ģeopolitiskās stratēģijas daļa.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti