Dienvidāfrikā strauji izplatās Covid-19 vīrusa omikrona paveids, tas sasniedz arvien jaunas valstis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Arvien vairāk valstis ziņo par pirmajiem reģistrētajiem inficēšanās gadījumiem ar koronavīrusa Covid-19 omikrona paveidu, ko uzskata pār ārkārtīgi lipīgu. Tā izcelsmes valstī Dienvidāfrikas Republikā (DĀR) ir ārkārtīgi strauji pieaudzis inficēto skaits. Baidoties no nesen atklātā Covid-19 paveida, valstis pastiprina ieceļošanas ierobežojumus.

DĀR zinātnieki pirms desmit dienām paziņoja, ka ir atklājuši jaunu Covid-19 paveidu omikronu. Šajā laikā inficēšanās gadījumi ar jauno vīrusa paveidu ir atklāti aptuveni 40 pasaules valstīs. Pārsvarā tie ir bijuši saistīti ar ceļošanu uz Dienvidārfrikas reģiona valstīm.

Pirmie gadījumi Igaunijā un Krievijā

Igaunijas Veselības departaments pirmdien paziņoja, ka valstī atklāti divi iespējami inficēšanās gadījumi ar Covid-19 omikrona paveidu. Abos gadījumos inficētie ieradušies no ārvalstīm. Viena persona ieceļoja no Dubaijas, bet otra – no DĀR.

Pēc pozitīva testa saņemšanas abas personas, kuras bija vakcinējušās pret Covid-19, devušās pašizolācijā, vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Arī Krievijā atklāti pirmie divi inficēšanās gadījumi ar omikrona paveidu, pirmdien paziņoja Krievijas sabiedrības veselības uzraudzības dienests “Rospotrebnadzor”.

Inficētie ir Krievijas pilsoņi, kuri nesen atgriezās no DĀR.

Lai kavētu Covid-19 omikrona paveida izplatīšanos valstī, Krievija uz laiku ir aizliegusi ieceļot no deviņām Dienvidāfrikas reģiona valstīm, kā arī no Honkongas.

Krievijas pilsoņiem, kuri atgriežas no DĀR vai tās kaimiņvalstīm, obligāti ir jāievēro 14 dienu ilga karantīna.

Par pirmajiem atklātajiem inficēšanās gadījumiem ar omikrona paveidu pirmdien paziņoja arī Argentīna, Nepāla, Taizeme un Fidži.

Covid-19 izplatība pieckāršojusies

Epidemioloģiskā situācija strauji pasliktinājusies omikrona paveida izcelsmes valstī DĀR. Tur nedēļā no 26. novembra līdz 3. decembrim ir pieckāršojies diennaktī atklāto jaunu Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits.

Valsts prezidents Sirils Ramafosa pirmdien paziņoja, ka inficēšanās rādītāji valstī ir augstākie kopš pandēmijas sākuma, bet omikrons ir kļuvis par dominējošo Covid-19 paveidu. Slimnīcas visā valstī gatavojas slimnieku pieplūdumam.

Ramafosa vērsās pie valsts iedzīvotājiem ar aicinājumu nekavējoties vakcinēties, lai apturētu vīrusa straujo izplatību.

“Es ļoti ticu vakcinācijai. Vakcinācija ir mūsu spēcīgākais ierocis pret Covid-19. Mūsu valsts iedzīvotājiem ir jāapzinās, kādas briesmas rada nevakcinēšanās,” sacīja Ramafosa.

Līdz šim DĀR pilnībā vakcinējušies ir tikai 25% no 59 miljoniem iedzīvotāju.

Neraugoties uz straujo saslimstības pieaugumu, DĀR saglabājas relatīvi zema mirstība no Covid-19. Svētdien valstī apstiprināja tikai vienu ar koronavīrusu saistītu nāves gadījumu, bet inficēšanos ar Covid-19 atklāja vairāk nekā 11 000 cilvēku.

Stingrākas prasības ieceļotājiem

Apvienotajā Karalistē ir atklāti vairāk nekā 200 inficēšanās gadījumi ar omikrona paveidu, bet eksperti lēš, ka patiesais saslimušo skaits varētu būt četras reizes lielāks.

Austrumanglijas Universitātes profesors Pols Hanters prognozē, ka tuvāko nedēļu laikā omikrons var kļūt par dominējošo Covid-19 paveidu Lielbritānijā.

Viņaprāt, valdība novēloti pieņēma lēmumu pastiprināt ieceļošanas ierobežojumus, kas stāsies spēkā otrdien.

Tie paredz, ka, ierodoties britu salās, visiem 12 gadu vecumu sasniegušajiem ieceļotājiem būs jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests, kas ir veikts ne vēlāk kā pirms 48 stundām.

Arī ASV spēkā stājušies jauni ieceļošanas noteikumi. Visiem ieceļotājiem – gan vakcinētajiem, gan nevakcinētajiem – jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests, kas veikts dienu pirms izbraukšanas uz ASV. Līdz šim vajadzēja uzrādīt negatīvu testu, kas veikts ne vēlāk 72 stundas pirms izbraukšanas.

KONTEKSTS:

Dienvidāfrikas Republikas zinātnieki 24. novembrī pavēstīja, ka konstatējuši jaunu Covid-19 vīrusa variantu ar lielu skaitu mutāciju, kas vainojams straujā infekcijas gadījumu skaita pieaugumā.

Reaģējot uz šo ziņu, daudzas valstis, tostarp arī Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, ir apturējušas lidojumus no Āfrikas dienvidvalstīm. Latvijas valdība noteikusi ceļošanas ierobežojumus uz astoņām Āfrikas valstīm.

Zinātnieki uzskata, ka jaunais variants var būt lipīgāks par Covid-19 vīrusa delta jeb Indijas variantu, kā arī rezistentāks pret pašreizējām Covid-19 vakcīnām. Jaunā vīrusa paveida apzīmēšanai piešķirts grieķu alfabēta 15. burts – omikrons.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti