Dienvidāfrikā rekonstruēts mūsdienu cilvēka priekšgājēja skelets

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Zinātnieku komanda Dienvidāfrikas Republikā rekonstruējusi mūsdienu cilvēka iespējamā priekšgājēja skeletu. Jaunatklātais senais cilvēks, visticamāk, pa zemes virsu staigājis vismaz pirms diviem miljoniem gadu. Taču zinātnieki pagaidām neatklāj, cik daudz senajiem cilvēkiem bija kopīgs ar mūsu laika cilvēkiem.

Senā cilvēka paliekas atrada 2008.gadā netālu no Dienvidāfrikas Republikas galvaspilsētas Johannesburgas līdzās vēl divu citu nezināmu īpatņu kaulu fragmentiem.

Liecības par mūsu tuvāko senču kādreizējo eksistenci atrada dziļā bedrē pēc tam, kad erozijas dēļ negaidīti iebruka senas alas pārsegums. Kopš tā laika zinātnieki likuši kopā skeletu fragmentus un noskaidrots, ka līdz šim nezināmajai sugai bija mūsdienu cilvēkam līdzīgs iegurnis, rokas un zobi, bet pēdas struktūra vairāk atbildusi šimpanzei.

Senajam cilvēkam dots arī nosaukums latīņu valodā, un par jaunatklājumu detalizētāka informācija publicēta zinātniskā izdevumā. Pavisam sešās dažādās zinātnieku publikācijās norādīts, ka pirms vismaz diviem miljoniem gadu noteiktas atšķirības bija jauna vīriešu dzimtas pārstāvja skeleta uzbūvē, pieaugušas sievietes kaulu veidojumos un vēl arī atšķīries kāda pieauguša īpatņa lielais liela kauls.

Zinātnieki uzskata, ka senā sieviete un vīrietis varēja būt māte un dēls. Iespējams, šie cilvēki dzīvību zaudēja traģiski - iekrītot Dienvidāfrikas alu labirintos vai iesprūstot šaurajās ejās. Jau pēc nāves bojāgājušo ķermeņi mazgāti un vēlāk iecementēti kopā ar dažādu dzīvnieku - zobenzobu kaķu, hiēnu, antilopes un pat putnu un grauzēju mirstīgajām atliekām.

Anatomijas eksperti no Bostonas Universitātes kopā ar citiem šīs jomas speciālistiem secināja, ka šīs cilvēku priekšteča sugas pārvietojās unikālā veidā, uz iekšpusi vērstām ceļgalu un gūžas kustībām, un dzīvoja dažādās Āfrikas kontinenta daļās pirms diviem un pat četriem miljoniem gadu. Saliekot kopā un salīdzinot trīs dažādu indivīdu skeletu nelielo pēdu paliekas, noskaidrots, ka lielajam pērtiķim šimpanzei bijusi lielāka loma cilvēka evolūcijā nekā iepriekš uzskatīts. Un salīdzinoši primitīvā gaita palīdzējusi gan pārvietoties pa zemi, gan kāpt kokos.

Pēc izraktajām fosīlijām vēl varot aptuveni spriest par senās sugas ādas struktūru, bet vizuāli vispārsteidzošākā ir mūsdienu cilvēka līdzība ar savu iespējamo priekšgājēju un arī lielo pērtiķi - šimpanzi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti