Lūgumi pēc palīdzības izskanēja uzreiz no 22 kuģiem, kas atradās netālu no Lībijas un Itālijas krastiem. Tas ir viens no lielākajiem vienas diennakts laikā izglābto cilvēku skaits pēdējo gadu laikā. Glābēji steigušies palīgā nelaimē nonākušajiem bēgļiem, taču 17 cilvēkus neizdevās izglābt.
Glābšanas operācijā piedalījās starptautiskās misijas Itālijas, Vācijas, Beļģijas un Īrijas kuģi, kā arī daži tirdzniecības kuģi.
Iepriekš Latvijas robežsargi, kuri piedalās FRONTEX Aģentūras koordinētajā kopējā operācijā, palīdzējuši izglābt 38 cilvēkus.
FRONTEX operācijas mērķis ir stiprināt kopējo Eiropas drošību, kā arī veicināt patvēruma meklētāju glābšanu ārkārtas situācijās Eiropas Savienības ārējo robežu tuvumā.
Latvijas robežsargi operācijas ievaros patrulēja Vidusjūras reģionā un pamanīja grimstošu gumijas laivu ar vairākiem desmitiem cilvēku, laivā bija arī bērni. Nekavējoties tika uzsākta glābšanas operācija, kuras laikā Latvijas robežsargi izglāba 38 cilvēku dzīvības.
Patlaban Eiropas Savienībā aktīvi diskutē par to, kur izvietot jūrā izglābtos cilvēkus, jo Dienvideiropas valstis ar šādu arvien pieaugošu plūsmu netiek galā. Iecere bēgļus solidāri sadalīt starp visām dalībvalstīm daudzās galvaspilsētās, ieskaitot Baltijas reģionu, izraisījusi pretestību.
Risinājumu nelegālo migrantu plūsmai piektdien speciāli sarīkotā samitā mēģināja atrast arī Āzijas dienvidaustrumu valstis, kur cenšas nokļūt tūkstošiem bēgļu no Mjanmas un Bangladešas. Situācija reģionā saasinājusies pēc tam, kad Indonēzija, Malaizija un Taizeme sāka atvairīt migrantu laivas, liekot tūkstošiem cilvēku mēnešiem dreifēt jūrā bez pārtikas un ūdens. Sanāksme Taizemē beidzās bez rezultāta, taču puses vienojās tikties vēlreiz.
Jau vēstīts, ka Eiropā lielā bēgļu plūsma tiek saistīta ar nerimstošajiem konfliktiem gan Sīrijā, gan daudzās Āfrikas valstīs. Taču šo procesu vēl sarežģītāku padara arī kontrabandisti, kuri, īpaši Lībijas krastos, par bargu naudu pārdod vecas laivas glābiņu meklējošajiem, un cilvēku pilnas sūta tās ūdeņos.
Pērn vien Eiropā ieradās vairāk nekā 200 tūkstoši bēgļu, bet šogad jau 45 tūkstoši. Eiropas Komisija rosinājusi ES dalībvalstīm kopumā divos gados uzņemt 40 000 bēgļu, Latvijai būtu jāuzņem 737 bēgļi, Lietuvai – 710, bet Igaunijai- pat 1064.
Latvijas oficiāla nostāja ir pret bēgļu kvotām un koalīcijas lēmums iebilst pret bēgļu kvotām pieņemts, ņemot vērā Nacionālās apvienības kategoriski noraidošu nostāju.