Panorāma

Eksperti kritiski vērtē Nacionālā attīstības plāna izpildi

Panorāma

Sibīrijā uzstāda piemiņas zīmi represētajiem Latvijas pilsoņiem

Diena pēc Katalonijas neatkarības

Diena pēc Katalonijas neatkarības pasludināšanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Spānija šodien pārņēmusi tiešu pārvaldi pār Kataloniju, kuras reģionālais parlaments vakar pasludināja autonomijas neatkarību. Katalonijas pārvalde uzdota Spānijas vicepremjerei. Spānijas centrālā valdība lūgusi Konstitucionālo tiesu anulēt Katalonijas parlamenta rezolūciju par neatkarības pasludināšanu un  izsludinājusi arī ārkārtas vēlēšanas 21.decembrī. Madridē šodien arī notika plaša demonstrācija par Spānijas vienotību.

Naktī pēc neatkarības pasludināšanas šeit, Barsleonā, ielās izgāja gan tie, kas priecājās par pasludināto neatkarību, gan tie arī tie, kas vēlas Katalonijas palikšanu Spānijas sastāvā. Katalonijas pasludinātajai neatkarībai sekas bija ļoti straujas. Spānija  ir apturējusi Katalonijas autonomijas statusu, pārņemot šeit varu. Atlaisti augsta līmeņa vietējie policijas vadītāji. Katalonijas pārvalde tagad uzticēta Spānijas vicepremjerei. Bet tieši kā praksē notiks varas pārņemšana no  atstādinātā Katalonijas prezidenta  Karlesa Pudždemona, nav skaidrs. Viņš aicinājis pretoties Madridei miermīlīgi:

„ Es jūs aicinu uz pacietību un neatlaidību. Mēs esam pārliecināti, ka vislabākais veids, kā aizstāvēt mūsu sasniegumus, ir demokrātiski pretoties 155. panta piemērošanai, kas ir agresija pret Katalonijas iedzīvotāju gribu, kuri ilgus gadus ir jutušies kā Eiropas nācija.”

Pēdējo 36 stundu laikā notikumi attīstījušies ļoti strauji. Tomēr to Barselonas ielas nemaz tā nejūt. Daļa iedzīvotāju ir priecīgi par pasludināto neatkarību, bet citi nobažījušies par to – kas tagad Kataloniju sagaida.

„Mēs esam sašķeltāki nekā pirms dažiem mēnešiem,” saka. Aleksandra un nav apmierināta ar situāciju. „Nē. Es jūtos kā spāniete un kā kataloniete – es esmu pret neatkarību. Un man nepatīk tas, ko Katalonijas prezidents un parlaments dara gan Spānijai, gan pašai Katalonijai, jo viņi sašķeļ kataloniešus divās daļās. Un man nepatīk, ka tad, kad es eju pa ielu ar Spānijas un Katalonijas karogiem – daži cilvēki mani visu laiku apvaino.”

„Es jūtos droši, es nebaidos par šo situāciju,” teic Elizabete.

Kāda ir sajūta vienu dienu pēc neatkarības pasludināšanas,  kaut kas mainījies?

„Jā, šodien ir labāk. Tas bija kaut kas, ko mums ļoti vajadzēja – šī sajūta,” apgalvo Merse.

Dženifera: „Mani šis neuztrauc. Es vairāk sajūtos kā pasaules pilsone.”

Francisko: „Es nezinu, vai mēs nosargāsim neatkarību. Mēs to šobrīd esam dabūjuši, bet varbūt Rahojs var to mums atņemt. Uz doto brīdi mums tā ir. Es jūtos citādi – es esmu laimīgs, jo es gribēju neatkarību.”

Daudzviet Katalonijā jau noņemts Spānijas karogs, kas iepriekš plīvojis pie pilsētu domēm un citām sabiedriskām ēkām.

„Šī ir vēsturiska diena mums. Šī ir pirmā reize, kad mēs varam pasaulei izteikt savu tautību bez problēmām. Spānijas karogs tika noņemts no pašvaldības ēkas pirmo reizi kopš Pilsoņu kara – tas bija pirms vairāk nekā pirms 70 gadiem,” skaidro  Sabadellas iedzīvotājs Ksavjērs Puigs.

Tomēr Barselonā virs daudzām ēkām vēl plīvo Spānijas karogs – līdzās Katalonijas karogam. Cilvēkos valda neziņa par to, kā viss šeit  atrisināsies. Viņi cer, ka izdosies izvairīties no vardarbības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti