Panorāma

Jelgavā un Jelgavas novadā – sīvas cīņas?

Panorāma

Zema vēlētāju aktivitāte – dažādu faktoru kopums

Balso arī diaspora!

Diaspora Lielbritānijā novadu vēlēšanām seko līdzi

Šogad pirmo reizi pašvaldību vēlēšanās var piedalīties arī no ārzemēm, iepriekš piesakoties balsošanai pa pastu. Tomēr process bija visai sarežģīts. No visas pasaules tika saņemti tikai 286 pieteikumi, no kuriem 10 bija nederīgi, tādēļ balsot varēja tikai 276. Vēlētāju arī Lielbritānijā aktīvi sekoja līdzi vēlēšanām, un daudzi arī balsoja.

Pasta balsošanai bija jāpiesakās ļoti savlaicīgi – no 27. marta līdz 24. aprīlim, pie tam, kā zināms, vairākās Latvijas pašvaldībās vēlēšanas nenotiek, tāpat daudziem Latvijā vairs nav ne deklarētās dzīvesvietas, ne īpašumu.

Tādēļ piedalīties nevarēja arī Zigurds Līkums, kurš kopā ar domubiedriem nodibinājis sabiedrisku organizāciju, cerot iesaistīt diasporu norisēs Latvijā.

“Es tiešām ar ļoti lielu aizrautību sekoju līdz dažādām pašvaldību debatēm, kurās dažādas partijas piedalās un diskutē par dažādiem jautājumiem, pārrunā savus piedāvājumus, kādas izmaiņas viņi redz. Un man ir svarīgi dzirdēt!” pauda sabiedriskās organizācijas „Evolūcija” vadītājs Zigurds Līkums.

Savukārt Latviešu kultūras centrs Birmingemā maijā sarīkoja piecas tiešsaistes diskusijas par politiku, kopā ar ekspertiem skaidrojot, kā funkcionē Latvijas partiju sistēma, kādi ir mīti un realitāte.

“Mēs meklējām atbildes uz jautājumu “vai pilsonis ir arī amatpersona”, cik daudz viņš var ietekmēt caur vēlēšanām savu dzīves kvalitāti Latvijā, un kādas ir tiesības un kādi ir pienākumi piedalīties vēlēšanās. Cilvēkiem bija ļoti vienkārši uzdot vienkāršus jautājumus, politiski varbūt nekorektus jautājumus, bet tieši tādus dziļus, atklātus jautājumus ekspertiem. Tas arī bija secinājums pēc projekta, ka šīm sarunām ir jāturpinās tādā pašā atmosfērā un gaisotnē, kad pieaicinātie eksperti sniedz ļoti kompetentas atbildes uz vienkāršiem jautājumiem, kas interesē Latvijas cilvēkus,” pauda sarunu cikla „Katrs pats sev politiķis” vadītāja Inga Gece.

Tiem, kuri ļoti vēlējās, nobalsot ir izdevies.

“Sāku domāt par pašvaldību vēlēšanām no janvāra mēneša, jo man Dobelē pieder īpašums un man ir tiesības piedalīties pašvaldības vēlēšanās. Ļoti daudzi dzīvojošie šeit ārzemēs diasporā nevarēja piedalīties pašvaldības vēlēšanās pa pastu tikai tamdēļ, ka nebija nokārtojuši e-parakstu un daudzas citas lietas,” stāstīja balsotājs Dobeles novadā Aigars Opihtins.

Taču lielākajai daļai tautiešu šobrīd aktualitātes ir pavisam citas.

“Es nepiedalījos pašvaldību vēlēšanās, jo man tas nav aktuāli, dzīvojot šeit, ārzemēs. Un uzskatu – un ne tikai es, bet zinu daudzus cilvēkus, kas domā tieši tāpat kā es – , ka, dzīvojot ārzemēs un esot Latvijā tikai ciemojoties, mums nevajadzētu iesaistīties Latvijas politikā un arī balsošanā,” pauda radio „Tauta” raidījumu vadītāja Ļena Dimante.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt