Diabēta medikaments pētījumā uzrāda lieliskus rezultātus cīņā ar aptaukošanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Medikaments, kas līdz šim pārsvarā izmantots diabēta ārstēšanai, pētījumā uzrādījis arī lieliskus rezultātus cīņā ar aptaukošanos, jo eksperimenta dalībnieki zaudēja vidēji 15% svara. Zinātnieki secina, ka tas ir līdz šim efektīvākais šāda veida medikaments.

Pētījumā tika izmantots semaglutīds, ko parasti izmanto 2. tipa cukura diabēta slimnieku ārstēšanai, lai kontrolētu cukura līmeni asinīs. Taču izrādās, ka šis medikaments arīdzan palīdz mazināt apetīti.

“Svara samazināšanās semaglutīda lietošanas rezultātā rodas, jo samazinās apetīte, cilvēks uzņem mazāk enerģijas, kas skaidrojams ar medikamenta tiešu un netiešu iedarbību uz smadzenēm,” vēsta Ziemeļrietumu universitātes profesors Roberts Kušners.

Pētījumā piedalījās gandrīz 2000 cilvēku, kas bija aptaukojušies vai ar lieko svaru. Divas trešdaļas eksperimenta dalībnieku reizi nedēļā saņēma semaglutīda injekcijas, bet atlikusī trešdaļa saņēma placebo terapiju. Abām grupām arīdzan bija ieteikts samazināt pārtikas patēriņu un vairāk nodarboties ar fiziskām aktivitātēm. Placebo grupa 16 mēnešu laikā zaudēja 2,4% svara, savukārt tie, kas saņēma semaglutīda injekcijas, zaudēja 14,9% svara jeb vidēji vairāk nekā 15 kilogramus.

“Šis medikaments mainīja manu dzīvi un attieksmi pret ēdienu,” raidsabiedrībai BBC stāsta Džena, kas zaudējusi 28 kg svara. Agrāk diētas viņas likušas justies nožēlojami, bet medikamenta lietošanas laikā viņa nav jutusi tik lielu izsalkumu. Tiesa gan, pēc pētījuma beigām apetīte esot atgriezusies un viņas svars atkal sācis palielināties.

Semaglutīda lietošanai bija arī vairākas blaknes: nelabums, vemšana, caureja un aizcietējumi. Tomēr lielākā daļa pētījuma dalībnieku nepārtrauca medikamenta lietošanu. Zinātnieki spriež, ka reizi nedēļā injicējamu medikamentu cilvēki lietotu labprātāk nekā tādus, kas jāuzņem katru dienu.

Ja semaglutīds tiktu apstiprināts kā līdzeklis liekā svara mazināšanai, tam būtu milzīgs noieta tirgus, jo iedzīvotāju aptaukošanās ir smaga problēma daudzās pasaules valstīs. Piemēram, ASV vairāk nekā 42% iedzīvotāju ir aptaukojušies (ar ķermeņa masas indeksu virs 30). Kā zināms, aptaukošanās palielina sirds slimību, vēža, diabēta un citu saslimšanu risku.

Britu zinātniece Reičela Baterhema sarunā ar BBC spriež, ka semaglutīda panākumi ir svarīgs pavērsiens cīņā ar aptaukošanos. “Es jau 20 gadus nodarbojos ar aptaukošanās pētījumiem, bet līdz šim mums nav bijis efektīvas terapijas, izņemot kuņģa samazināšanas operācijas.”

Citi zinātnieki brīdina, ka semaglutīda lietošana var radīt arī nopietnas blaknes, piemēram, pētījumi ar grauzējiem rāda, ka var palielināties risks saslimt ar vairogdziedzera audzējiem vai aizkuņģa dziedzera iekaisumu.

Piesardzību rosina arī tas, ka citi medikamenti, kas domāti liekā svara samazināšanai, līdz šim nav bijuši īpaši efektīvi vai arī to lietošana rada bīstamas blaknes.

“Šāds medikaments varētu būt noderīgs īstermiņā, lai smagas aptaukošanās gadījumā panāktu strauju svara samazināšanos, tomēr tas nav maģisks risinājums, kā cīnīties ar mazāk smagiem aptaukošanās gadījumiem,” vēsta Londonas Karaliskās koledžas uztura zinātņu profesors Toms Sanderss.

Speciālisti uzsver, ka labākais risinājums svara samazināšanai joprojām ir regulāras fiziskās aktivitātes un mērenība ēšanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti