Pasaules panorāma

Narvā neplāno novākt okupācijas laika pieminekļus

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma: Ārzemju žurnālisti no Maskavas pārcēlušies uz Rīgu; Ko Narvā domā par padomju laika pieminekļiem?

Krievijas propagandas mašīna griežas arvien spēcīgāk

Dezinformācijas pētnieks: Krievijas propagandas mašīna griežas arvien spēcīgāk

Krievijas propaganda nav jaunums, taču kopš kara Ukrainā tā ir pieņēmusies spēkā milzīgos apjomos, secina propagandas pētnieki Amerikas Savienotajās Valstīs. Krievija mēģina ielauzties arī ASV informatīvajā telpā.

Karlu Stoltcu satiekam Vašingtonā, Valsts departamentā jeb ASV Ārlietu ministrijā. Viņš ir viens no tiem ASV diplomātiem, kurus, sākoties karam Ukrainā, Krievija izraidīja no Maskavas.

Tagad, esot Vašingtonā, viņš turpina darbu Globālajā mijiedrabības centrā, kas pēta Krievijas propagandas mašīnu, kura griežas arvien spēcīgāk.

“Krievija cenšas paplašināt savu dezinformācijas un propagandas lauku visur pasaulē. Domāju, ka cilvēki Latvijā šajā ziņā ir ļoti pieredzējuši, daudzus gadus vērojot Krievijas teikto. Pārējā pasaule šajā ziņā ir pieredzējusi mazāk.

Taču tagad teju katra valsts uz zemeslodes sastopas ar Krievijas dezinformāciju, kas cenšas sasniegt sabiedrību caur medijem, sociālajiem medjiem un citiem avotiem. Un tagad šie pūliņi ir daudz lielāki nekā jebkad agrāk. Turklāt globāli, ASV ieskaitot," norāda Stoltcs.

Taču interesanti, kā saka eksperts, ir tas, ka šī propaganda vairs neiedarbojas tā kā agrāk, un drīzāk veidojas spēcīgas valstu koalīcijas, kas šo Krievijas rīcību nosoda. To apliecinot balsojumi ANO.

Cits jautājums ir Krievija pati un tās sabiedrība, kas gadiem ir dzīvojusi informatīvajos melos.

“Es pats esmu dzīvojis Krievijā. Pirmo reizi 90. gadu sākumā, otro – pavisam nesen, līdz pagājušā gada nogalei, kad Putins mani izraidīja no Maskavas. Un es pieredzēju to informāciju, ko Krievijas iedzīvotāji saņem.

Un patiešām ir ārkārtīgi skumji redzēt, cik smagi visas šīs ziņas ir cenzētas. Iespēja saņemt informāciju, kas nāk no ārpuses, piemēram, Baltijas, Rietumiem, pat citām zemēm, kas atrodas no Krievijas uz dienvidiem vai austrumiem, ir pilnīgi bloķēta.

Tādējādi valdība cenšas, lai sabiedrība saņemtu tikai un vienīgi vienpusēju – Kremļa apstiprinātu informāciju. Tā tiešām ir traģēdija.“

Stoltcs ir pārliecināts, ka Kremļa centieni ilgtermiņā noslēpt patiesību par notiekošo Ukrainā nebūs veiksmīgi nedz Krievijas sabiedrībā, nedz globāli, taču tie turpinās katru dienu, visiem spēkiem cenšoties noslēpt Ukrainā pastrādātos kara noziegumus.

Vai tomēr Krievijas sabiedrība vienu dienu būs spējīga nenoticēt un sacelties pret varu, ir jautājums, uz ko patlaban ir grūti atbildēt, taču Vašingtonā uzskata, ka šobrīd galvenais pretspars ir patiesa informācija un fakti ar mērķi, lai to saņem visa pasaules sabiedrība un it īpaši Krievijas iedzīvotāji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti