Dezinformācija arī šajās ASV prezidenta vēlēšanās spēlē nozīmīgu lomu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Dezinformācija arī šajās ASV prezidenta vēlēšanās spēlē nozīmīgu lomu. Daži konservatīvie ASV mediji par to ironizē, sakot, ka šādi liberāļi mēģina attaisnot savas neveiksmes. Tomēr gan zinātnieki, gan arī drošības iestāžu pārstāvji ir pārliecināti, ka notiek apzināta masveida iedzīvotāju maldināšana. Turklāt īpašu popularitāti pēdējos gados ir ieguvušas sazvērestību teorijas.

Dezinformācija arī šajās ASV prezidenta vēlēšanās spēlē nozīmīgu lomu
00:00 / 10:25
Lejuplādēt
Sazvērestības teorijas varētu būt visspilgtākā šo ASV prezidenta vēlēšanu iezīme. Daļa cilvēku vienmēr ir ticējusi, ka pastāv dažādas slepenās vienošanās, pelēkie kardināli, kas rausta diedziņus, un neredzamie tīkli, kas pārvalda pasauli.

 

Tomēr četri gadi, ko Donalds Tramps ir pavadījis Baltajā namā, ir devuši sazvērestību teoriju piekritējiem jaunu iedvesmu.   

Bijušais ASV prezidents Baraks Obama nesenā uzstāšanās reizē sacīja, ka Džo Baidena un Kamalas Harisas ievēlēšanas gadījumā amerikāņiem vairs nebūs jāsatraucas, ka prezidents varētu retvītot sazvērestību teorijas, piemēram par "slepenām kliķēm, kas pārvalda pasauli, vai par to, ka karavīri varētu nebūt nogalinājuši bin Ladenu". " Aizdomājieties!" sacīja Obama. "ASV prezidents to ir retvītojis… Kā!?"

Sazvērestību teorija – "QAnon"

Obama atsaucās uz vienu no šobrīd visplašāk izplatītajām sazvērestību teorijām – "QAnon". Tās sekotāji tic, ka daudzi Demokrātiskās partijas politiķi veido sātanisku pedofilu kliķi. Un tikai Donalds Tramps spēj to izjaukt. 

Intervijā televīzijas kanālam NBC Tramps tika lūgts skaidri noliegt šādas kliķes pastāvēšu un savu lomu šajā sazvērestību teorijā. Tomēr ASV prezidents atbildēja, ka viņš neko daudz par šo jautājumu nezina un ka ar raidījuma vadītājas skaidrojumiem viņam esot par maz, lai izdarītu secinājumus. Tāpat Tramps piebilda, ka viņš atbalsta cīņu pret pedofiliju.

Iespējams, ka Trampa nevēlēšanās skaidri norobežoties no "QAnon" ir saistīta ar to, ka sīvā priekšvēlēšanu cīņā katra vēlētāju balss var būt izšķiroša.

Turklāt "QAnon" sekotāji neslēpj, ka viņi atbalsta pašreizējo prezidentu. Vienu no šādiem cilvēkiem Latvijas Radio sastapa Maiami. Viņš tirgoja T kreklus ar lielu Q burtu pie ieejas viceprezidenta Maika Pensa rīkotajā priekšvēlēšanu aģitācijas pasākumā.

"Q vienmēr ir stāvējis aiz daudzām teorijām par to, ko dara valdības mūsu pasaulē un ko dara cilvēki, kas atrodas ASV valdībā. Q arī dara daudz, lai apturētu bērnu tirdzniecību, apturot cilvēkus, kuri to kontrolē. Tie ir bagātnieki, tā ir elite, un daudzi no viņiem ir mūsu valdībā," klāstīja "QAnon" atbalstītājs.

Šim baltādainajam vīrietim ir nedaudz virs 40 gadiem un viņš regulāri apmeklē Trampa un viņa līdzgaitnieku rīkotās tikšanās ar vēlētājiem.

"Mēs visi esam Q. Mums visiem ir jābūt Q, jo mums visiem vajadzētu kliegt šausmās uz valdības pārstāvjiem, kuri turpina pieļaut vispasaules valdības un vispasaules naudas pastāvēšanu, bērnu tirdzniecību un pedofiliju. Mēs visi to vēlamies apturēt. Tas ir klusais vairākums, kas arvien pieņemas spēkā. Un mēs esam lieli Trampa un Pensa kampaņas atbalstītāji," viņš sacīja.

Sarunas noslēgumā vīrietis sacīja, ka ir pavadījis četras stundas ceļā no Tampas pilsētas, lai nokļūtu uz šo Pensa tikšanos ar vēlētājiem Maiami. "Ja kaut kur notiks labs atbalsta pasākums mūsu prezidentam un viceprezidentam, mēs būsim klāt."

Nav nekādu pierādījumu tam, ka pasaulē tiešām pastāvētu šāda pedofilu kliķe. To apliecina arī Millikinas Universitātes profesore Laura Dīna, kura pēta cilvēku tirdzniecības jautājumus.

"Pirms dažām nedēļām es piedalījos vienā gājienā, kas bija veltīts šim jautājumam. Tur man bija interesanti redzēt, kā viņi izmanto ārkārtīgi aplamu informāciju par cilvēku tirdzniecību, lai apgalvotu, ka tajā iesaistītie ir pedofili.

Ir pat sazvērestības teorija, ka Baidenu ģimene ir iesaistīta pedofilu tīklā. Man par to nākas daudz dzirdēt, jo es pētu cilvēku tirdzniecību," atzina Dīna.

Šaubas par kandidātu intīmo dzīvi tika sētas arī pirms četriem gadiem. To atminējās Indiānas Universitātes Blūmingtonā pasniedzējs Ezra Cvadja. "Iepriekšējo vēlēšanu laikā mana māte saņēma apgalvojumus, ka Hilarija Klintone ir lesbiete."

Baidena dēla stāsts un vēršanās pret Harisu

Lielu lomu sazvērestības teoriju izplatībā spēlē sociālie tīkli. Tādēļ "Facebook" nesen nolēma dzēst lapas, kas ir saistītas ar "QAnon".

Daudziem šķiet, ka šis lēmums ir krietni novēlots. Bet citiem tas kalpo par vēl vienu pierādījumu, ka plašsaziņas līdzekļi un soctīklu kompāniju īpašnieki piesedz eliti un palīdz Džo Baidenam. Šādu pārliecību pauda vēl viena Trampa atbalstītāja, ko Latvijas Radio sastapa Maiami.

"Kā jūs redzat, "Facebook" un pārējie mediji mēģina apklusināt neseno stāstu par Baidenu. Ja kaut kas tāds notiktu ar Trampu un viņa dēlu, tad šī ziņa būtu pirmajā lapaspusē. Jūs zināt, ka pirmais "New York Post" žurnālistes raksts par Baidenu tika nodrukāts 17. lapaspusē. Stāsts par Trampa nodokļiem bija pirmajā lapā. Jūs redzat šos dubultstandartus? Te ir tik daudz korupcijas, ka mums vajag tādu cilvēku kā Tramps.

Viņš nerunā aplinkus, viņš nav politiķis, viņam rūp Amerikas iedzīvotāji un viņš vēlas izglābt mūs no sociālisma un komunisma, jo mēs zinām, ka tas nestrādā,"

klāstīja Trampa atbalstītāja.

Viņas pieminētais skandāls ir saistīts ar Džo Baidena un viņa dēla Hantera darījumiem Ukrainā. Šī lieta tika vairakkārt pieminēta arī pēdējās debatēs starp Baidenu un Trampu. Baidens vairakkārt piebilda, ka stāsts par datoru, kurā it kā tika atrasti viņa dēla darba e-pasti, esot Krievijas aģentu piespēlētās muļķības.

Krievijas un Irānas vārds izskanēja arī steigšus sasauktajā preses konferencē, kurā uzstājās ASV nacionālais izlūkošanas direktors Džons Ratklifs un FIB vadītājs Kriss Vrejs.

Viņi paziņoja, ka Krievija un Irāna ir ieguvušas informāciju par vēlētāju datiem un ir izsūtījušas daudziem biedējošus e-pastus ar draudiem, ka ar cilvēkiem varētu notikt kas slikts, ja viņi nebalsos par Trampu. Citos e-pastos bija iekļauta saite uz maldinošu video par it kā Amerikā plaši izplatītiem balsošanas pārkāpumiem.

Iedzīvotāju mulsināšana un faktu apšaubīšana ir viena no taktikām, ko jau sen izmanto dezinformācijas veidotāji. Un tas darbojas.

To ikdienas saziņā ar studentiem ir novērojusi arī profesore Dīna.

"Pēdējā laikā studenti mēdz reaģēt uz manis teikto ar frāzi "viltus ziņas". Tad mēs to analizējam un skatāmies uz dažādiem avotiem, kas pamato vienu vai otru apgalvojumu. Bet es redzu, ka studenti izmanto savos referātos un diskusijās nepārbaudītus avotus. Turklāt lekciju laikā studenti par viltus ziņām nodēvē patiesus faktus. Cilvēki pēdējā laikā izmanto šo frāzi vienkārši pret lietām, kas viņiem nepatīk. Man tas liekas problemātiski," atzina profesore.

Savukārt Vudro Vilsona starptautiskā pētnieku centra dezinformācijas jautājumu eksperte Ņina Jankovica ieskicēja trīs tendences, kas raksturo mūsdienu informatīvo telpu Savienotajās Valstīs: "Tādi ļauni spēlētāji kā Krievija pastiprina savu vēstījumu, izmantojot autentiskas vietējās balsis vai organizācijas, lai slēptu informācijas pirmavotu un piešķirtu tām ticamību. Viena no šādām sazvērestības teorijām ir saistīta ar [bijušo] viceprezidentu Baidenu un viņa iespējamo saistību ar Ukrainu. Otra tendence ir tā dēvētā konspirāciju teoriju saplūšana, kad vienas teorijas apgalvoto pastiprina un izplata citas. Šajā gadā, kad amerikāņi meklēja atbildes par koronavīrusa pandēmiju, par dezinformācijas pastiprināšanas vietām ir kļuvušas, piemēram, slēgtas "Facebook" grupas. Lai arī "Facebook" ir centies mazināt šādas dezinformācijas izplatību, platformas algoritmi netiek piemēroti augstu stāvošām un pazīstamām personām, piemēram, prezidentam Trampam. Un, visbeidzot, trešā tendence ir saistīta ar dezinformācijas vēršanu pret minoritātēm un sievietēm. Krievijas Interneta pētniecības aģentūra savulaik aktīvi vērsās pret melnādainajiem amerikāņiem un sievietēm, cenšoties viņus atturēt no balsošanas.

Arī Vilsona centrs savos pētījumos ir konstatējis, ka vēlēšanu priekšvakarā notiek aktīva vēršanās pret senatori Kamalu Harisu."

Līdz ASV prezidenta vēlēšanu dienai ir atlikusi vēl nedēļa. Tā pieliks punktu šai priekšvēlēšanu cīņai. Tomēr mēģinājumi sēt cilvēkos šaubas un sagrozīt faktus, visticamāk, turpināsies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti