Desmit gadi bez «Apple» ikonas Stīva Džobsa. Kā tehnoloģijas mainījušas mūsu ikdienu?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Aprit desmit gadi, kopš uzņēmuma “Apple” ikonas Stīva Džobsa vairs nav šai saulē. Viņa devums tehnoloģiju attīstībā bija vērā ņemams, viņa paspārnē izveidotie leģendārie zīmoli ir aktuāli vēl aizvien un tirgū plecu pie pleca cīnās ar citu ražotāju lolojumiem. Pirmais viedtālrunis pie lietotājiem nonāca pirms 14 gadiem, un kopš tā laika ievērojami mainījusies viedtālruņu forma, lielums, izskats un funkcionalitāte.

Desmit gadi bez «Apple» ikonas Stīva Džobsa. Kā tehnoloģijas mainījušas mūsu ikdienu?
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

„Šajā kastē, kurai mēs tagad rokamies cauri, var redzēt vecas ierīces, mobilos telefonus, planšetdatorus, kas ir uzņēmuma “TestDevLab” arhīvs. Es domāju, ka kādā brīdī mēs izstādi izveidosim,” stāstīja programmatūras testēšanas uzņēmuma “TestDevLab” sabiedrisko attiecību vadītājs Kristaps Skutelis, kurš pazīstams arī kā tehnoloģiju bloga “Kursors.lv” galvenais redaktors un tehnoloģiju apskatnieks.

Viņš, aplūkojot kastes saturu, kurā ir apmēram 30 dažādu izmēru un zīmolu viedtālruņi, norādīja, ka viedierīces pēdējos 14 gados, kad tās pie lietotājiem nonāca pirmo reizi, ir ievērojami mainījušās formas, lieluma un izskata ziņā, kā arī to sniegto iespēju jomā. „No tādiem interesantiem telefoniem mēs varam redzēt vienus no pirmajiem “LG” telefoniem, “Android” telefoniem. Tāpat arī šis, šķiet, ir viens no pirmajiem Latvijā “HTC Android” telefons. Tāpat ir ļoti veci “iPhone” un “iPod”. Plaukstas lieluma, noapaļotām maliņām, kabatā ieliekami. Jā, tas vēl, kad 16 GB iebūvētā atmiņa bija. Tas vispār ir 3 “iPhones” vai kaut kas tik arhaisks. Te ir ļoti daudzkas interesants,” pastāstīja Skutelis.

Programmatūras testēšanas uzņēmuma TestDevLab viedtālruņu kolekcija.
Programmatūras testēšanas uzņēmuma TestDevLab viedtālruņu kolekcija.

5. oktobrī aprit desmit gadi, kopš uzņēmuma “Apple” ikonas Stīva Džobsa vairs nav šai saulē. Kristaps Skutelis uzskata, ka viņa devums tehnoloģiju attīstībā ir vērā ņemams: „Džobsa gadījumā lielais paldies viņam par atgriešanos “Apple” un uzņēmuma izglābšanu no iznīcības tajos laikos. Viņam bija arī liela nozīme, veidojot šos mūsdienās nu jau leģendāros produktus – “iPhone”, “iPad”, “iPod”, “iTunes”. Visas ekosistēmas izveide. Tajā viņam bija liela nozīme. Viņš bija šovmens, pārdevējs. Viņš bija tas, kurš varēja dzīt savas komandas uz priekšu, lai radītu šos produktus un lai tos pēc tam sabiedrībai pārdotu. Protams, personiski kā cilvēks viņš nebija vienkāršs.”

Faktu, ka tehnoloģijas ir mainījušas cilvēku ikdienu un paradumus, noliegt ir grūti. Tāpat telefons vairs nepilda tikai un vienīgi zvana funkciju. Kristaps Skutelis zināja stāstīt, ka ik gadus tiek veikti pētījumi, lai noskaidrotu, kādas viedtālruņu sniegtās iespējas cilvēki izmanto visvairāk.

Ko tad atklāj dati? „Cilvēki aizvien vairāk viedtālruni un mobilās ierīces izmanto saziņai teksta formātā – čati, īsziņas. Protams, sociālie mediji kā tādi. Kādu bildi apskatīt, ielaikot, komentēt. Pēc tam kamera. Telefoni tiek izmantoti, lai ātri dabu nofotografētu. Turpat arī e-pasti. Zvanīšana šļūc aizvien zemāk un zemāk. Starp citu, jaunai paaudzei interesanta nianse, ka viņi “WhatsApp” vai “Viber” atstāj balss ziņas.

Cilvēki dažādi lieto šīs ierīces, bet vienkāršie, banāli zvani paliek aizvien retāka lieta. Bet nevar teikt, ka ir retāka saziņa.

Ir vēl biežāka, intensīvāka. Tikai citos formātos,” piebilda Skutelis.

Šie ir paradumi, kas saistās ar saziņu, bet viedtālruņa sniegtās iespējas sniedzas vēl krietni tālāk. Tehnoloģiju eksperts pauda, ka pat zinošākie un pieredzējušākie lietotāji neizmanto visas telefona piedāvātās funkcijas. Tās var iedalīt divās daļās: tehniskās iespējas – skaņa, kamera, displejs –, un iespējas, kuras var iegūt ar lietotnēm.

„Lielā mērā visi viedtālruņi ir līdzīgi tajā ziņā, ka lietotnes var palaist un līdz ar to tas piedāvā plašas iespējas. Tomēr katrs lietotājs ir unikāls. Katra lietotāja vajadzības, vēlmes, intereses ir unikālas. Vienam, piemēram, būs lietotne par medību lietām, bet citam svarīga ir “Etsy” vai “Andelesmandeles” lietotne. Nevar teikt, ka neizmanto. Viņam nevajag visas iespējas. Vairums telefonu, arī vienkāršākie un lētākie, to spēj piedāvāt. Un, kas vēl ir svarīgi, – lai arī dārgā gala telefoni cenas ziņā ir pakāpušies ap tūkstoš eiro un vairāk, tomēr kopumā tehnoloģijas kļūst lētākas,” norādīja Skutelis.

Tas nozīmē, ka par mazāku summu ir iespējams iegādāties labāku produktu. Tomēr cenu lejupslīdes bremzējošais faktors ir konkurences trūkumus. Patlaban par pirmajām trīs līderu pozīcijām viedtālruņu tirgū cīnās trīs ražotāji: “Apple”, “Samsung” un “Xiomi”. Kristaps Skutelis uzskata, ka konkurencei vajadzētu būt spraigākai, jo tad cenas būtu vēl pievilcīgākas un tehnoloģiju attīstības grūdiens būtu lielāks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti