Pusdiena

Pusdiena 13.12.2017

Pusdiena

Mobilo sakaru operatori nespēj policijai sniegt precīzu klientu atrašanās vietu

Demokrātu uzvara Alabamā samazina republikāņu vairākumu ASV Senātā

Demokrātu uzvara Alabamā samazina republikāņu vairākumu ASV Senātā

Amerikas Savienotajās Valstīs republikāņu vairākums Senātā samazināsies līdz minimumam pēc tam, kad vēlēšanās Alabamas štatā otrdien, 12.decembrī, uzvarēja Demokrātu partijas kandidāts Dags Džounss.

Džounsa uzvara ir trieciens ASV prezidentam Donaldam Trampam. Viņš atbalstīja pretrunīgi vērtēto republikāņu kandidātu Roju Mūru, kurš atsakās atzīt sakāvi. Mūrs pēdējās nedēļās bijis ierauts skandālos par seksuālo uzmākšanos. Viņš apsūdzības noraida, taču tas demokrātiem Alabamā ļāvis gūt vēsturisku panākumu gadu pirms ASV Kongresa vēlēšanām.  

Dags Džounss kļuvis par pirmo Demokrātu partijas politiķi pēdējos 25 gados, kurš dziļi konservatīvajā dienvidu štatā Alabamā uzvarējis vēlēšanās uz vietu ASV Senātā.

Otrdienas vēlēšanām Savienotajās Valstīs bija pievērsta milzu uzmanību, un saskaņā ar rezultātiem Džounss ieguvis 49,9% balsu, savu sāncensi republikāni Roju Mūru apsteidzot vien par pusotru procentpunktu.

Starpvēlēšanas par vietu Senātā notika pēc tam, kad tā atbrīvojās, Alabamas republikānim Džefam Sešonsam kļūstot par ASV tieslietu ministru prezidenta Donalda Trampa administrācijā.

Ierasti Alabamā būtu visai droši prognozējama republikāņu kandidāta uzvara. Tomēr pēdējās nedēļās pret 70 gadus veco Mūru izvirzītas vairākas apsūdzības par seksuālo uzmākšanos pusaudzēm laikā, kad viņam vēl bija aptuveni 30 gadi.

Skandāli palīdzēja uzvarēt 63 gadus vecajam demokrātam Džounsam. Bijušais advokāts līdz šim nebija kandidējis uz politisku amatu. Viņš plašāk pazīstams ar savu artavu divu baltādaino rasistu organizācijas Kukluksklana locekļu notiesāšanā, kuri sešdesmitajos gados Alabamā sarīkoja sprādzienu melnādaino baznīcā, nogalinot četras meitenes.

Savā uzvaras runā atbalstītājiem Džounss paziņoja, ka šīs vēlēšanas bija par „godu un cieņu”.

„Vienmēr esmu ticējis, ka Alabamas iedzīvotājiem ir vairāk, kas vieno, nekā šķeļ. Ne tikai Alabamas štatā, bet visai valstij esam parādījuši ceļu, ka mēs varam būt vienoti. Alabama arī agrāk nonākusi krustcelēs, un diemžēl parasti esam izvēlējušies nepareizo ceļu. Taču šodien jūs izvēlējāties pareizo ceļu!” paziņoja Džounss.

Republikānis Mūrs savukārt sevi pozicionējis kā konservatīvās nometnes pārstāvi un kristīgo vērtību dedzīgu aizstāvi. Viņš nācis klajā ar tādiem musinošiem uzskatiem, ka musulmaņi nevar būt ASV Kongresa locekļi un ka homoseksuālismam jābūt nelegālam.

Mūrs vairāku sieviešu paustās apsūdzības par seksuālu uzmākšanos pirms aptuveni 40 gadiem, kad viņas vēl bija pusaudzes, kategoriski noraidījis.

Pretrunīgā kandidatūra radīja šķelšanos republikāņu vidū. Tramps Mūru atbalstīja, bet Kongresā vairāki augstu stāvoši republikāņi aicināja viņu atteikties no kandidēšanas.  

Pats Mūrs zaudējumu vēlēšanās vēl nav atzinis un licis noprast, ka prasīs balsu pārskaitīšanu, taču nav skaidrs, vai tas būs iespējams.   

„Kad rezultāts ir tik līdzīgs, nekas nav beidzies. Mums joprojām jāievēro noteikumi, ņemot vērā nolikumus par balsu pārskaitīšanu. Bet mēs arī zinām, ka Dievs vienmēr visu uzrauga,” sacīja Rojs Mūrs.

Atšķirībā no Mūra Tramps tviterī apsveica demokrātu kandidātu Džounsu ar uzvaru. Tramps piebilda, ka „republikāņiem pavisam drīz nākotnē būs vēl viena iespēja lemt” par šo Senāta vietu.

Rezultāts ir trieciens Trampam un republikāņiem, kuru nelielais vairākums Senātā tagad samazināsies līdz minimumam – 51 pret 49 krēsliem. Tas vēl sarežģītāku padarīs Trampa rosināto likumprojektu apstiprināšanu tādos jautājumos kā nodokļu un veselības aprūpes sistēmas reforma.

Tas arī uzlabo Demokrātu partijas iespējas nākamgad mēģināt pārņemt kontroli Senātā ASV Kongresa vēlēšanās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti