Demokrātu uzsāktā impīčmenta izmeklēšana pret Trampu uzņem apgriezienus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) turpinās Kongresa uzsāktā izmeklēšana, kas var novest pie ASV prezidenta Donalda Trampa atstādināšanas no amata. Šoreiz Kongresa demokrāti pieprasījuši Aizsardzības ministrijai un Baltā nama budžeta birojam sniegt dokumentus, kas ir saistīti ar Trampa lēmumu aizkavēt militārās palīdzības sniegšanu Ukrainai.  

ĪSUMĀ:

  • No ASV Aizsardzības ministrijas un Baltā nama budžeta biroja pieprasīta informācija, kas jāsniedz līdz 15. oktobrim.
  • Komiteja jau iepriekš nosūtīja pavēstes Valsts departamentam un Baltajam namam.
  • Pastāv bažas, ka Tramps aizturējis militāro palīdzību Ukrainai, lai tā sniegtu informāciju par politiskā pretinieka Džo Baidena un viņa dēla Hantera darbību Ukrainā.
  • Liecības sniedz vairāki amerikāņu diplomāti, tostarp Trampa kampaņas atbalstītājs, ASV sūtnis Eiropas Savienībā Gordons Sondlands.

Demokrātu uzsāktā impīčmenta izmeklēšana pret Trampu uzņem apgriezienus
00:00 / 02:49
Lejuplādēt

ASV Kongresā pārstāvēto demokrātu uzsāktā impīčmenta izmeklēšana pret Trampu ar katru dienu uzņem apgriezienus. Pārstāvju palātas izmeklēšanas, uzraudzības un ārlietu komitejas jau iepriekš bija izdevušas pavēstes Valsts departamentam un Baltajam namam. Tajās prasīts iesniegt dokumentus par prezidenta telefonsarunu ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, kurā viņš mēģinājis Ukrainas līderi pierunāt sniegt informāciju par Trampa politiskā pretinieka Džo Baidena un viņa dēla Hantera darbību Ukrainā. Pastāv bažas, ka Tramps aizturējis gandrīz 400 miljonu dolāru lielo militāro palīdzību Ukrainai, lai izdarītu spiedienu uz Kijevu.

Tagad līdzīgas prasības izdotas arī ASV Aizsardzības ministrijai un Baltā nama budžeta birojam. Kongresmeņi vēlas noskaidrot to, cik lielā mērā Tramps ir apdraudējis nacionālo drošību, piespiežot Ukrainu iejaukties 2020. gada vēlēšanu procesā, kā arī veidus, kā šādu rīcību ir mēģināts piesegt. Pentagonam un Baltā nama menedžmenta un budžeta birojam prasītie dokumenti jāiesniedz līdz 15. oktobrim. Ja tas netiks darīts, šāda rīcība tiks uzskatīta par impīčmenta izmeklēšanas kavēšanu. Aizsardzības ministrija jau ir paziņojusi, ka ar Kongresu sadarbosies.

Tāpat demokrāti šajā nedēļā uz liecību sniegšanu aiz slēgtām durvīm ir uzaicinājuši vairākus amerikāņu diplomātus. Izmeklētāji vēlas noskaidrot, kāpēc tieši tika pieņemts lēmums slēpt Trampa un Zelenska sarunas saturu. Ja runa ir par to, ka šāda saruna ir apkaunojoša un to nepieciešams piesegt, neņemot vērā nacionālās drošības jautājumus, tas būtu likuma pārkāpums. Viens no lieciniekiem ir ietekmīgais Trampa kampaņas atbalstītājs, ASV sūtnis Eiropas Savienībā Gordons Sondlands, kurš Kongresa ārlietu komitejai liecības sniegs jau otrdien. Kā norāda telekompānijas ABC komentētājs Dens Eibramss, Sondlanda liecības ir kritiski svarīgas:

"Jautājums ir, kāda bija viņa loma šajās sarunās? Viņš ir vēstnieks Eiropas Savienībā, bet kāpēc viņš ir tik ļoti iesaistīts tajā, kas notiek Ukrainā? Kāpēc tieši viņš ir cilvēks, kurš pārsūta Trampa advokāta Rūdija Džuliāni un Baltā nama ziņojumus par nākotnes plāniem Ukrainā? No publiskotās sarakstes redzams, ka tieši viņš ir runājis par veidiem, kā sarunāties ar Ukrainas prezidentu un kā aizkavēt tikšanos ar Trampu līdz brīdim, kamēr prezidents nebūs dabūjis, ko grib."

Sagaidāms, ka nedēļas otrajā pusē savas liecības sniegs arī bijusī ASV vēstniece Ukrainā Marija Jovanoviča, kura šogad no amata tika atsaukta par lojalitātes trūkumu pret prezidentu. Kā norāda vairāki amerikāņu mediji, Jovanoviča arī esot centusies iebilst pret Baltā nama spiedienu uzsākt izmeklēšanu pret Baidenu ģimeni.

KONTEKSTS:

Trampa un Zelenska sarunu dēļ  ASV Pārstāvju palātas demokrāti sāka oficiālu impīčmenta izmeklēšanu pret Trampu. ASV Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi paziņoja, ka Tramps pārkāpis konstitūciju, mēģinot panākt palīdzību no Ukrainas, lai kaitētu savam politiskajam sāncensim Džo Baidenam. Lai gan demokrātu rindās tagad ir spēcīgs atbalsts Trampa impīčmentam, turpinoties procedūrai, ir maz ticams, ka tā veiksmīgi izietu cauri republikāņu kontrolētajam Senātam.

Tramps tviterī nosodīja impīčmenta izmeklēšanas uzsākšanu kā "raganu medību atkritumus".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti